Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Koyu Zemin
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Koyu Zemin
Haliç Kültür Sanat Logo / Yalın Kullanım
Haliç Kültür Sanat Logo / Yalın Kullanım
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Tipografi Çalışması
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Tipografi Çalışması
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Lines
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Lines
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Görsel Anlam ve İfade
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Görsel Anlam ve İfade
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Kurumsal Renk Ailesi
Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım / Kurumsal Renk Ailesi

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım

Haliç Kültür Sanat için hazırlamış olduğumuz logo tasarım çalışması. Logoyu hazırladığımız kurum Haliç Kongre Merkezinin sanat ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü markaya yöneliktir. Bildiğiniz gibi Haliç Kongre Merkezinde bir çok sosyal etkinlik ve faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Haliç Kültür Sanat markasının oluşturulmasında ki amaç ise bu etkinlik ve faaliyetlerin desteklendiği ve ayrıca bu tarz oturumlarda bu markayı ön plana çıkartmaktır. Bundaki genel amaç ise Haliç Kongre Merkezinin insanlar tarafından sadece kongre ve bu tarz resmi oturumların yapıldığı bir yer olarak bilinmesi ve bu algıyı kırmaya yöneliktir. Bu duruma örnek olarak İstanbul Kültür Sanat, Beşiktaş Kültür Sanat ve Akbank Kültür Sanat etkinliklerini ve faaliyetlerini gösterebiliriz. Bu marka adı altında yapılacak faaliyetler genel olarak konserler, yarışmalar, etkinlik programları ve ödül törenleridir.

Logo Tasarım Süreci ve Logonun Taşıdığı Anlam

Bu marka Haliç Kongre Merkezinin açmış olduğu konkur için oluşturulmuş ve kabul görmüştür. Markayı oluşturan ajans, The Mediatix olup konkur hazırlık süresi boyunca ajans ekibi ile oldukça kafa yorduk ve çalıştık. Yirmiye yakın kişinin bu konkur için oldukça çaba sarf ettiğini ve eğlenceli şekilde vakit geçirdik . Oluşturduğumuz bu markayı daha somut bir hale getirip müşteriye sunabilmek için elimizde iyi saptanmış bir tespit, güzel bir hikaye ve bu hikayeye uygun olarak somutlaştırılmış çalışmalar lazımdı. Bu logo tasarımı da o sürecin ufak bir parçasını temsil etmektedir.

“Projenin tasarım ve sanat ayağında rol aldığım bu projede bana verilmiş bir brief yoktu. Çünkü sıfırdan kendimizin ürettiği bir fikri hayata geçirmeye çalışıyorduk. Yaptığımız yüzeysel araştırmalar sonucunda Halicin daha önceden golden horn, altın boynuz olarak da anıldığını gördük. Bu benim için kullanılabilecek bir done oldu. Sanatla özdeşleşebilecek bir çok figür, amblem ve çalışma inceledim. Kafamda canlandırmış olduğum çalışmaya göre yapmış olduğumuz araştırmada hepsi düşündüğümüzden uzak ve soluk kalıyordu. Bizim amacımız aynı zamanda akılda kalıcı ve marka ile bütünleşip iyi bir hikayeye sahip olabilecek bir tasarımdı.”

Bir lafım vardır, hep öyledir ya ansızın gelir fikir diye. Bu tasarım sürecinde de öyle oldu ansızın gelen bir fikrin üstünde durdum. İddia ediyorum tasarımcıların tamamının çalışmalarında esinlendikleri bir çok şey vardır. Buna örnek olarak başka tasarımcılar, doğa, müzik, filmler yada idol edindikleri kişilerin yaşam biçimleri gösterilebilir. Bu çalışmada aklıma gelen fikir Altın Kelebek Ödülleri ve bu oturum esnasında sanatçılara dağıtılan ödüllerdi. Bu ödül töreninin isminde bulunan kelebek ve yıllardır yapılan oturumların insanlar üzerinde sanatla alakalı çağrışımlar getirdiğini düşünüyorum. Kendimce yapmış olduğum anketle de bu sonucu gördüm.

Yapmam gereken Golden Horn ile kelebek figürünü birleştirmekti, çizerken çok fazla vaktimi almadı. Kreatif düşünmek ve anlam yüklemek daha fazla zamana bedel oldu. Logo tasarımında kullandığım renkler altın boynuzu temsil edebilmek için kelebeğin üst bölümüne uyguladığım sarı ve kahverengi tonları. Alt bölüm ise siyah ve koyu gri tonlarından yapılan seçimlerden oluşmaktadır. Logo tasarımında simetriyi ileri düzeyde özenle kullandım. Tipografi kısmı için göze hoş gelecek bir font seçimi üzerinde yapmış olduğum düzenleme işlemi ile logonun yayınlanmış halini tamamladım.

Proje Tarihi 2015
Lokasyon Türkiye / İstanbul
Hizmet Süresi 7 İş Günü
Kullanılan Programlar Adobe Illustrator