Logo Tasarım Fiyatları ve Güncel Ücretleri

Logo tasarım fiyatları ve ücretleri sabit ve herkesin uyguladığı bir fiyat yoktur. Bu durumun nedeni tasarım hizmetini almak istediğiniz tasarımcının, tasarım ofisinin veya reklam ajansının deneyim, yetkinlik ve fiyat politikasından kaynaklanmaktadır. Yazımızın devamında fiyat aralıklarını kategorize ederek ekledik. Sizin bu konuda dikkat etmeniz gereken durum, logo fiyatı ile alacağınız tasarım hizmetinin arasındaki kalite oranıyla ilişkilidir.

“Dünya geneli ekonomik darboğaz ve sorunlardan dolayı bu fiyatlar aşağı veya yukarı yönlü değişiklik gösterebilir” Belirtmiş olduğumuz fiyatların tamamı yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu elde ettiğimiz bilgilere dayanmaktadır.

Logo Tasarım Fiyatları
Logo Tasarım Fiyatları

Saat Başına Fiyatlandırma

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da yurt dışında yaygın olarak kullanılan bir fiyatlandırma yöntemdir. Buradaki fiyat politikası tasarımcının yeteneği ve yapabildiği işle doğru orantılı olarak artmaktadır. Saatlik $8’dan $500 dolara kadar çıkan fiyatlar söz konusudur. Her iki fiyat arasında çok uçuk şekilde fiyat farkı bulunmaktadır. Saatlik $500 dolar fiyat veren kişi üst düzey olarak danışmanlık yapan kişilerden oluşuyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken faktör, logo tasarımcısının istemiş olduğu saatlik ücret karşılığında gerekli yeterlilik ve deneyime sahip olmasıdır.

Standart Fiyat

Birçok grafik tasarım firması ve reklam ajansları bu yöntemi kullanmaktadır. Belirli sabit fiyatları olur ve size bu ücret karşılığında seçim yapmanız için birkaç örnekten oluşan logo tasarımları hazırlarlar. Logo tasarım projesi başlamadan önce sizden detaylı olarak brief alırlar ve bu doğrultuda eskizler ve çalışmalar yapılır.

Logo Tasarım Fiyatı Profesyonel Reklam Ajansları
Logo Tasarım Fiyatı Profesyonel Reklam Ajansları

Profesyonel Reklam Ajansları

20.000 TL – 100.000 TL arasında değişen rakamlarla çalışabilmektedirler. Buradaki fiyat farkı ise ajansın bu işi satabilmesi ve çalıştığı firmaların büyüklüğü ile alakalı bir durumdur. Genel olarak neyin nasıl yapılacağı ve sunulacağı konusunda ileri derecede fikir ve tecrübe sahibi olurlar. Uzun vadeli çalışmalarda ileriye dönük birçok etkeni göz önünde bulundururlar ve birden fazla alanda hizmet verebilirler.

Logo Tasarım Fiyatları Grafik Tasarım Ofisleri
Logo Tasarım Fiyatları Grafik Tasarım Ofisleri

Lokal ve Yerel Grafik Tasarım Ofisleri

2.500 TL – 10.000 TL arasında değişen rakamlara logo tasarım hizmeti vermekteler genel olarak profesyonel ve amatör logo tasarım çalışmalarına ev sahipliği yaparlar. Aslında tam olarak ne çok başarılı ne de çok kötü işler çıkar ortaya. Aradığınız hizmet yöntemi bu anlayışı içerisine barındırıyorsa seçim tercihi olabilir.

Logo Tasarım Fiyatları Öğrenci ve Ek Gelir Elde Etmek İsteyen Tasarımcılar
Logo Tasarım Fiyatları Öğrenci ve Ek Gelir Elde Etmek İsteyen Tasarımcılar

Öğrenci ve Ek Gelir Elde Etmek İsteyen Tasarımcılar

Grafik tasarım alanında eğitim alanlar ya da yüzeysel grafik tasarım programları kullanabilen kişiler tarafından yapılmaktadır. Öğrenci ve kendini geliştirmek isteyen kişiler 100 TL – 1.000 TL gibi rakamlara logo tasarımları hazırlayabiliyorlar. Markanızın deneme tahtası gibi kullanıldığı, çalışmayı hazırlayan kişiye tecrübe ama çalışma sahibine negatif olumsuzlukları taşıyacak tasarımların teslim edildiği bir yöntemdir.

Logo Tasarım Yarışması Fiyatları
Logo Tasarım Yarışması Fiyatları

Logo Tasarım Yarışması Fiyat Aralığı

Burada elde edebileceğiniz tasarımların kalitesi o yarışmaya başvuran tasarımcıların deneyimi ve tecrübesi ile alakalı bir durumdur. Bu tarz yarışmalar herkesin katılabileceği platformlarda yapıldığından dolayı, size sunulan logo tasarımları arasında çok komik çalışmalar olabilmektedir. 1.000 TL – 25.000 TL arasında değişen fiyat aralıkları arasında yapılmaktadır. Ayrıca çok fazla esinlenme ve taklit logo tasarımı ile müşterilerin hatalı tercihler yapmasına neden olabilmektedirler. Logo tasarım yarışmalarında iyi ve başarılı logo tasarımları alabilmek için Logo Tasarım Fiyatları konusunda tasarımcıların ilgisini çekebilecek teklifler vermelisiniz.

Aksi halde açmış olduğunuz yarışmalara katılım düşük oranda gerçekleşmektedir. Bu tarz yarışmalarda taklit bir logo satın alabilme olasılığı gün geçtikçe artıyor. Benim görüşüm bu tarz yarışmaların yapıldığı platformlar uzun vadede piyasayı kötü logo tasarımları ile dolduracaklar. Sebebi ise yarışma bedelinin yaklaşık olarak yarısını kendilerine alıyor olması. Orada hizmet veren katılımcılar yeterli müşteri portföyünü oluşturduktan sonra bu tarz yarışmalara katılmaktansa kendi müşterilerine hizmet vermeyi tercih edecekler.

Logo tasarımı yaptırırken bilmeniz gereken en önemli etken tasarıma vermiş olduğunuz para değildir. Logo tasarımını hazırlayan kişinin tecrübesi ve yeterliliğidir. Tasarımı hazırlayan ajans veya kişi yapmış olduğu işin karşılığı olarak belirlemiş olduğu fiyatı ister. Bu fiyatın çok yüksek gelmesi sizi ucuz çözümlere yönlendiriyorsa  bu durum size uzun vadede daha pahalı sonuçlara neden olabilmektedir.

Logo Tasarım Ücretleri
Logo Tasarım Ücretleri

Logo Tasarım Fiyatları hakkında genel olarak bilgi almak, tasarım hazırlatmaya başlamadan önce yapılması gereken ilk adımlardan biridir. Peki bu fiyat politikasını kim neye göre belirliyor? Hangi fiyat doğru ve hangi seçimi yapmalıyız? Seçim yaparken nelere dikkat edilmeli ve doğru fiyat politikası nasıl olmalı sizi bu konuda bilgimiz dahilinde bilgilendirmeye çalışacağız.

Bütün logo tasarımları ve amblem tasarımları birbirlerinden farklı yapıya ve görsel bir kalıba sahiplerdir ve bu işi yapabilecek çok fazla sayıda ajans, serbest çalışan tasarımcılar ve ek gelir elde edebilmek için çalışan öğrenciler vardır. Bu nedenle sabit bir fiyat bulabilmek neredeyse son derece imkansız bir durumdur. Sizin için aşağıda Logo Tasarım Fiyatları ve fiyatlandırma yöntemleri hakkında bir makale hazırladık.

Yurt dışı logo tasarım ücretlerini incelemek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.