Minimalist Tasarım ve Tasarlama Yöntemleri

Tasarım hayatımızın her alanında yer almaktadır, içinde yaşadığımız evlerden tutunda giydiğimiz ayakkabıya, üzerinde oturduğumuz sandalyeye ve yemek yediğimiz çatal bıçağa kadar her alandalar. Tasarımı önemli kılan başlıca genel faktör ise kullanılabilir olmasıdır. Peki bir tasarımın kullanılabilir olması onu başarılı kılar mı? Tabi ki hayır. Minimalist Tasarım aslında tamda burada adlandırılıyor, etrafınıza bir bakın bahsetmiş olduğum şeylerin dışında her hangi bir şey olabilir. Sizce yeterli ve başarılı bir tasarıma sahipler mi? Ne olduklarının aslında bir önemi yok. Bu bir web sitesi tasarımı olabilir logo tasarım olabilir yada ilgilendiğiniz ve ilgi duyduğunuz her hangi bir şeyde olabilir. Bu sorunun cevabı aslında başarılı tasarımların sadelik, basitlik kavramından damıtılarak elde edilen ürünler olduğunu fark edebilirsiniz. Türk Dil Kurumunda minimalist kelimesinin tam olarak bir karşılığı bulunmuyor, minimal olarak yapılan arama sonuçlarında ise matematik, minimum ve asgari kelime anlamları yer alıyor.

Minimalist Tasarım
Minimalist Tasarım

Minimalizim kavramını tam anlamıyla basit bir dil kullanarak anlatmak gerekirse tasarımda yer alan fazlalıklardan arındırılıp kalanları stratejik olarak derlemekle alakalı bir durumdur. Sade olan her zaman güzeldir ama basit değildir bu onu ucuz kılmaz yada kalitesiz yapmaz. Tam tersine profesyonel bir dokunuşun ve arka planda o ürünle alakalı uğraşların fikirlerin profesyonelce derlendiğini görebiliriz. Sonuç olarak Minimalist Tasarımlar için akıcı hale gelmiş aynı zamanda üzerinde sakinlik kavramını barındıran  tasarımlarda diyebiliriz. Gelelim Minimal Tasarım kavramının yapmış olduğumuz iş ile alakası, yeri ve önemine. Hazırladığınız tasarım ister minik bir yapıya sahip slider tasarımı, isterse devasa bir açık havada kullanılmak üzere billboard reklamı olsun. Her zaman en iyi sonucu alabilmek için, doğru elemanları doğru şekilde kullandığınızdan emin olun. Renk düzeni ve kombinasyonu, tasarımda yer verilen yeterli boşluklar, simetri, grafik ve tipografinin yerleşimleri bir bütünlük içerisinde olmalıdır.

Minimalist Tasarımda Renk Seçimi

Minimalist tasarımda renk seçimi stratejik bir yapıyı içinde barındırmalı, kullanıldığı alana göre yoğun olmamalı ve göz yoran renkler olmamalıdır. Bu konuda size yardımcı olabilecek en iyi üçlü renk kombinasyonu siyah, beyaz ve gri renk üçlemesidir. Bu renkler her zaman yeteri kadar sadelik, anlaşılabilirlik ve netlik kavramları oluşturmanıza yeterli düzeyde yardımcı olabilirler. Düzgün bir yapıda seçilen tüm renkler aslında kabul edilebilir bir durumdadır. Ancak büyük yapıdaki kontrast içeren genelde birlikte kullanılır. Bu sebepten dolayı çoğu tasarımcı minimalist tasarımlar için cesur ve parlak renkleri kullanırlar. Renk seçimi konusunda daha önce hazırladığımız Logo tasarımı ve renk seçimi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Minimalist Tasarımda Renk Seçimi
Minimalist Tasarımda Renk Seçimi

Minimalist Düzen

Minimalist tasarım ne kadar basit ve sade görünür bir şekilde olsa da kendine göre zorlukları içinde taşımaktadır. Web siteleri ve afiş tasarımları için konu, içerik seyirciyi ve izleyiciyi yormadan algılayabilmelerini sağlamalı. Başka bir söyleyiş ile sayfa tasarımları bir mantık ve hiyerarşi üzerine inşa edilmeli. Tasarıma ekleyeceğiniz tüm obje, materyal ve yazıları bu kurallar çerçevesinde ekleyerek kullanmalısınız.

Minimalist Tasarım ve Düzen
Minimalist Tasarım ve Düzen

Beyazın Hükmü

Minimalist tasarımlar için vazgeçilmez bir renk olan beyaz sadece renk olarak değerlendirilmemeli. Aynı zamanda hazırlanılan tasarıma etkileşim gücü katmak için yeterli kontrast değerlerin oluşmasını sağlamaktadır. Kullanılan beyaz boş alan ne kadar büyük ve geniş ise içerisinde yer verilen grafik, yazı yada vurgusu yapılan materyal negatif boşluktan doğan güçle daha belirgin bir yapıya kavuşur. Minimalist tasarım için beyaz rengin kullanım yoğunluğu ve minimum değer seviyesi belirlemeniz hazırlayacağınız tasarımlarda bir düzenin oluşmasına olanak sağlar.Aslında beyaz bir renk değildir, bunun farkındayız ama burada renk olarak tanımladık.

Minimalist Tasarım ve Beyaz Renk
Minimalist Tasarım ve Beyaz Renk

Minimalist Grafik Tasarım

Minimalist grafik tasarımlarında imge, çizim ve tasarım kompozisyonu bir birleri ile kenetlenmiş unsurlardır. Her alanın kendine göre uyulması gereken kurallar vardır. Bu kuralların en başında ve minimalist grafik tasarım anlayışını tetikleyen anlayış ise fazlalıklardan kurtulup karmaşıklığın önüne geçmektir. Minimalist grafik tasarımlarda genel olarak grafikler yazılardan daha fazla etki ve tepki doğmasını sağlamaktadır. Bu nedenle grafiklerin kullanımları yazılara oranla daha fazladır. Kullanılan grafik tasarımları konu ile alakalı olup bir bütünlük sağlamalı, aksi halde elde etmeye çalıştığınız minimalist grafik tasarım anlayışı hedefine tam ulaşmış sayılmazsınız.

Minimalist Grafik Tasarım
Minimalist Grafik Tasarım

Minimalizim ve Yazı Kullanımı

Tipografi hayatımızın her alanında var, yetenekli grafik tasarımcılar minimalist yazı kullanımında da grafik tasarımında uyduğu genel kurallara uyarlar. Ortaya çıkartıkları çalışmalarda bu kurallar dizisi net bir şekilde görülebilir durumdadır. Minimalist yazı tasarımı dahil olmak üzere hazırlayacağınız her hangi bir çalışmada maksimum üç farklı yazı tipi kullanımına yer verin. Aksi halde tasarımlarınız da ve çalışmalarınızda görsel karmaşıklığa neden olabilecek durumlara sebep olabilirsiniz. Birçok tasarımda başlıklar için bir yazı tipi, ana metnin verildiği gövde için bir font ve etkileşimi kolaylaştıracak özel metinler içinde farklı bir font seçimi yapmalısınız. Daha fazla font kullanmanız durumda tasarımlarınız daha karışık bir hale gelebilir bu sebeple okunma zorlukları ve algılanma problemleri ortaya çıkartır.

Minimalist Tasarım ve Yazı Kullanımı
Minimalist Tasarım ve Yazı Kullanımı

Minimalist Web Tasarımı

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde minimalist web tasarımı oldukça önem kazandı. Bundan 15 yıl öncesini ve internetle tanıştığım yıllara geldi birden aklıma web sitelerinin arka planında yağan karlar, güller, çiçekler aman Allah’ım!… Tasarım anlayışı ve teknolojinin gelişmesi ile çok güzel ve kullanışlı web sitesi örnekleri ile karşılaşıyoruz, hatta yapıyoruz. Ama ne yazık ki bazı tasarımcı arkadaşlar bu durumu ve Minimalist web tasarım mantığını çok yanlış anlamışlar. Çok fazla içerik yoksunu kullanışsız ve her hangi bir yerleşim planı olmayan web arayüz tasarımları hazırlıyorlar. Google’ın başını çekmiş olduğu flat design akımı aslında minimalist tasarım mantığından gücünü alıyor, fazlalıklardan kurtuluyorlar ve daha anlaşılır kullanışlı, işlevsel web tasarımları hazırlıyorlar. Bilinmesi gereken en büyük kural hazırladığınız tasarımları insanların rahat kullanabilmesidir. Hazırlamış olduğunuz tasarımlarda karmaşıklığa izin vermeyin, kullanılabilir olmazı her zaman birinci kuralınız olsun.