Hosted Hosting Web Arayüz Tasarım
Hosted Hosting Web Arayüz Tasarım

Hosting siteleri ve işleyişi hakkında yaptığım çok fazla çalışma sonucu oldukça deneyim kazandım. Bu durumun uzun vadede sistemin nasıl işlediği ve bir sonraki hosting web tasarımı işinde daha iyi arayüzler çizmem gerektiğine inandırıyor beni. Hosted firması genç bir arkadaşımız ve girişimci olan Bahadır adında bir arkadaşa ait. Freegrafiker olarak bizden istemiş olduğu çalışmalar Hosted markası için logo tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı ve müşterilerini karşılayabileceği bir  web arayüz tasarımı. Buraya kadar her şey anlaşıldı şimdi bu marka için neler yaptım kaleme alayım.

Hosted Hosting Arayüz Tasarım Süreci

Hosted Hosting Arayüz Tasarım çalışmasını hazırlarken ilk olarak çalışmaya markaya bir kimlik kazandırabilmek için logo tasarımından başlamamla oldu. Her zaman yaptığım gibi genel bi analiz yaptım bu sektörde yurt içinde ve dışında kimler var? Sektörün öncüleri kimler? Kurumsallaşma süreçleri ve benim hizmet vermem gereken alanlarda nasıllar? Epeyce yapmış olduğum araştırma sonunda hem iyisi, hem kötüsü bir çok firma inceledim. Bunların arasında gerçekten profesyonel olanları da var kurumsallaşmaya yönelik hiç bir girişim yapmamış olanlarda. Edindiğim genel fikir ve kanı şu şekilde olmuştu markayı ya bir maskot yada bir renk temsil ediyordu. Buda her sektörde olduğu gibi gayet normal bir durumdu.

Sarı yapıyorsun A markasını temsil ediyor, kırmızı yapıyorsun B markasını temsil ediyor gibi algılanabiliyordu. Yada taklit de diyebiliriz bu durum aklıma çok güzel bir fikrin gelmesine neden oldu. Bende ana renklerin bir çoğunu kullanarak bir şeyler yapmak istedim. Hazırlamış olduğumuz Hosting logo tasarım çalışmalarına göz atın. Logo tasarımında renk seçimi soft olmalı ve aynı zamanda logoda da net bir mesaj vermemiz gerekiyordu. Hosting yada sunucu denilince aklıma hep bir odanın içinde dolu olan bilgisayarlar, kablolar ve minik led ışıkları gelir. Bende o odayı resmetmek yerine H harfinin alt negatif alanındaki boşluğu kapıya dönüşebileceğini düşündüm ve aklımdaki renklerle göze hoş gelen bir h tipografisi hazırladım.

Hosted ismini ise zarif ve oval bol bi harf stili ile bütünleştirdim. Logomuz hazırdı şimdi gösterme vakti, hazırladığım sunum materyalleri ile Bahadıra gönderdim, beğendiğini söyledi bende bunu bekliyordum zaten ama beklemediğim bir durum vardı, H harfinin orada bir şey unutmuşsun sanırım oysa bütün fikir o unutmadığım bilerek oraya yerleştirdiğim yuvarlağın üzerineydi. Logodaki hikayeyi anlattıktan sonra layeri katmanını güzel yerde unutmuşsun tepkisi almamam beni sevindirdi.

Hosting Arayüz Tasarımı logodaki kadar uzun tutmayacağım tasarımdaki amacım kullanılabilir, sıra dışı, dikkat çekip akılda kalabilecek bir sayfa hazırlamaya yönelikti. Tüm alt sayfaları ile birlikte iki haftalık bir süreçte bitirdim, bahsetmiş olduğum etkenleri de yakaladığımı düşünüyorum, çünkü gerçekten güzel oldu.

Proje Tarihi 2014
Lokasyon Türkiye / İstanbul
Hizmet Süresi 15 İş Günü
Kullanılan Programlar Adobe Photoshop