Logo Tasarım

Şirketler için profesyonel, firmalar için kurumsal online logo tasarım hizmeti sağlıyoruz. Yüzlerce referans ile benzersiz tasarımlarımızı inceleyin. 14 yıldır yüzden fazla markaya amblem, logotype tasarımı hazırladık. Referanslarımızı ve çalışmaların süreçlerini inceleyebilir, bilgi ve iş birliği için iletişime geçebilirsiniz.

Aydın Yatırım Grup Logo Tasarım
Aydın Yatırım Grup
4 Ever Goods Logo Tasarım Çalışması
4Ever Goods
Haliç Kültür Logo Tasarım
Haliç Kültür Sanat
Ajia.com.tr Logo Tasarım
Ajia Giyim
Serkon İnşaat Logo Tasarım
Serkon İnşaat
Makrobot Logo Tasarım
Makrobot
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Logo Tasarım
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
Aviva Genç Odası Logo Tasarım
Aviva Genç Odası
Diyetisyen Logo Tasarım
Diyetisyen Ahmet Alav
Webadam Hosting Logo Tasarım
Webadam Logo ve Kurumsal Kimlik Çalışması
Hosted Hosting Logo Tasarım
Hosted Hosting
Kuzu Fırın Pastane ve Unlu Mamülleri Logo Tasarım
Kuzu Fırın Pastane ve Unlu Mamülleri
Eğitim Dükkanı Danışmanlık ve Koçluk Logo Tasarım
Eğitim Dükkanı
Hookka Nargile ve Cafe Logo Tasarım
Hookka
Penta Game Logo Tasarım
Penta Game
Limon Games Logo ve Kurumsal Kimlik Tasarım
Limon Games Logo ve Kurumsal Kimlik Tasarım
Küçük Hanım Cafe ve Kıraathane Logo Tasarım
Cafe Logo ve Kurumsal Kimlik Tasarım
Sanat İnşaat Logo Tasarım
Sanat İnşaat
Coder On The Road Logo Tasarım
Coder On The Road
Elektrik ve Enerji Logo Tasarım
1 Energy
Realife Diyabetik ve Diyet Un Logo Tasarım
Realife Diyet Unları
Keykubad Su Logo Tasarım
Eğitim Dükkanı
Ghurme Cafe Logo Tasarım
Ghurme Cafe Logo ve Kurumsal Kimlik Tasarım
Borgo Burger Fastood Logo ve Kurumsal Kimlikl Tasarım
Borgo Burger ve Fast Food Logo ve Kurumsal Kimlik

Logo tasarım nedir?

Logo markanızı, şirketinizi veya projenizi evrensel olarak simgeleyen çizgi, şekil ya da resimlerle meydana getirilmiş işaretlerin veya işaret bütünlüğünün tamamı olarak nitelenmektedir. Bir diğer anlatım ile ürün, hizmet, marka, oluşum ya da bir firma isminin akılda kalıcılığını sağlamak için kullanılan yazı, çizim, ikon veya sembollere verilen genel isimdir. Bu alanda tasarım yapan sanatçıların da diğer sanatsal alanlarda olduğu gibi profesyonellik ve uzmanlık gerektiren şartları vardır. Günümüzde herkes bu çalışmayı hazırlayabilir ve çizebilir. Fakat hazırlanan ve ortaya çıkan tasarımın profesyonel ve kullanılabilir düzeyde olması gerekmektedir. Amatör hazırlanmış tasarım çalışmaları kurumunuzu ve markanızı ifade etmekte olumsuz sonuçlar doğurabilir. Başarılı tasarlanmış profesyonel logo çalışması, şirketinizi ve firmanızı doğru ve profesyonel ifade etmek için tercih etmeniz gereken bir seçim olmalıdır.

Freegrafiker.com ekibi 2009 yılından bu yana online olarak freelance çalışma kavramı ve remote çalışma şekli ile logotype ve amblem tasarımı yapmaktadır. Bugüne kadar yüzerce marka tasarımı hazırladık. İncelemiş olduğunuz sayfada yer alan çalışma örneklerimiz ve referanslarımız burada sunduklarımızın sadece bir kısmıdır. Hazırladığımız tüm logo çizimleri marka ve projeye yönelik özgün olarak tarafımızca tasarlanmaktadır. Şu ana kadar 400’den fazla şirket ve firma için kurumsal marka tasarımı ve firma isim çalışması hazırlamış bulunmaktayız. Aynı zamanda patent ve tescil süreci boyunca da destek sağlamaktayız.

Profesyonel Logo Tasarım Firması

Profesyonel logo ve tasarımcısı arayışında olanlar için kurumsal çözümler sağlıyoruz. Yeni kurulan veya marka yenileme sürecine giren firmaların logo oluşturma süreçlerinde üst düzey destek sağlıyoruz. Profesyonel marka tasarımı ve logo sahibi olabilmek için bazı önemli kriterler vardır. Biz tasarım sürecini baştan aşağıya profesyonel düzeyde ilerletmekteyiz. Tasarım sürecinde uyulması gereken tüm konulara hakimiz. Hazırladığımız tüm logo çalışmaları projeye ve markaya yönelik özgün olarak çizilmektedir. Markanın rakip markalardan kolaylıkla ayrışmasını sağlayacak görsel farklılık ve farkındalık gücüne sahip olmaktadır. Profesyonel amblem ve logotype çalışmalarını marka ve firmanın faaliyet gösterdiği sektörü, icra ettiği işi, firmanın varoluş ve hizmet felsefesini yansıtan bir çizime sahip olmaktadır.

Bu çizim özgün ve belirgin hatlarına, aynı zamanda simetriye sahip, keskin ve anlaşılır bir yapıda olmaktadır. Tüm tasarım çalışmalarımızın taşımakta olduğu bir görsel mesaj ve tasarım hikayesi bulunmaktadır. Oluşturduğumuz çalışmaların kendilerine ve sektörlerine özgün renk seçimleri yapmaktayız. Yanlış yapılan renk seçimleri, oluşturulan kurumsal kimlik çalışması ve iletişimine direkt olumsuz etki edebilecek bir faktördür. Tasarımında kullandığınız renkleri markanın talebi doğrultusunda oluşturulan kurum kimliği içerisinde de profesyonel olarak kullanmaktayız. Bu sayede markanın kurumsal renk sürekliliği profesyonel görünüm sergileyecek şekilde kurgularız. Oluşturduğumuz renklerin pantone, cmyk, rgb ve hex kodu olarak karşılıklarının aynı değerde olmasına dikkat ederiz.

Bu sayede kullanılan renk ve sürekliliğinin sağlanması durumunda, markanın kurumsal renginin marka ile bütünleşmesi sağlarız. Mevcut hedef kitleniz ve müşterilerinize, sadece doğru renk kullanımı ile çağrışım ve anımsama yapabilmeniz mümkündür. Çalışmada kullandığımız tipografi (harf – marka ismi yazılışı) tasarımı da markanız için özgün olarak hazırlamaktayız. Tipografi çalışmasının tasarımıyla birlikte kullanımında uyum içerisin olması görsel anlamda pozitif katkı sağlamaktadır. Marka isminin okunaklı ve anlaşılabilir yapıda olması, tasarım kuralları içerisinde zorunlu olarak gösterdiğimiz maddeler arasındadır.

Çalışmanızı bir bütün olarak ele aldığımızda global kullanım standartlarının tamamına uygun olarak tasarım işlemini yapmaktayız. Baskı ve uygulama aşamalarında sorunsuz olarak mevcut görüntüyü yansıtıyor olabilmesi bizim için kritik önem taşımaktadır. İlgili tasarım çalışmasını büyütüp veya aynı oranda ölçeklendirme yaparak küçük halini kullanmanız durumunda görsel formunda bozulmaması dikkat ettiğimiz konular arasında gelmektedir. Başarılı ve doğru tasarlanmış bir çalışma istiyorsanız ön araştırma yaparak profesyonel ajans ve tasarım firmaları ile çalışın. Biz en iyi logo tasarımları oluşturmak için tam 14 yıldır hizmet veriyoruz. Burada yer alan tasarım örnekleri size nasıl bir tasarım hazırlayabileceğimiz hakkında ön bilgi verebilir. Biz özel tasarım çalışması ve sürecini profesyonel olarak yönetebiliyoruz. Uzun yıllardır logo yapma konusunda birçok marka ve projeye kurumsal tasarım çözümü sunduk.

Kurumsal Logo Tasarım

Günümüz teknolojisi ve ulaşım kolaylıkları ile insanlar artık kendilerine binlerce kilometre uzaklıktaki markalardan ürün, danışmanlık, hizmet satın alabilme kolaylığını sağlıyor. Markalar kendi sektörlerinde farklılık sağlayabilmek ve pazar paylarını yükseltebilmek için kurumsallaşarak doğru reklam kanallarını kullanıyorlar. Bu sayede kendilerine yüzlerce kilometre uzaklıktaki müşterilere ulaşıp satış yapabiliyorlar. Firma veya şirketin kurumsal bir duruş sergilemesi için kurumsal logo çalışması gereklilik halinde oluyor. Ürün veya hizmetin doğru konumlandırılması ve anlatılması halinde başarılı satış rakamları elde edilebiliyor. Profesyonelce tasarlanmış kurumsal logo çalışmalarının markaya sağlamış olduğu pozitif etkileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kitle üzerinde güven algısının oluşturulması. Müşteri ile marka veya ürün arasında duygusal bağ kurma.  Markanın amblem veya logotype çalışmasının akılda kalıcılığını sağlayabilme. Rakip firmalardan kolayca farklılık sağlayabilme ve farklı gözükmesini sağlama. Marka ve firma sembol tasarım çalışması başlı başına kurumsallaşmayı sağlamaz. Fakat bu adımda atacağınız en önemli kriter haline dönüşür. Yanlış tasarlanmış, kopyalanmış, stock, hazır tasarımlar ve amblemler markanızı müşteriler karşısında olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Kurumsal logo çalışması markanın kurumsallaşmaya yönelik atacağı ilk adım olarak gösterilebilir. Aynı zamanda yanında beraber oluşturulacak iletişim standartları ile kurumsal şirket olma yolundaki temeller atılmış olunur. Logo bu süreçte sadece görsel ana unsur olarak konumlandırılır. Kurumsallaşma sürecinde firmanın uygulayacağı ve belirleyeceği kurumsal iletişim süreci, stratejileri ve yönergeleri tamamını kapsar.

Neden Önemlidir?

Bu durumun ana nedeni logonun marka veya projenin vazgeçilmeyecek derecede önemli görsel ana unsuru olmasıdır. Çünkü markanızın hayatı boyunca ona eşlik edecek ve tüm başarılarınızı tek başına taşıyacak ve simgeleyecek görsel formdur. Markanın oluşturacağı görsel iletişim üzerine dayalı kurumsal kimlik tasarımı bunun üzerine hazırlanmaktadır. Bu nedenle hazırlanmış çalışmanın kurumsal ve profesyonel olması son derece önemlidir.

Hatalı ve amatör tasarlanmış çalışmalar markanıza uzun vadede olumsuz yönde etki etmektedir. Firmanızın veya markanızın ikinci sınıf görünüm sergilemesine neden olabilmektedir. Bu durum hedef kitleniz üzerinde markanızın tercihi veya akılda kalıcılığı gibi konularda da olumsuz etkiye neden olabilmektedir. Günümüz global ticaret anlayışı ve standartları küçük veya büyük ölçekli tüm şirketlerin uluslararası satış yapabilmelerini mümkün kılmaktadır.

Bu sayede vermiş olduğunuz hizmetle sokağınızın başındaki veya şehrinizde bulunan kişiler değil, binlerce kilometre uzaklıktaki insanlara da hizmet verebilmektesiniz. Bu nedenle küçük bir proje çalışması pozitif değerler barındırması durumunda olumlu, markanızı deneme tahtası olarak kullanmanız durumunda olumsuz olarak sonuçları doğuracaktır. Markanıza yapmış olduğunuz her yatırım uzun vadede firmanıza ve size olumlu sonuçlarla geri dönüşler sağlar.

Bu durum sadece bu çalışma ile başarılabilecek bir unsur değildir. Her detay, her davranış ve ürettiğiniz her çözüm kurumsal iletişim stratejinizi belirleyecektir. Bunun ilki ama en önemli adımlarından bir tanesidir. Hedef kitleniz için markanızı değerli kılmanın bir yolu da buradan geçmektedir. Markanıza verdiğiniz değer kadar büyüksünüz ve büyürsünüz. Bu nedenle tasarım sürecinde profesyonel tasarımcı veya ajans ile çalışın.

 

 

Nasıl Olmalıdır?

Tasarımını hazırlayacak şirket ya da tasarımcısı kadar bu soruyu firma sahibi de kendine sormalıdır. Etkili ve başarılı bir tasarımı her zaman ayırt edici, uygun, basit grafik formunda, her alanda kolayca uygulanabilen ve etkili renk seçimlerinin yapıldığı çalışmaların kesişen ortak noktasında bulunmaktadır.

Başarılı ve profesyonelce hazırlanmış tasarımlarının nasıl olmasına yönelik aşağıda yer alan maddelere göz atabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz tasarımlarında bu maddeleri ve kuralları uyguluyoruz.

Basit ve Sade Aynı Zamanda Kolay Anlaşılabilir.
Basit ve kolay tasarımlar her zaman başarılı olmuştur. Markanızın kolay tanınmasına olanak sağlar. Etkili tasarımları her zaman var olan çizgilerin dışında olan. Abartılı görsel kirlilikten uzak ve her zaman diğer markalardan kolayca ayrışabilen çalışmalar olmuştur. Basit mantığı karıştırılmaması gereken bir anlamı ifade etmektedir.

Basit ucuz veya kötü tasarlanmış bir tasarımını değil. Sade, kullanılabilir ve başarılı olmasını destekleyen yöntemleri temsil etmektedir. Hazırladığımız tasarımlarında sadelik kavramını ilke edinerek çalışmaya başlarız ve bu anlayış üzerine çizimleri gerçekleştiririz.

Anımsatıcı Olmalı
Amblem veya logotype tasarımınız her zaman markanızla ilişkili olarak var olur. Çünkü siz ona her baktığınız kendi markanızı hatırlarsınız ve sizi temsil ettiğini düşünürsünüz. Bu şekilde algılamanız gayet normal ve doğal bir durum. Tasarımının anımsatıcı olduğunu anlayabilmek için sorduğumuz sorunun sağlamasını tersten yapalım.

Size göre markanızı hatırlatan tasarımlar yoldan geçen veya sizi tanımayan insanlar için neyi anımsatıyor ya da çağrıştırıyor. Bu sorunun cevabı ile doğru sonuçları elde edebilirsiniz.

Hazırladığımız tasarımlarında markayı sahiplenme duygumuz elbette var. Ama işin başarılı olması ve nokta atışı geri dönüş sağlayabilmek, başarı elde edebilmek için markanıza bir yabancı olarak yaklaşıyoruz. Tasarım süreci ile ilgili geniş bilgiye aşağıda ayrıca yer vereceğiz.

Markanız var olduğu sürece onu yansıtmaya ve temsil etmeye devam edecek bir tasarımı da bu kurallara uygun olarak hazırlanıyor. Ne de olsa sizi temsil edecek tasarımı aynı zamanda kısmen bizi temsil ediyor olacak.

Bu sebeple kullandığınız veya hazırlattığınız tasarımın markanızla ilgili bir bütünlük sağlaması gerektiği kavramını ilke edinmelisiniz. Faaliyet gösterdiğiniz sektör veya projenin ilk bakışta algılanmasını sağlanmalı. Kullanılan renkler, yazı tipleri ve amblem tasarımı markanızı anımsatmalı ve onu hatırlatmalıdır.

Akılda Kalıcı Olmak Önemli Bir Faktördür
Tasarımına ilk bakışta uyandırdığı algının ve akılda yer etmesinin önemi çok büyüktür. Bu durum aynı zamanda tasarım başarılı olarak hazırlanması ile alakalı önemli bir konudur. Tasarımları bir fikir ve görsel mesaj iletme mantığı üzerine inşa edilirler. Başarılı tasarımlar sade oldukları kadar insanların üzerinde akılda kalıcılık etkisini de sağlamaktadırlar.

Tasarım sanatını yapan kişiler ve ajanslarda bu konuda yeterli tecrübe ve deneyime sahip oluyorlar. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ilk iki maddenin ardından odaklandığımız üçüncü kısım akılda kalıcılığı sağlayacak yöntemler üzerine oluyor. Özgün, farklı, kreatif ve zekice hazırladığımız tasarımlarda bu durumu genel olarak yakalayabiliyoruz.

Çok Yönlü Pozitif Değer Sağlar
Logonuzun her ortamda kullanılabilir ve uygun olması gerekir. Buna etki eden faktörler renk, logonun şekil formu, çizimi yer almaktadır. Global olarak kullanılan veya kullanılabilecek tüm materyalleri göz önünde bulundurmakta her zaman fayda vardır.

Örnek olarak bir tasarımı küçük bir kartvizit tasarımında da yer alır yad çok büyük bir tabelada da yer alabilmektedir. Bu nedenle tasarlanan logo ve amblemin her alanda hem kullanım kolaylığı sağlamalıdır. Küçük veya büyük kullanımlarda görsel formunu koruyor olması gerekmektedir.

Logo ve Kurumsal Kimlik İlişkisi
Kurumsal kimlik çalışması bir marka veya şirketin markalaşma sürecinde oluşturduğu ve uyguladığı iletişim materyallerdir. Bunların arasında birden fazla evrak, iletişim biçimi, görsel kimliği oluşturacak kurallar ve kullanım standartları yer almaktadır. Logotype ve amblem kurumsal kimlik tasarım çalışmasında önemli bir yer teşkil etmektedir.

Şirketler ve markalar kurumsal kimlik tasarımına sahip olabilmek için daha öncesinde bir marka sembolü çalışmasına ihtiyaç duymaktadırlar. Hazırlanan marka amblemi çalışmasının ardından kurum kimliği çalışması yapılabilir. Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması elde edebilmek için, firma logosu çalışmada sık, yaygın oluşturulan kurallar doğrultusunda kullanılması gerekmektedir.

Baskı konusunda net, keskin çıktılar alabilmek için amblemin baskı format biçimine uygun olarak tasarlanması gerekir. Global ve ulusal markaların tasarım örneklerini incelediğinizde tüm tasarım kuralları yer almaktadır. Kullanım şekli, renk bilgileri, baskılı uygulamalarda uyulması gereken kurallar gibi.

Yukarıda sıraladığımız maddelerin hepsi profesyonel bir logoda olması gereken ve logo tasarımcısı tarafından bilinip uygulanması gereken önemli maddelerdir. Bu maddeleri sahip olduğunuz tasarımınızın taşıyor olduğundan emin olun.

 

Tasarım süreci nasıl işliyor?

Tasarım süreci profesyonel tasarımcıların süreli kullandığı ve uyguladığı bir yöntem şeklidir. İlk olarak müşteri tarafından alacağımız breif ve bizi tasarım sürecinde yönlendirmesi. Bu sayede müşterinin istediği tasarımın ve çalışmanın teslimat sürecini kusursuz olarak yapmayı hedeflemekteyiz.

Global ön araştırma yaparak oluşturacağımız tasarım çalışmasının rakip firmalardan görsellik anlamında geri kalmamasının ön bilgisini topluyoruz. "Bazı durumlarda müşteri tarafından gelen talep üzerine ellerinde bir fikir veya çizimi olan logo şablonları olabiliyor. Böyle durumlarda müşterinin karakalem üzerinde hazırladığı bu eskiz çalışmaları dijital olarak yeniden çiziyor ve düzenliyoruz."

Ön araştırma sonrasında hazırladığımız eskiz çizimler üzerinde kendi aramızda final tasarımlarını hazırlamak için alternatifleri belirliyoruz. Ekibimizle birlikte kendi içimizde karar kıldığımız eskiz çalışmalarını logonun katı halini bize gösterecek olan dijital çizimlerini ve hatlarını belirliyoruz. Çizimlerini gerçekleştirdiğimiz marka sembolü tasarımlarının tipografi çalışmalarını da hazırlayarak renklendirme işlemine geçiyoruz.

Bunun ardından tasarım çalışmasına eşlik edecek marka ismine en uygun tipografi çalışmalarını hazırlıyoruz. Son olarak müşteri tarafına hazırladığımız çalışmaları gösterebilmek için sunum çalışmalarını hazırlayıp müşteri ile paylaşıyoruz. Sunum sonrası çalışmalarımızdan seçilenin teslimatını gerçekleştiriyoruz. Olası durumlarda müşteri tarafından talep edilen düzenleme istekleri olursa bunları da yerine getiriyoruz.

Tasarım süreci uzun uğraş isteyen, detaylı çalışma prensibi gerektiren zorlu bir süreçtir. Bu adımda faydalanmanızı sağlayacak ve işinizi kolaylaştıracak tecrübelerimiz ve çalışma prensiplerimiz bu şekildedir. Sürecin detaylarına aşağıda oluşturduğumuz başlıklar altında detaylı anlatım bulabilirsiniz. Logo hazırlama ve logo oluşturma sürecimiz aşağıda detaylı olarak yer almaktadır.

Özet Bilgilendirme
Tasarımı hazırlayacak ekip veya kişinin hazırlanacak marka veya projenin hakkında her zaman ön bilgilendirmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu ön bilgilendirmenin ne kadar doğru ve yönlendirici olursa, tasarımın ilerleyiş süreci ve sağlıklı sonlandırılmasına büyük katkı sağlamaktadır. İlk olarak tasarımın ihtiyaç duyan kurum veya şirketin bilmesi ve farkında olması gereken durumlar vardır. Bunların ilki bizim doğru şekilde yönlendirmeleridir.

Marka ve sektör ile ilgili genel bilgi aktarımının sağlanması yapılmalıdır. Hazırlanan brief kısmında hedefledikleri amaçları varsa faaliyet raporları gibi bilgilerin teslimi yapılmalı. Almış olduğumuz bu bilgiler sayesinde marka hakkında yüzeysel yerine daha derin bilgilere sahip oluyoruz. Bu durum tasarım süreci ve karar aşamasını pozitif anlamda etkiliyor.

Genel Araştırma
Bu adımda tasarımcı beraber proje sahibinin de global anlamda ön araştırma yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu ön araştırma rakip firmalar, benzer projeler, renk bilgisi, sektörde yer alan başarılı örnek işler dahilinde tutulabilmektedir. Araştırma yapmanın birçok önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki markayı ve sektörü iyi tanımak, sektördeki markaları incelemek.

Sektörde yer alan kurumsallaşmış markaların yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak. İzlemiş oldukları iletişim biçimleri hakkında sahibi olmak yapılacak tasarımı ve kurumsal kimlik tasarımı için büyük fayda sağlamaktadır.

Tasarım İçin Referans Kaynak
Tasarımı çalışmasına başladığımızda çizim kısmına geçmeden önce oluşturduğumuz bir yöntemdir. Bu kısım tamam tasarım ekibi tarafından hazırlanmaktadır. Oluşturduğumuz referans kaynak doyası içeriği ön araştırma yaparken de zenginleştirilebilir. Bu kaynak dosyasında marka için kullanılacak renk paletleri, kullanılacak font ve yazı tipi seçenekleri. Rakip firmaların kullandıkları tasarımları ve uyguladıkları renkler. Sektörü temsil eden başlıca görseller varsa kültürel yapısı ile ilgili araştırma kaynakları yer almaktadır.

Logo ve Amblem Eskiz Çalışma
Hazırlanan tasarımın ilk temellerinin atıldığı kare kalem çalışmaları ve tipografi için yapılmış karalamalardan oluşmaktadır. Eskiz çalışma aşamasına geçtiğimizde tasarımı için kurguladığımız genel hatlar burada şekil almaya başlar. Hazırladığımız eskiz çalışmalar sayesinde daha hızlı yol alma hizmeti sağlamaktayız. Üzerindeki var olan hataları daha çabuk kavrayabilir ve çözebiliyoruz.

Tasarımına ihtiyaç duyan kurum veya kişilerin bu çalışmaları görmesine gerek yoktur, talep edildiği takdirde gösterim sağlayabiliyoruz. Bu çalışmalar tasarımın hazırlanma hızını ve sağlıklı ilerleme amacı ile yapılmaktadır. Bu yöntem birçok tasarımcı ve ajans tarafından tasarım süreci işlemine dahil edilmektedir.

Logo Oluşturma Adımı
Oluşturduğunuz eskiz çalışmaları ve yazı tipi çizimlerini referans alarak tasarımın oluşturma adımına geçiyoruz. Vektör tabanlı olarak çizim yapmanıza olanak sağlayan programlardan herhangi birisi ile Adobe Illustrator veya Corel sayesinde hatları kesinleşmiş eskizlerini dijital ortama aktararak gerekli görsel düzenlemeleri sağlıyoruz.

Tipografi Tasarımı
Eskiz çalışmaları hazırladığınız esnada veya var olan okunabilirliği yüksek fontları kullanarak marka ismin görsel form oluşturuyoruz. Gerekli görüldüğü taktirde markaya yönelik marka ismini sıfırdan çizerek oluşturma adımlarını da deniyoruz. Marka isminin yazılışındaki görsel formun kalitesi de tasarımı kadar önemli bir yere sahiptir.

Tasarımının yanında sürekli olarak kullanılacak marka isminin kötü bir görsel forma sahip olması, logotype ve amblemin kötü gözükmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle tipografi ve yazı stili seçimi ve oluşturma sürecinin üzerinde de yoğun olarak duruyoruz. Hazırladığımız tüm çalışmalar için harf tasarımı çalışmasını baştan sona oluşturuyoruz.

Logo Renk Seçimi
Renk seçimi tasarım süreci konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu durum ile ilgili uzun süredir makale ve renk bilgisi yazıları yayınlıyoruz. Yanlış yapılan renk seçimleri markanın ve tasarımın kötü ve yanlış algılanmasına neden olabilmektedir. Renklerin temsil etmiş oldukları mana ve insanlar üzerinde bıraktığı duygusal etkilerin hangi anlamlara geldiği konusunda müşterilerimizi detaylı olarak bilgilendiriyoruz.

Bu bilgilendirme sayesine marka için önerdiğimiz renklerin seçimi daha kolay bir hale geliyor. Bu renkleri beğendiğimiz için değil doğru kullanımı sağlamak adına yapıyoruz. Kurumsal kimlik tasarımı ve markanın iletişim biçimini belirleme konusunda renk seçimi oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Kullandığımız renklerin her alanda tutarlılığını sağlayabilmek adına pantone renk kodlarına karşılık gelen seçimlerle yapmaktayız. Bu sayede alınan tüm çıktı ve baskı işlerinde renk benzerlikleri yüzde doksan dokuz tutmaktadır.

Logo Sunum Aşaması
Sunum kısmı tasarım süreci ve izlediğimiz adımların en keyifli ve zevkli kısmını kapsamaktadır. Eğer bu adıma geldiysek sizin için düşündüğümüz, ürettiğimiz, çizdiğimiz ve bulduğumuz fikirleri görme zamanı gelmiştir demek. Tasarım sunumunu 3 farklı tasarımı ile yapmaktayız. Hazırlamış olduğumuz bu tasarımlarının ifade ettiği renkler, anlamlar, vermiş olduğu mesaj, kurumsal kimlik tasarımı üzerindeki demosu gibi adımları kullanarak gerçekleştirmekteyiz.

Bu adımın arından onay ve revize için markadan geri dönüş beklemekte ve onayı alınan tasarımını marka ve tasarımın tescilini yapmak için gerekli logo dosyaları hazırlamaktayız. Aynı zamanda tasarımın JPG, PNG, AI, EPS, PSD ve PDF dosya formatları ile teslimini gerçekleştirmekteyiz.

 

Tasarım yaptırırken bilmeniz gerekenler

Tasarımının hazırlanma sürecinde proje sahibinin oluşturulacak markanın veya projenin temel kalıcı yüzü için, doğru ve stabil kararlar alması gerekmektedir. Bu kararları alabilecek bilgi ve deneyime sahip değilse bu doğrultuda yönlendirilmelidir. Tasarımının hazırlanma sürecinde önemsenmesi gereken maddeler şunlardır. Marka / proje sahibiyle birlikte tasarımını hazırlayan tasarımcı veya ajansın alanında tecrübeli ve ön araştırma yapmış olarak işe başlaması gerekmektedir.

Yeterli deneyime ve tecrübeye sahip olmayan ajans ve grafik tasarımcılar olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilirler. Herhangi bir araştırma yapmadan veya olaya gelişi güzel yaklaşmanız durumunda, farkında olmadan yaptığımız tüm hatalar ve yanlış uygulamalar olabilir. Bu durum marka ve projenin var olduğu sürece logo üzerinde yer alan bir dizi hataları üzerinde taşımasına neden olabilir. Elimizde olması gereken bilgiler ve yol kılavuzumuzu aşağıda bahsetmiş olduğumuz önergeleri göz önünde tutarak oluşturabilirsiniz.

 

Logo fiyat ve ücretler neye göre belirleniyor?

Logo tasarım fiyatları ölçeklendirme konusunda stabil olmayan ve teklif alırken birbirleri arasında uçurum denecek kadar fark bulunan bir durumdadır. Bu duruma en büyük neden, amatör tasarımcı, profesyonel tasarımcı ve ajansların uyguladığı fiyatlandırma politikasından kaynaklanmaktadır.

Genel anlamda amatör seviyede yer alan tasarımcılar kendilerini geliştirirken bu tarz hizmetleri çok ucuz ücretlere yapabilmektedirler. Profesyonel çalışanların fiyatları ve çalışma süreçleri daha farklı olduğundan dolayı hizmet bedelleri de daha yüksektir. Ucuz fiyata hazırlanan tasarımlar baştan savma ve özensiz olarak yapılan çalışmalardan oluşabilmektedir.

Örnek olarak 1 saatte 10 farklı alternatif tasarım çalışması hazırlayan kişi ile üzerinde 1 hafta çalışılmış tek ve amacına uygun hazırlanmış tasarımı aynı kefeye koymak mantıklı olmaz. Bu nedenle verilen hizmet, çalışmaya ayrılan zaman ve deneyim bir tasarım sürecinin fiyatını belirlemek için kullanılır. İhtiyacınız olan tasarımın fiyatı ve süreç bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tasarım fiyat teklifi
Tasarım hizmeti için fiyat teklifi almak isterseniz bize sitemiz üzerinde bulunan iletişim formu veya fiyat teklifi formu üzerinden yazabilirsiniz. Fiyat teklifi içerisinde tasarım süreci ile alakalı tüm detayları markayı bilgilendirecek şekilde yer vererek geri dönüş sağlamaktayız. Vermiş olduğumuz teklifin kabul görmesi durumunda karşılıklı tasarım hizmeti sözleşmesi imzalıyoruz.

Tasarımın hazırlanıp teslim edilme aşamasında hak ve devir işlemlerini marka sahibine veya vekalet verdiği kişi üzerine gerçekleştiriyoruz. Hizmet sözleşmesi kullanıyor olmamızın sebebi, ilk olarak bu işi ne kadar ciddiye aldığımızın göstergesi. İkinci olarak ise her iki tarafında haklarının yasal olarak korunmasını hedefliyor oluşumuzdan kaynaklanıyor.

İnternet ortamında birden fazla site ücretsiz logo tasarımı hizmeti vermektedir. Online logo tasarımı hizmeti alabileceğiniz bu siteler üzerinde yer alan tasarımların kullanım ve gösterim hakları o sitelere ait olduğu için aynı tasarımı birden fazla markanın kullanmasına izin vermekteler. Bu nedenle kullanacağınız ücretsiz logo başka bir firmanın logosu ile bire bir aynı olabilir.

 

Tasarımı ne kadar sürede hazırlıyorsunuz?

Tasarımını hazırlayacağımız firma veya şirketin çalışması için, 7 iş günü talep etmekteyiz. Bu sürede global ön araştırma, yurt içi pazar araştırması, rakiplerin analizlerini yapıyoruz. Tasarım sürecini bir aşağıda yer alan tabdan detaylı incelebilirsiniz. Sürenin sonunda müşteriye 3 farklı benzersiz özgün logo, amblem veya logotype çizimi hazırlamış oluyoruz.

Hazırladığımız benzersiz çalışmanın müşteri tarafından onay alması sonrasında. Müşterimize logoyu her alanda rahatça kullanabilmesi için .PDF .AI .SVG .PNG .JPG dosyalarını internet ortamından transfer ederek gerçekleştiriyoruz.

 

Logo çeşitleri ve türleri

Logo çeşitleri iki farklı ana tasarım kategorisi altında ele alınmaktadır. Bunlar yazısal olarak nitelendirilen Logotype ve amblem şeklinde olarak anılan çalışma türleridir. Bu çalışmalar marka isminden oluşturulan ve kuruma yönelik hazırlanmış özgün yazı tipleri ile hazırlanır. Hazırlanılan çalışmaya göre negatif alanlar kullanılarak içerisinde sembollerde oluşturulabilir.

Bu tasarım çalışmalarına örnek olarak Dell, Coca cola, Fedex markalarının kullandıkları Logotype tasarımları gösterilebilir. Ayrıca profesyonel tasarım örnekleri ve çalışmalarını bu bağlamda detaylı olarak incelemek gerekir. Amblem, sembol bazlı tasarımlar ise markanın faaliyet gösterdiği alan veya markanın hikayesi baz alınarak tasarlanır. İçerisinde görsel mesaj taşıyan aynı zamanda bunu iletebilen tasarımlardır.

Her iki çalışma türünün de kendine göre artıları veya eksileri vardır. Başarılı olarak hazırlanan bu tarz tasarımlara veya kurumsal çalışmalara örnek olarak, Apple, Nike, Wolksvagen amblemi gösterilebilir. Çalışmanızın hangi türe bağlı kalarak tasarlanması konusunda kararsız durum içindeyseniz, bizden destek alabilirsiniz.

 

Hizmet bedeli ve teklif süreci

En çok sorulan sorulardan biri budur genelde, her şirketin bu konuda farklı beklentileri vardır. Yapılacak işin çok iyi olmasını isterler ve aynı zamanda hizmet bedelinin de düşük olması taraftarıdırlar. Biz hem tasarımcılara hem de hizmet alan firmaları şu şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. Çok ucuza hazırlattığınız ve kullanamayacağınız onlarca tasarımı veya hazır stock görseller almayın.

Kırmızı olsun beş fazla olsun mantığı aslında tamda bu iş için söylenebilecek bir durum. Sürekli değişen ve yenilenen bir şey değildir. İnsanların o tasarımı görmeleri, alışmaları, markanız ile ilişkilendirmeleri uzun bir sürece bağlıdır. Bu sürecinde doğru tasarımı kullanarak yapılması gerekmektedir. Bu konuda bütçesi olmayan veya çok düşük bütçe ayırmış firmalarla çalışmıyoruz. Onları daha basit ve ucuz yöntemlere yönlendirmekten başka çaremiz kalmıyor.

Projenin tasarım süreci için ayırmadıkları bütçenin ve önemsemedikleri durumun cezasını ilerleyen süreçte kapılarını çalıyor. Tasarımı şirketler ve markalaşma sürecine giren herkes için gerçekten önemli bir konudur. Bu konunun değerini anlamadan ve önemsemeyen bilinçsiz müşterilerimiz olması taraftarı da değiliz. Biz kendi içerisinde butik bir ajans ve grafik tasarım atölyesiyiz.

Hizmet verdiğimiz markalar ve şirketler sınırlı olup yönlendirmemize izin vermektedirler. Yani bize inanan ne yapabileceğimizi bilen ve ne istediğinin farkında olan müşterilerle çalışma önceliğimiz her zaman bulunmaktadır. Bugüne kadar iletişim formu aracılığı ile bize gelen logo yaptırmak istiyorum başlıklı birçok mesaja dönüş sağladık ve en iyi logo tasarımları ile sunum yaptık.

 

 

Logotype nedir?

Bu tarz tasarımların genel ve belirgin özelliği sadece marka ve şirket isminden oluşturulmasıdır. Çalışmaya ek olarak sembol, çizim, ikon tarzı ek yardımcı görseller dahil edilmez. Sadece şirket veya firma isminizin yer aldığı, amacına uygun olarak tasarlanmış harf ve font tasarımlarının bir arada kullanılmasıyla meydana getirilir.

Oluşturulan harf ve font tasarımları marka ve projeye özgün olarak çizilir. Logotype çalışmaları genel olarak kullanım ve uygulama konusunda ileri düzeyde esneklik sağlar. Bu tarz tasarım örnekleri için Samsung, Huawei, markalarının kullandığı logotype çalışmalarına bakabilirsiniz.

 

 

Sembol nedir?

Sembol şeklinde hazırlanmış tasarım türlerine verilen isimdir. Karmaşık olmayan ve keskin tasarım grafik hatlarına sahiptir. Sembol logo şekillerinin genel özellikleri, basit ve kolay anlaşılabilir yapıda olan görsel formlar olmasıdır.

 

Amblem nedir?

Amblem tasarımı belirli sınırlar içerisinde olan genel olarak isim ve şeklin bu sınırlar içerisinde yer aldığı görsel formlara verilen isimdir. Amblem çalışmalarını genel olarak eğitim kurumları, spor kulüpleri kullanmaktadır.

 

blog
şu ana kadar;

Tasarım ve teknoloji konusunda faydalı olabileceğini düşündüğümüz 32 adet araştırma ve inceleme makalesi hazırladık, daha fazla blog yazımıza göz atmak yandaki butonu kullanabilirsiniz.

daha fazla