MKA Tarım ve Hayvancılık Logo Tasarım
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo Tasarım
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo / Yüksek Kontrast Zemin
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo / Yüksek Kontrast Zemin
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo / Yalın Kullanım
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo / Yalın Kullanım
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo / Tipografi Çalışması
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo / Tipografi Çalışması
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo / Kurumsal Renk Ailesi
MKA Tarım ve Hayvancılık Logo / Kurumsal Renk Ailesi

MKA Tarım ve Hayvancılık Logo Tasarımı

MKA Tarım ve Hayvancılık markası için hazırlamış olduğumuz logo tasarımı. Farmsan markasının alt markası olan MKA Tarım ve Hayvancılık için şirket sahibi Burak bey yeni bir logo tasarımına ihtiyaç duyduğunu bize bildirdi. Farmsan markasının logo ve kurumsal kimlik çalışmalarını incelediyseniz et, süt ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösterdiğini hatırlayacaksınız. Farmsan markası organik ve doğal ürünler üreten bir marka olup markalaşma süreci çalışmaları devam etmektedir.

Mka Tarım ve Hayvancılık markası için logo tasarım çalışmalarını 2012 yılında hazırladık. Burak beyin bize göndermiş olduğu brief çalışma sürecimizi olumlu olarak etkilemiştir. Kullanılması gereken renkler, logo tasarımının genel hatları ve görsel yapısı konusunda çalışmayı tamamen bize bıraktı. Kısa süre içerisinde çalışmalara başlayarak tarım ve hayvancılık sektörü ile alakalı yerel ve global olarak ön bir araştırma yaptık. Piyasa ve sektörde bulunan küçük ve büyük firmaların bir çoğunun kurumsal yapısını ve iletişim yöntemlerine göz attık.

Logo Tasarım Süreci Nasıl İşledi?

Yapmış olduğumuz araştırmanın ardından MKA Tarım ve Hayvancılık markasının yeni logosunun ilk görsel formlarını oluşturmaya eskiz çizimler ile başladık. Ortaya çıkartmak istediğimiz logo tasarımı kendine ve markaya özgün olmalıydı. Sıradan ve alışılageldik benzerliğe sebep olabilecek görsellerden uzak durmak ilk hedefimizdi. Tasarımda yer alan ana görsel buğday başak üzerine kurgulandı. Oluşturmuş olduğumuz 3 boyutlu görsel üzerine başak çiziminin yerleşimini sağladık. Tasarımdaki ana renk yeşil olup yardımcı renkler ise sarı seçiminden yana oldu. Bu sayede buğday başak çiziminin görünmesi ve rahat algılanması için yeterli kontrast alan oluşturduk.

Hemde yeşil ve sarı renginin bir birleri ile olan uyumundan faydalandık. Tasarımın göze güzel gözükmesini sağlamak için yer yer renk geçişi uyguladık. Bu renk geçişi de yine ana ve yardımcı renklere bağlı kalınarak hazırlandı. Seçmiş olduğumuz yazı tipi firmaya yönelik yeniden oluşturulmadı. Sıfırdan bir tipografi yapmadık ama logo tasarımına eşlik edebilecek okunaklı ve keskin hatlara sahip bir font bulmamız zor olmadı.

Proje Tarihi 2012
Lokasyon Türkiye / İstanbul
Hizmet Süresi 7 İş Günü
Kullanılan Programlar Adobe Illustrator