Kurumsal Kimlik Nedir? Nelerden Oluşur?

Kurumsal kimlik nedir sorunun cevabı, bir kurumun kendini sektörü ile ilgili hedef kitlesini tanımlamak için kurum ve kuruluş içerisinde ve dışarısında tanımlamış olduğu unsurların tamamına verilen isimdir. Bu unsurlar kurum ve kuruluşta çalışanların davranışlarından, kuruluşun iletişim biçimini, felsefesini ve vizyonunu oluşturur. Ayrıca kurum ve kuruluşa hazırlanmış olacak görsel standartlar ile desteklenir. Bu görsel standartların amaçladığı hedefler şunlardır. Söz konusu olan markanın kurumsal duruşunu ve imajını belirlemekle beraber olup. Hedef kitle ve kamu üzerinde prestijli algılanmayı, rakip kuruluşlara göre konum ve tanınırlığı ve algıyı kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Bir markanın kurumsal kimlik oluşturma sürecinde ele alınan başlıca kurallar vardır. Bunlardan ilki kurumsal kimlik oluşturma süreci ve iletişim standartları ile başlar. Kurumsal kimlik oluşturmakta ana amaç ise markanın aynı sektörde yer alan diğer rakip kurum ve kuruluşlardan farklılaşmasını hedeflemek üzeredir. Aynı zamanda markanın duruşunu ve görsel yüzünü temsil edeceğinden dolayı müşteri ve marka ilişkisini kurmakta büyük rol oynamaktadır. Bu çalışmaların tamamına Kurumsal kimlik tasarım ve iletişim standartları çalışması ile başlanılabilir ve başarılabilir. Kurumsal kimlik marka ve kurum için ilerleyen zamanları da göz önünde bulundurarak sağlam ve doğru bir yatırımı ifadede etmektedir.

Aynı zamanda kurumsal Kimlik bir marka veya kurumun global olarak kendini gösterme biçimine verilen isimdir. Kurum kimliği marka ve oluşumun faaliyet göstermekte olduğu alanda duruşunu sergilemektedir. Bu duruşu markanın kurum içi ve dışı iletişimin belirlemektedir. Markanın var oluşunun hikayesini ve hedef kitlesi ile arasında köprü görevi görmesini de sağlamaktadır. Kurumsal kimlik nedir sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk. Detaylı olarak ele alırsak eğer aşağıda yer alan diğer yazı bölümlerine göz atabilirsiniz.

Makale İçerikleri

Kurumsal Kimlik Nedir? Neden Önemlidir?
Kurumsal Kimlik Nedir? Neden Önemlidir?

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Kurumsal kimlik tasarımı ve iletişim standartlarının belirlenmesi bir marka için neden önemlidir ve bu önem sırası ne şekilde ilerliyor göz atalım.

Kurumsal Kimlik Çalışması Nelerden Oluşur?

Kurumsal kimlik tasarımı kurum veya marka için akla gelebilecek her şeyin o markanın felsefesi ile bütünleşerek görsel bir standartla somutlaştırılmış halidir, kurumsal kimlik çalışmasını sadece antetli kağıt ve kartvizit tasarımı olarak ele almak konunun hem yanlış anlaşıldığı hem de yanlış adlandırıldığı anlamına gelir. Kurumsal kimlik çalışması alakalı marka için hazırlanılmış bir kurum kimliği standartları kılavuzu ile sunulur, bu kurumsal kimlik standartları içerisinde neler yer alır ve neler olmalıdır gelin göz atalım.

Kurumsal Kimlik Çalışması Nelerden Oluşur?
Kurumsal Kimlik Çalışması Nelerden Oluşur?
Kurumsal Kimlik Çalışması Nelerden Oluşur?
Kurumsal Kimlik Çalışması Nelerden Oluşur?

01 – Logo Kullanımı ve Renk Standartları

Markaya ait tasarlanmış logo, logotype’ın kullanım ve renk standartlarının yer aldığı bölümdür. Renkler, kültür ve dilin ötesine geçen bir yanıt oluştururlar. Renklerin kullanımındaki süreklilik sayesinde markanın hem faaliyet gösterdiği ülkede hem de ticaret yaptığı farklı coğrafyalara benimsetmek açısından çok önemli bir faktördür. Markaya ait logonun baskı ve dijital ortamlarda kullanılmak üzere pantone, cmyk, rgb, hex, ayrıca maliyetli baskı işlerinde tasarruf sağlamak amacı ile siyah ve beyaz renk versiyonları olmalıdır.

Ayrıca logonun kontrast renk versiyonları da yer almalıdır bu sayede kullanılacak koyu renkli zeminler üzerinde logonun keskinliği kaybolmamış olur. Markaya ait diğer şubeler veya farklı ülkelerde olabilecek faaliyetler durumunda bu kılavuzda yer alan standartlara sadık kalarak kurumsal kimlik bütünlüğünü korumanın ilk adımını atmış oluruz. Logo kullanım standartları içerisinde logonun nasıl kullanılacağı ve varyasyonları örnek olarak bulunmalıdır. Kullanılan logo her alanda sorunsuz uygulanabilir ve işlevsel olmalıdır. Ayrıca önemli bir kritere sahip olan logo tasarım, markanın yüzünü de ifade edebilen bir tasarıma sahip olmalıdır. Logo tasarımında yapılan hatalar adlı yazımızda bu konuda nelere dikkat etmeniz gerekiyor bilgi sahibi olabilirsiniz.

02 – Yazı Karakterleri ve Font Ailesi

Kurum içi ve dışı yazışmalarda, kullanılan evrak tasarımlarında ve görsel iletişimin sağlandığı her alanda markaya ait oluşturulmuş kurumsal kimlik tasarımı içerisinde yer alması gereken önemli unsurlardan birisidir. Hazırlanılan bu font ailesi okunabilir, sade, aynı zamanda marka ile bütünleşebilen stile sahip olmalıdır comic sans criminal adlı siteyi inceleyerek bu konun gerçekten önem teşkil ettiğini gözlerinizle görebilirsiniz. Markaya yönelik oluşturulmuş font ailesinde olması gereken font sitilleri şu tiplerden oluşmaktadır.

Marka için seçilen yazı tipi hafif ve ferah bir duygu oluşturmalıdır, yazının satırları arasında gerekli boşlukların olması gerekmektedir, ne çok yakın nede birbirlerinden çok uzakta durulmamalı. Paragraflar arasında 1 satır boşluk bulunması gerekmektedir bu sayede yazı daha iyi görünür ve okunması daha kolay olur. Bullet noktalar kullanırken tutarlı olun, kısa ve basit kullanımı tercih edin eğer birden fazla satıra ihtiyaç duyursanız satırların aynı hizada olmasına dikkat edin.

Normal Tip: Yazışmalarda, açıklamalarda, iletişim bilgilerinde, kullanılacak metin karakteridir.
Yarı Kalın Tip:Ara ve alt başlıklarda kullanılmak üzere ara başlıklarda kullanılacak metin karakteridir.
Kalın Tip: Başlıklarda ve vurgu yapılması gereken yerlerde kullanılacak metin karakteridir.
İtalik: İmza, dipnot ve kısa açıklamalarda metin karakteridir.

Kurumsal Kimlik Kartvizit Tasarımı
Kurumsal Kimlik Kartvizit Tasarımı
Kurumsal Kimlik Diplomat Zarf Tasarımı
Kurumsal Kimlik Diplomat Zarf Tasarımı

03 – Kurumsal Kimlik Tasarım Materyalleri

Kurumsal kimlik tasarımında standart olarak görünen, az maliyetli olarak tabir edebileceğimiz içeriklerden oluşan küçük ve orta ölçekli firmalar tarafında kullanılan materyallerden oluşmaktadır. Bu evrak tasarımları kurumun faaliyet gösterdiği sektöre göre değişiklik gösterebilir.

Kurumsal Kimlik Tasarım Materyelleri
Kurumsal Kimlik Tasarım Materyelleri

04 – Kurumsal Kimlikte Olması Gereken Resmi Evraklar

Kurumsal kimlik tasarım çalışması için marka ve kuruma yönelik hazırlanacak resmi geçerliliği olan evrak listesi ve özellikleri de aşağıda yer aldığı gibidir.

Opsyionel Kurumsal Kimlik Tasarım İçerikleri
Opsyionel Kurumsal Kimlik Tasarım İçerikleri
Opsyionel Kurumsal Kimlik Tasarım İçerikleri
Opsyionel Kurumsal Kimlik Tasarım İçerikleri

05 – Kurumsal Kimlik Opsiyonel Tasarım İçerikleri

Marka ve kurumun ihtiyaç duyabileceği 3. opsiyonel içerik listesi aşağıdaki gibidir. Opsiyonel olma sebebi tamamen faaliyet gösterilen sektörün gereklilikleri ile belirlenebilmektedir. Örnek olarak bir hukuk bürosu için tulum tasarımı ihtiyaç listesi içerisinde değildir diyebiliriz.

Ulusal ölçekte olmayan kurumların üzerinde durmadığı ve atladığı bir konu var. Şu ana kadar kurumsal kimlik tasarımını 3 farklı bölümde ele almış durumdayız. Olması gereken standart ise bunların bir paket ve kit halinde tasarlanmasıdır.  Bu sebeple zamanla doğan ihtiyaçların tasarım çizgisinin bozulmasına neden olan birçok faktörün önüne geçilmiş olur. Bu üç başlık bir firmanın kurumsal olmasını da sağlayamaz. Bunlar markanın dış görünümünü belirleyebilmek ve konumlandırabilmek için kullanılır. Kurumsal kimlik bir şirketin kurum içi ve dışı iletişim biçimlerinin tamamına verilen bir isim ve standarttır.