Sienefsto Logo Tasarım
Sienefsto Logo Tasarım
Sienefsto Logo Tasarım / Koyu Zemin
Sienefsto Logo Tasarım / Koyu Zemin
Sienefsto Logo Tasarım / Yalın Kullanım
Sienefsto Logo Tasarım / Yalın Kullanım

Sinefesto.com Logo Tasarım ve Kurumsal Kimlik Çalışması

Sinefesto.com için yeni bir logo çalışması hazırladık çalışma sürecinde neler yaptık bakalım. İlk olarak Sinefesto nedir? ne değildir? ve kurulma amacını kısaca bildiğimiz kadarı ile anlatalım. Sinefesto.com’u çalışmaya başlamadan önce duymamıştım ama mutlaka bilenleriniz vardır. Sitenin kurulma amacı eski ve yeni film, dizi, sinema, tiyatro üzerine eleştiri, yorum ve incelemelerin yapıldığı bir web platformudur.

Siteyi biraz inceledikten sonra baya eski bir alt yapısı olduğunu fark edebilirsiniz. Kurulurken tamamen sinema severler tarafından gönüllü olarak ve kar amacı gütmeden meydana getirilmiş bir proje olduğunu biliyorum. Şu anda nasıl işliyor ve ne şekilde bi gelir sistemi var tam olarak bilmiyorum.Ama bana göre sinema ve dizi sektörü için ellerinde bir nevi basın gücünü barındırdıklarını düşünüyorum.Sinefesto için üç farklı logo tasarımı hazırladık seçilen logo tasarımı bu çalışmalar arasında yer alan iki numaralı sunumda yer alıyordu.

Bu logo tasarımındaki konu film şeridini kullanılarak meydana getirildi. Kabından dışarıya taşan şeridin “S” harfi oluşturmasını sağladık. Oluşturmuş olduğumuz bu “S” harfi hem Sinefesto’yu hemde sinemayı temsil etmesini hedefledik. Logo tasarımı yanında marka ismi için okunaklı bir font seçimi yaptık. Markanın sloganı lan “Sinema Bir Şenliktir” cümlesine marka isminin altında yer verdik.

Seçmiş olduğumuz renkler genel olarak soft ve koyu renk kullanımından yana oldu. Koyu zemin üzerinde elde ettiğimiz kontrast renk kullanımı sonucunda logo net olarak anlaşılabilecek bir görünüm kazandı. Hazırladığımız amblem tasarımlarının hepsinin farklı bir hikayesi ve kurgusu var, sanırım böyle olmak zorunda da. Sinefesto.com’da bildiğim kadarı ile herkes yazar olabiliyor, bu oluşuma destek sağlamak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Logo tasarım çalışmasının ardından oluşum için gerekli olabilecek kurumsal kimlik evrak tasarımlarını hazırladık. Sinefesto ile anlaşmamız arasında hem logo tasarımı hemde web sitesi arayüz tasarımının yenilenmesi vardı. Amblem çalışması onay aldıktan ve kurumsal kimlik tasarımları bittikten sonra. Web sitesi için yeni arayüz tasarım çalışmalarına başladık. Mevcut sistem wordpress alt yapısı ile çalışıyordu. Site üzerinde olmasını istedikleri tüm yeni özelliklerin bir arada kullanıldığı arayüz tasarımını yaklaşık olarak 2 haftalık bir süreçte bitirebildik.

Proje Tarihi 2013
Lokasyon Türkiye / İstanbul
Hizmet Süresi 7 İş Günü
Kullanılan Programlar Adobe Illustrator