Amblem Nedir? Amblem ve Logo Arasındaki Farklar Nelerdir?

Amblem nedir? Amblem kelimesi dilimize Fransızca’dan Emblème kelimesinden geçmiştir. Amblem kelimesinin Türkçe karşılığı kurum, kuruluş, marka, oluşum, bir kişi veya fikri anlatmak için kullanılan simgeye verilen isimdir. Amblem sıralamış olduğumuz bu maddeleri görsel olarak anlaşılır kılmaya yarayan belirli tasarım hatlarına sahip işaret formudur.

Amblem kelimesi simge ile eş anlamlı olarak kullanılıyor olsa da tasarımsal terminolojide farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıkların genel sebebi oluşturulan çalışmadaki uyulması gereken kurallardan meydana gelmektedir. Amblemler arma ve mühür olarak da bilinmektedir.

Amblem Nedir?
Amblem Nedir?

Amblem kelimesinin Türk Dil Kurumu sitesine yer alan güncel Türkçe sözlüğündeki karşılığı;
isim: belirtke, olarak kullanılmaktadır.

Türkçe kaynaklarda amblemin bir diğer anlamı ise arma olarak geçmektedir. Amblem tasarımlarını dünya genelinde spor kulüpleri, okul gibi eğitim kurumlarının yoğun olarak kullandığını görebilirsiniz. Amblem tasarımını logo tasarımı ile de karıştırıldığını sıkça görebilirsiniz. Aynı amaca hizmet ediyor olsalar da farklı kategorilerde yer almaktadırlar.

Amblem tasarımları daha geleneksel, tarihi ve klasik görüntü elde etmenizi sağlar. Amblem tasarımları günümüzde en eski logo tasarım türü olarak kabul görmektedir, orta çağdan günümüze kadar kullanıldığını görmek mümkündür. Amblem tasarımın kendine özgü olan başlıca tasarım kurallarını aşağıda belirtmiş olduğumuz şekilde liste halinde bir araya getirebiliriz;

  1. Sınırları Belirlidir Amblem tasarımında oluşturulan genel sınırlar geometrik bir şekil üzerinde belirgin yapıdadır.
  2. Bütün Bir Yapıda Kullanılır Amblem tasarımları bütünleşik bir görsel forma sahiptirler, yazı, şekil ve resimsel unsurlar oluşturulan sınırların içerisinde yer alır.
  3. Karmaşık Görünümde Olabilirler Amblem tasarımlarında resimsel ögeler, figürler ve çizimler kullanıldığından dolayı karmaşık görünümlerde olabilmektedir.

Amblem Örnekleri

Amblem Tasarım Örnekleri
Amblem Tasarım Örnekleri

Yukarıda vermiş olduğumuz amblem tasarımı örneklerine dikkat ettiyseniz hazırladığımız yazıda yer alan teknik açıklamalara bire bir uymaktadır. Amblem, logo, logotype son kullanıcı tarafında biraz kafa karışıklığına neden olabiliyor veya birden fazla terime bazen aynı anlamı yüklüyor olabiliyoruz. “Sınırları belirli tasarım çalışması içerisinde tipografi – yazıda yer almaktadır.

Amblemle alakalı ingilizce wikipedia üzerinden daha detaylı araştırma sağlayabilirsiniz.