Logo tasarım trendleri ve popüler türleri için yoğun kullanılan logo örneklerini inceliyoruz.

Logo tasarım trendleri her geçen gün daha fazla önem kazanmakta olan logo tasarımı için gün geçtikçe kendi tasarım kuralları çerçevesinde yenilenerek farklı görünümler kazanmakta. Bu duruma en güzel örnek, moda, giyim ve kıyafet şekli ile örnek veriyoruz. 20 yıl önceye ait takım elbiseleri gözümüzün önüne getirdiğimizde daha iyisi dikilebilirmiş fikri aklımızda canlanıyor. Halbuki kumaş aynı kumaş, ip aynı ip, makasta aynı makas. Belki bu ürünler o zamanlarda daha kaliteli bile olabilirler. İnsanların tasarım alışkanlıkları yüz yıllardır değişmekte ve gelişmekte.

Bu duruma etken olan bir çok şey sebep olabilir net olarak bilmiyoruz. Teknoloji, uyum yada insanlar tarafından kullanılabilir olması veya tercih faktörleri olarak sıralayabiliriz. Biraz genelleme yapacak olursak her şey değişiyor, yaşamın temel felsefesinde bu yatıyor. Derinlemesine ele aldığınızda etrafınızda yer alan her şeyin zamanla var olduğunu ve zamana ayak uydurarak değiştiğini görebilir yada gözlemleyebilirsiniz. Günümüzde markalara ve şirketlere yapılan görsel iletişim, reklam ve kurumsallaşmaya yönelik yatırımlarda bu durumu içerisinde kapsamaktadır.

Hazırladığımız bu yazımızda 2018 yılında kullanılan popüler logo tasarım trendlerine göz atacağız. Bu yazıya 10 yıl sonra baktığımızda göremediğimiz yada kavrayamadığımız bir çok tasarım anlayışının farkına varacağız. Tasarım trendleri ve anlayışları da geçen zamana oranla değişecektir. Çünkü hayat ve yaşam bize öğrettiklerini sanata bulanmış olarak daha iyi şekilde geri istiyor.

Logo Tasarım Trendleri / Thumbled (Yuvarlatılmış) Logo Örnekleri
Logo Tasarım Trendleri / Thumbled (Yuvarlatılmış) Logo Örnekleri

Yuvarlatılmış ve Simetri

Logo tasarım uygulamalarında yer alan çeşitlilik nedeni ile bir çok logo tasarım çeşitleri ve türleri orta ya çıktı. Tumbled (yuvarlatılmış) bu trendlerden biri olarak 2018 yılı içerisinde yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Peki simetri? Simetri doğanın ve varoluşun temelinde yatan matematikle sentezlenmiş yinyang döngüsüdür. Daha ulaşılabilir, daha dostça bir işaret ama tasarımcı bu etkiyi uygulayarak tüketiciye belirli bir düzeyde anlatılmak istenilen sadeliği ve basitliği garanti ederek iletmektedir. Yoğun olarak tercih edilen alanlara bakacak olursak  startuplar, web projeleri, mobil uygulamalar gözümüze çarpıyor.

Logo Tasarım Trendleri / Paralelkenar Logo Örnekleri
Logo Tasarım Trendleri / Paralelkenar Logo Örnekleri

Paralelkenar ve Keskin

Eğik şeklin doğası gereği kullanıldığı alanlarda ona keskin ve agresif bir görünüm kazandırmaktadır. Bu sayede daha net ve marka isminin ön planda olup aynı zamanda vurgulanacağı çalışmalar elde etmek mümkündür. Önceden popülerliğini koruyan bu tarz logo tasarım çalışmalarını bu yılda çok görebilmemiz mümkündür.

Logo Tasarım Trendleri / Renk Geçişi Logo Tasarım Çalışmaları
Logo Tasarım Trendleri / Renk Geçişi Logo Tasarım Çalışmaları

Renk Geçişi

Google, Apple ve Microsoft markalarının öncülüğünde flat design akımı hayatımıza 2014 yılında girdi ve gradient (degrade) çalışmalarını bir kenara bıraktık. Peki o süreç nasıl işledi? Renk geçişi, şişirilmiş efektler, parlama efektlerinden oluşan tasarım mantığından arındığımıza şahit olduk. Bu tasarım trendinin uygulanacağı alanlar kullanıcı arayüzleri üzerinde daha verimli ve sade çalışmalar etmeye yönelikti. Bu tasarım trendi aynı zamanda logo çalışmalarını kapsayan bir trendinde oluşmasına sebep oldu.

Logo tasarımlarını yenileyen bir çok markanın daha sade, yalın ve ince harf hatlarından oluşan tipografi tasarımlarının kullandığını gördük. Bu durumun Instagram’ın logo tasarımını değiştirmesi ile global bir tepki toplayarak son bulmuş olabilir. Flat design ve sadelik kavramının getirdiği güzellik aslında kullanılabilir uygulamalar ve arayüzler için geçerliydi. Logolarda kullanılan renkler için değil. Yaşam bu kadar renkli iken markalardan bu derece düz olmalarını beklemek elbette acımasız olur.

Logo ve amblem tasarımı için kullanacağınız renkler konusunda detaylı bilgi almak için, logo tasarımında renk seçimi adlı makalemize göz atabilirsiniz. Renk geçişinin yoğun olarak kullanıldığı alanlara kurumsal firmalar, gıda, giyim, spor, eticaret sektörlerini örnek verebiliriz.

Logo Tasarım Trendleri / Deneysel Tipgrafi Tasarımları
Logo Tasarım Trendleri / Deneysel Tipgrafi Tasarımları

Tipografi ve Deneysel Tasarım Teknikleri

Deneysel tipografi tasarımları temel görsel mesaj bilgilerini karmaşık ve anlamlı olan yollarla iletilmesini sağlamaktadır. Yazı karakterleri ile yaratıcı ve deneysel tasarımlar yapmak yeni bir şey değildir. Bu tarz tasarım teknikleri ile çalışmak mevcut yazı tiplerinin biçimlerinden ayrışarak farklı olabilecek çalışmalar elde etmenize olanak sağlamaktadır. Bu sayede ortaya çıkan çalışmalar sürekli olarak yeni ve farklı bir tarzı üzerinde taşımaktadır. Ayrıca tipografi tasarım çalışmaları ile yeni tarz ve yazı tiplerinin geliştirilmesini olanak sağlayıp minimalist tasarım hazırlamanıza olanak sağlamaktadır.

Logo Tasarım Trendleri / Minimalist Logo Tasarım Örnekleri
Logo Tasarım Trendleri / Minimalist Logo Tasarım Örnekleri

Düz Şekiller, Metinler ve Minimalist Logo Tasarımları

Minimalist logo tasarımları olarak bilinen bu çalışmaların özünde düz, sade, yalın ve temiz şekiller bulunmaktadır. Bu tarz tasarımları genel olarak geometrik şekiller ve sadece yazı tipinden meydana gelmektedir. Ortaya çıkan çalışmaların temiz ve güçlü olduklarını rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Uzun süredir bir tasarım akımı haline dönüşen basitlikten gelen sadelik kavramı ve fikri üzerinden gücünü almaktadır. Bu tasarım tarzı geçmiş yıllarda da kullanılan trend olarak bilinmektedir. Önümüzde ki yıllarda da popülerliğini koruyacağına inanıyoruz. Bu tarz logo tasarımları kalite, pahalı, kurumsal duruşu ifade etmek için kullanılmaktadır.

Logo Tasarım Trendleri / Negatif Alan Logo Tasarım Örnekleri
Logo Tasarım Trendleri / Negatif Alan Logo Tasarım Örnekleri

Negatif Alan Kullanılan Logo Tasarımları

Logo tasarım çalışmalarında oluşturulan boşluklar ve negatif alanlar üzerine yapılan müdahaleler ile ortaya çıkan çalışma türleri. Keşfedildikleri günden bugüne kadar popülerliğini yitirmemekle beraber doğru ve etkili kullanımlarında insanlarda wow etkisi bırakabiliyorlar.Bu sayede farklı, özgün ve şaşırtıcı olabiliyorlar. Bu tarz logo tasarım çalışmalarına en iyi verilecek kurumsal firma örneği Fedex markası olacaktır.

Logo Tasarım Trendleri / Mimari Logo Tasarımları
Logo Tasarım Trendleri / Mimari Logo Tasarımları

Mimarı İlham Kaynakları

Mimari tasarım ve grafik tasarım her zaman bir birlerine ilham kaynağı oldu. İllüstrasyon, resim, fotoğrafçılık gibi alanlarda başarılı çalışmaların ve karelerin sebebidir diyebiliriz. Günümüzde logo tasarımcıları içinde vazgeçilmez bir ilham kaynağı haline dönüşmüş durumda. Olimpiyatlar için düzenlenen logo tasarım yarışmaları için tasarımcıların hazırladığı çalışmalarda bu duruma çok sık rastlayabiliriz. İlham alınan genel kuramlar kültürel ögeler, renkler ve mimari yapılardan oluştuğunu görebiliriz.

Logo Tasarım Trendleri / Vintage Logo Tasarım Örnekleri
Logo Tasarım Trendleri / Vintage Logo Tasarım Örnekleri

Nostaljik Kadraja Geri Dönelim

Geçtiğimiz yüzyıldan alınmış görüntülere daha modern ve estetik dokunuşlar yapılıyor. Bulunmuş gömülü bir define misali neo vintage, nostaljik, eski yada eskitilmiş forma sahip tasarım türleri. 2018 yılında geçen 7 ay süre içerisinde trend olmayı başarmış gibi gözüküyor. Bu tarz çalışmaların seçimi birazda kullanılacağı konsept ve uygulama ile alakalı oluyor. Etkisini kullanıldığı mekan, alan, uygulama gibi faktörlerin doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz. Etkinin dozunu arttırabilir veya azaltabilir.

Logo Tasarım Trendleri / El Yazısı / Script Logo Örnekleri
Logo Tasarım Trendleri / El Yazısı / Script Logo Örnekleri

El Yazısı

Daha azı ile fazlasını vermek bu tarz için belirlenen en iyi slogan olsa gerek. Sadelikle oluşturulmuş harf tasarımları içerisindeki uyumun estetik ile kombinasyonu. Bu tür logotype çalışmaları için en iyi anlatım olacaktır. Ek olarak dribbble üzerinde yer alan logo tasarım trendleri ve örneklerine göz atabilirsiniz.