Trdota.net Logo Tasarım Çalışması / 3 Boyutlu Görünüm
Trdota.net Logo Tasarım Çalışması / 3 Boyutlu Görünüm
Trdota.net Logo Tasarım Çalışması
Trdota.net Logo Tasarım Çalışması
Trdota.net Logo / Tek Renk
Trdota.net Logo / Tek Renk
Trdota.net Logo Tasarım / Koyu Zemin
Trdota.net Logo Tasarım / Koyu Zemin
Trdota.net Logo / Lines
Trdota.net Logo / Lines

Trdota.net Logo Tasarım Çalışması

Trdota.net için hazırlamış olduğum logo tasarımı. Valve’nin Dota’yı bağımsız bir oyun haline Dota 2 olarak getirmesinden sonra, tüm dünyada ses getiren oyun Defance of the Ancients 2 Türkiye’de de ses getirecek diye umuyorum. Oyunun hala beta olmasına rağmen gördüğü ilgi gözden kaçmayacak kadar dikkat çekici. Bu durum Türkiye’de de sanırım aynı olacak, şimdiden oyuna yönelik projeler geliştirmeye başladılar bile. Türkiye’den girişimci bir arkadaşın projesi olan Trdota.net, sitesi için yeni bir logo ve yeni bir web arayüz tasarımına ihtiyacı olduğunu ve bu konuda da benden görsel destek almak istemesi sonucunda, projeye yönelik hazırlamış olduğum logonun onay almış son hali incelemiş olduğunuz görsel çalışmalardaki gibi son buldu.

Umarım kısa süre içerisinde bu proje hayata geçer ve Valve’de böyle projelere maddi destek de bulunur.Trdota.net kurulma amacı Dota 2 oyunu hakkında güncellemeler, turnuvalar, duyurular ve genel yenilikler hakkında bilgi sağlayan bir platform olmasına yöneliktir. Logo tasarımı çalışmasının ardından oluşumun gerçekleşeceği platform için profesyonel bir arayüz tasarımı da hazırladık. Tr Dota için hazırlamış olduğumuz arayüz çalışmasını da bu linkten inceleyebilirsiniz. Bu projeye ayırdığımız vakit tam olarak bir ayı buldu logo tasarımı bu sürecin yaklaşık olarak üç günlük bir süresine tekabül etmektedir. Geri kalan sürenin tamamını web arayüz tasarımına harcadık. Logo tasarımı için üç farklı alternatif çalışma yaptık.

Çalışmaların hepsi beğenildi kullanılacak logonun karar aşaması tasarım kadar uğraştırmadı. Logo tasarımı Tr Dota markasının “TR” ve “D” harflerinden meydana gelen bir tipografi çalışması ile oluşturuldu. Hazırladığımız tipografi çalışmasına üç boyutlu görünüm katarak çalışmaya derinlik kazandırdık. Hazırladığımız logo tasarımını kartvizit, t-shirt, mouse pad ve afiş tasarımlarında da kullandık. Bu sayede trdota.net’in turnuvalarda markalaşma sürecine etki edecek promosyon ürün tasarımlarımızda bir kenarda hazırlanmış olarak duruyordu. Bu tarz projeler Türkiye’de şu an için tamamen gönül işi olarak yapılmaktadır. Düzenli olarak bir gelir sağlanamadığı gibi resmi olarak da desteklenmektedir. Bu durum ilerleyen yıllarda umarım böyle olmaz.

Dünyada e spor hızla önem ve yatırım alan bir sektör haline geldi. Bu alanda yetiştirilen profesyonel oyuncular 5 milyon dolarlık turnuvalara giriyor hem kendilerine hemde takımlarına yüksek rakamlar kazandırıyorlar. Biz şahsen e spor akımını desteklemeye devam ediyoruz, umarız Türkiye’de de bu durum profesyonel bir hale gelir.

Proje Tarihi 2013
Lokasyon Türkiye / İstanbul
Hizmet Süresi 7 İş Günü
Kullanılan Programlar Adobe Illustrator