Afiş Tasarım

Kablonet Afiş Tasarım Çalışması
Türksat Kablonet Afiş Tasarım
Harvest Natural Market Afiş Tasarım
Harvest Natural Market Afiş Tasarım
Realife Afiş Tasarım
Realife Afiş Tasarım
Konya Bilim Merkezi Afiş Tasarım
Konya Bilim Merkezi Afiş Tasarım

Afiş Tasarım ve sanat kavramlarının bir arada kullanılarak bilgilendirme, duyurma, tanıtma, dikkat çekme amaçlarını içerisinde barındıran ve görsel olarak mesaj iletme yöntemlerinin yapıldığı belirli ölçülere sahip tasarım kompozisyonuna denmektedir. Afişler bulundukları bölgedeki insanları bir mal yada olayla alakalı bilgilendirmeye yönelik hazırlanan ve duvarlara ve yayınlanacak yerlere yapıştırılan sanatsal anlamları da içerisinde barındıran basılı ilanlardır. Bu tasarım çalışmaları 19.yüz yıldan günümüze kadar uzanan bir değere ev sahipliği yapmaktadırlar.Tasarımlar sergilenecekleri yerlere göre iki farklı gruba ayrılmaktadır, bunlar iç mekan ve dış mekan olarak adlandırılır. İç mekan afiş tasarımları kendi içerisine içerik ve kullanılacakları yere göre üç farklı gruba ayrılırlar.

Bunlar Reklam içerikli tasarımlar, kültürel ve etkinlik duyurularında kullanılan tasarımlar, birde sosyal mesaj iletmeye yönelik hazırlanan çalışmalar olarak ele alınan çalışmalar vardır. Reklam afişleri bir ürünün tanıtımında kullanılmak üzere hazırlanır içerisinde tanıtımı yapılacak ürün ile dikkat çekici içerikleri barındırır, bunlar kısaca fiyat vurgusu, ürünü farklı kılan yönler ve tanıtımı yapılacak ürün özelliklerini içermektedir. Tasarımı başarılı kılabilecek ve bu duruma etki edebilecek birden fazla faktör vardır. Ana hedef her zaman dikkat çekmek ve farkındalık uyandırmaya yönelik olur. Bunun için tasarımda kullanılan metin, fotoğraf, tipografi, renk seçimi tasarımın görsel kalitesi önemli bir alanı oluşturmaktadır. Vurgulanacak metin kısa öz ve anlaşılır netlikte olmalıdır bu sayede izleyiciyi net ve çabuk bilgilendirmiş olunur. Afiş Tasarım çok fazla yazı içeren tasarımlar fazla yoğun ve karmaşık gözükmeye neden olacağından istenilen geri dönüşü sağlamayabilir ve başarılı olmayan tasarımlar kategorisinde yer alabilirler. Kültürel ve etkinlik afişleri festival, konser, tiyatro, sergi, spor gibi etkinlikler için hazırlanan ve kullanılan çalışmalardır. Afiş tasarımında en önemli ve üzerinde durulması gereken özellik farkındalık uyandırabilmesi ve dikkat çekebilme kavramıdır. Etrafımızdaki bir çok afiş bizim dikkatimizi çekmezler çünkü hazırlık süreçlerinde ihlal ettikleri tasarım kuralları nedeniyle bu duruma düşerler.

blog
şu ana kadar;

Tasarım ve teknoloji konusunda faydalı olabileceğini düşündüğümüz 32 adet araştırma ve inceleme makalesi hazırladık, daha fazla blog yazımıza göz atmak yandaki butonu kullanabilirsiniz.

daha fazla