Logo Tasarım marka var olduğu süre boyunca onu temsil eden ana görsel unsurdur. Markanın kişilik ve kurumsallık kazanmasında yer alan en önemli faktördür. Logonun hatalı tasarlanması durumunda markalaşma ve algı sürecinde olumsuz etki olarak geri dönüş sağlar. Logo tasarımında yapılan hatalar ve uyulması gereken başlıca kurallara göz atalım.

Günümüz dünyasında her oluşum, platform, şirket, kurum ve marka kendini temsil edebilmek için bir logoya ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duydukları bu görsel objeyi kullanmaya başladıkları andan itibaren marka ve logo ilişkisi oluşmaya başlar. Logo şirketi ve markayı temsil etmeye başladığı anda, insanlar tarafından üzerinde taşıdığı görsel hatalar ve doğruları ile kabul görür.  Doğru tasarlanmış logolar görsel formlarını bozmadan uzun yıllar boyunca kullanılabilir olmuştur.  Hatalı tasarlanmış logolar markaya olumsuz etkiler doğurabileceği gibi hedef kitlesi ile olan iletişimini kısıtlamaya neden olmaktadırlar.

Logo Tasarımında Yapılan Hatalar

Hatalı logo tasarımlarından kaçınmanın ve müdahale etmenin genel kurallarına aşağıda değindim. Bu kuralları göz önünde bulundurarak logo tasarımınızda ki hataları tespit edin. Bu kurallara uyarak gerekli düzenlemeleri ve yeniden tasarlanma işlemi yapın.

Kötü Tasarlanmış Logo
Marka için en büyük problemi teşkil eder, bu tarz tasarımların neredeyse uymuş oldukları hiç bir kural yoktur. Simetri, oran, hatalı renk seçimi, yanlış tipografi kullanımı yapılmaktadır. Bu durumlara çalıştığınız deneyimsiz grafik tasarımcı, profesyonel olmayan tasarım ajansı veya marka sahibinin logo tasarımı için bütçe ayırmamış olması neden olabilmektedir. Bu konuda markanıza yapacağınız yatırımın uzun vadede markalaşma sürecinde pozitif etkilerini görebilirsiniz. Bu durum Logo Tasarımında Yapılan Hatalar olarak göze çarpan ilk etkendir.

Kötü Tasarlanmış Logo Tasarımları

Kötü Tasarlanmış Logo Tasarımları

Logo Tasarımında Yanlış Renk Seçimi

İnsan beyni rengi logoda tasarımından daha hızlı olarak algılarlar, bu algı sonucundan sonra logo tasarımı ile bağ kurarlar. Logonuz da kullanmış olduğunuz rengin, faaliyet gösterdiğiniz sektör ve markanızla ilişkilendirilebilir olması gerekmektedir. Yanlış seçilen renkler tasarımın negatif etki bırakmasına neden olabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için Logo Tasarımı ve Renk Seçimi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Logo Tasarımında Kötü Renk Seçimi

Logo Tasarımında Kötü Renk Seçimi

Logo Tasarımında Hatalı Tipografi ve Font Kullanımı

Logo marka ismi ile birlikte varlığını sürdürür. Kullanılacak olan tipografi yada font seçimi logo tasarımı ile bütünlük sağlamalı ve uyum içerisine olmalıdır. Tersi durumlarda iyi tasarlanmış bir logonun kötü gözükmesine neden olabilmektedirler. Font seçimi yaparken tasarımınızda ki genel hatları göz önünde bulundurun. Tasarımınızda ki logodan daha büyük yada okunamayacak kadar küçük halde konumlandırma yapmayın. Okunabilir ve karmaşık olmayan yapıya sahip seçimler yapın. Tipografi küçüldüğünde görsel hatlarının bozulmamasına dikkat edin. Bu konuda Fonts.com‘da yer alan fontları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Logo Tasarımında Kötü Seçim Yapılmış Fontlar

Logo Tasarımında Kötü Seçim Yapılmış Fontlar

Taklit Logo Tasarımları

Böyle bir logoya sahipseniz değiştirmek için vakit kaybetmemelisiniz. Günümüzde yapılan birçok büyük ödüllü logo tasarım yarışmasında bile galibiyeti alan tasarımların taklit, benzer çalışmalar olduklarına şahit olduk. Gün geçtikçe yetenekli ve deneyimli grafik tasarımcı sayısı artıyor ve hazırlamış oldukları çalışmaların izinsiz kullanımları sonucunda bu tarz durumlar doğabiliyor. Şu anda bile benim tasarlamış olduğum logo tasarımlarından birinin dünyanın her hangi bir yerinde, her hangi bir şehrinde birilerinin bilinçsizce kullanabiliyor olması mümkündür. Böyle bir durumda hak sahibi olabilmek için çalıştığınız tasarımcı yada ajans ile aranızda resmi sözleşme olmasına dikkat edin. Bu durum katılabileceğiniz bir fuarda sizin kullandığınız logo ile aynı görsel hatlara sahip başka bir logonun yan stand da olmasına neden olabilir.

Taklit Logo Tasarımları

Taklit Logo Tasarımları

Aşırı Simetri Bozuklukları

Tasarlanmış logodaki aşırı simetri bozuklukları tasarımın kötü gözükmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda uygulama işlemlerinde sorun olarak da karşımıza çıkabilirler. Logomuzun tasarımı monogram bir yapıya sahipse simetri uyumu başlı başına en önemli etkeni teşkil etmektedir.

Logo Tasarımında Hazır Görseller Kullanmak

Grafik tasarımcıların ve ajansların işlerini hızlandırmak amacı ile ücretli olarak hazır vectorel çalışmalar ve fotoğrafların satışlarının yapıldığı bir çok site mevcuttur. Bu sitelerin kullanımdaki amaçları ise daha basit lokal işler için fotoğraf ve illustrasyon temini elde etmek içindir. Sitelerin arşivleri oldukça geniş olup aradığınız bir çok görsele rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Burada satılan resimler ve illustrasyonlar tekil satışlar için $20, aylık aboneliklerde ise 750 görsel hakkı $200’dır. Bu sitelere ödeme yaptıktan sonra istenilen görsele dünya üzerinde birden fazla kullanıcı sahip olabilir. Tasarımcıların ve ajansların yaptıkları en büyük hata ve etik olmayan davranış ise buradaki $20’lık görseli fahiş fiyatlara logo adı altında satıyor olması.

Bu konuda ihtiyaç sahiplerini kandırıyorlar tam olarak bunu demek istedim, kandırıyorlar! Şahit olduğumuz durumlardan bir kaçından bahsedeyim. Çok büyük bir mühendislik firmasına dört haneli rakamlarla satılan logonun aynısı bahsetmiş olduğumuz sitelerde $20 dolara satılması beni marka adına üzüyor. Şahit olduğumuz bir kaç diğer olay ise Garanti One, Gaziantep Belediyesi ve Avea’nın güncellemiş oldukları logolarına örnek verebiliriz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için logonuzu Google Görsel Arama bölümünü kullanarak görsel geçmişi hakkında bilgi edinin. Biz mesleki tecrübemizin ve deneyimimizin getirdiği güvenle bu tarz tasarımları ve işi ayaklar altına alanları şiddetle ayıplıyoruz. Logo Tasarımında Yapılan Hatalar arasında en büyüğü diyebiliriz.

Garantione Shutter Stock

Stock Logo Tasarımları

Deneyimsiz Tasarımcı ile Çalışmak

Deneyimsiz bir tasarımcı ile çalışmak yukarıda bahsetmiş olduğum maddelerin tamamına yada her hangi biri ile yüz yüze kalmanıza neden olabilir. Logo tasarımı yaptırırken ajansın veya tasarımcının referanslarını, çalışmalarını inceleyin. Deneyimsiz tasarımcıların markanızı deneme tahtası ve markanız üzerinde deneyim kazanmasına izin vermeyin.

Yakın zamanda tesadüfen denk geldiğim bir videoyu da yazıya eklemek istedim.  Taklit ve çalıntı logo tasarımları için Business Inseder bir video derlemiş.

Logo Tasarımında Yapılan Genel Hataları Listelediğimizde

Amatör Hazırlanmış Logo Tasarımı

Profesyonel bir işe profesyonel bakmak gerekir, yeni iş sahipleri genellikle maddi durum,  zaman,  sebeplerinden ötürü böyle bir işe yatırım yapmaktan kaçınmıyorlar. Kendine uygun tasarım yerine sadece logonun yerini dolduracak ve onu yansıtacak her hangi bir şeye sahip oluyorlar.Bu sebeple bir çok tasarımı amatör olarak değerlendirmemizin genel nedeni şunlardır;

 1. Deneyim Eksikliği
   Amblem tasarım işini takip eden yada projeyi başlatan kişinin logo tasarım hakkında ileri derecede bilgisiz ve deneyimsiz olması. Anlatmak istediğimiz tasarlamaktan ziyade seçip, onay verip kullanması ile alakalı.
 2. Önem Vermemek
  Tasarım deneyimi olmayan tanıdıklardan yardım almak, ücretsiz logo tasarım servisleri kullanmak.
 3. Yanlış İnsanların Görevlendirilmesi
  Logo tasarım projesi için yanlış insanlara verilen görevler, uzun süre başınızı ağrıtacak yada zaman ve para kaybedeceğiniz olaylara dönüşebilir.
 4.  Amatör Tasarımcılarla Çalışmak
  Amatör tasarımcılara yaptırılan logo tasarım çalışmalarını kullanmayın. Markanız yada projeniz tasarımcının kendini geliştireceği deneme tahtası değildir.
 5. Tasarım Yarışmaları
  Başlı başına yanlış bir durum olmasa da iki taraf içinde haksızlıklar oluyor. 1 gün içerisinde 100 farklı logo tasarım çalışması görmek sizi mutlu etmesin çünkü bunlardan sadece birini kullanacaksınız. Yapmanız gereken tek şey sadece doğru ajansı yada tasarımcıyı bulmak.
 6. Düşük Bütçe
  Tasarımı gerçek manada ucuz logolar sunan online yada görsel tasarım ajansına vermek. Bir ürün yada hizmetin pahalı olmasının nedeni onun kalitesinden kaynaklanmaktadır. Kalitenin ortaya çıkmasını sağlayan faktörler emek, zaman ve fikirdir, buna ucuz olmasını beklemek yanlış bir kanıdır.
 7. Eksik ve Yanlış Brief (yönlendirme)
  Ajansı yada tasarımcıyı proje başında eksik bilgilendirmeniz ortaya çıkacak çalışmaların red veya beğeni görmemesi ihtimalini arttırır.

Onaylamadan Önce

Yukarıda listelemiş olduğumuz maddeler felaket sonuçlarına neden olabiliyor. Yeni bir logo tasarımına ihtiyaç duymanız durumunda nereye ne şekilde bakılması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu sebeple görsel tasarım ajansının yada tasarımı hazırlayacak tasarımcıda arayacağınız özellikler şunlar olmalıdır;

 1. Özgün Olmalı
  Talep etmiş olduğunuz logo tasarım çalışması markanıza veya projenize yönelik özgün görsel formları içerisinde barındırıyor olmalı.
 2. Temsil Edebilmeli
  Onaylayacağınız veya kullanacağınız logo tasarım çalışmasının markanızı / projenizi görsel olarak temsil edebilme gücüne sahip olmalı.
 3. Görsel Hatalara Mahal Vermeyin
  Kullanacağınız logo tasarımında görsel hataların olmamasına özen gösterin. Basit olarak çizim, simetri, tipografi ve renk hataları olmamalı.
 4. Daha Önceki Çalışmaları İnceleyin
  Çalışacağınız tasarımcı yada ajansın daha önceden yapmış olduğu örnekleri inceleyin. Karşınıza kötü bir portfolyo ve örneklerle ile çıkıyorsa size yapabileceği tasarım çalışmaları da biraz daha iyisi olabilir.
 5. Sunum İsteyin, Teslim Alacağınız Çalışma Marka Adınız_onay02.pdf olmamalı
  Görmeniz gereken ve istediğiniz şey sadece logo tasarımı olabilir elbette. Ortaya çıkartılmış işin sunumunu görün değerlendirmelerinizi onun üzerinden gerçekleştirin. Nedir bu logo tasarımı? Neyi temsil ediyor? Hikayesi yada kurgusu nedir? Kullanılan Renkler? Onu değerli kılacak faktör marka yada proje isminiz olmasın. Önce kendi görsel gücü ve tasarım felsefesi ile ortaya çıksın.
 6. Renk Değerleri
  Tasarımda kullanılan renk kararlılıklarını görmezden gelmeyin. Mavi ama sizin telefonunuzda mavi, peki bizim ekranımızda? Yada 300 gr Amerikan bristol kağıtta? Kullanılan renk değer bilgilerinin rgb ve ofset arasındaki renk kaybına bakın.

Görsel Trendlere Kanmak

Moda da olduğu gibi görsel konuda da oluşan trendler gelip ve geçici oluyor. İyi tasarlanmış amblem tasarımı zamanın trendlerini ve anlık göze güzel gelen renk karmaşasından arındırılmış olmalıdır, aksi halde ilerleyen zaman içinde logonuzun tamamen bir klişeden ibaret olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalırsınız.

Simetri  Kurallarına Uymamak ve Düzgün Çizilmemiş Hatlar

Tasarımda aramanız gereken  şartlardan biriside simetri ve düzgün çizilmiş hatlar olmalıdır. Aynı zamanda çalışmanın vektörel çizimine de sahip olmalısınız, çünkü tasarımımızda kullanılacak alanlara göre görsel tutarlığa sahip olması gerekmektedir, eğer elinizde .png .jpg formatlarında bir amblem varsa uygulanabilirlik ve kullanılabilirlik konusunda sizi zora sokacağını unutmayın.
Logo tasarımı için vektörel çizimlerin kullanılmasının başlıca avantajları şunlardır.

– Logo kalitesini kaybetmeden her hangi bir boyuta ölçeklenebilir.
– Her hangi bir alanda baskı, tabela, cnc yada farklı bir uygulamada sorunsuz uygulama imkanı sağlar.
– İleride logo üzerinde düzenleme gerektiğinde müdahale etme imkanınız daha kolay olur.

Logo Tasarımının Stok Görsel İçermesi

Bu hata genel olarak kendi tasarımını hazırlamaya çalışan iş sahipleri tarafından yapılmaktadır. Bu gruba amatör grafik tasarımcılarıda dahil edebiliriz, internet üzerinde yer alan ücretli yada ücretsiz vector stock hizmeti veren internet sitelerinden faydalanarak günü kurtarmadan öteye gidemezler. Bunu iş sahiplerinin yapması elbette bir suç değildir ama işin en başında yapılan büyük kurumsal hatalardan biri olarak kalacaktır. Bir amblem tasarımı benzersiz ve orjinal olmalıdır. Lisans ve patent sözleşmesi marka ve projeye yönelik özel olması gerekmektedir. Eğer sizde hazır görsel stock vector kullanıyorsanız, dünyanın her hangi bir yerinde yada kapı komşunuzda aynı logoyu kullanıyor olabilir ve bu durumda her hangi bir hak idda etmeniz söz konusu değildir.

Müşteri Yerine Kendisi İçin Yapılmış Bir Logo Tasarımı

Tasarımcıların büyük ego probleminin getirmiş olduğu bir sorunsaldır, müşterinin ihtiyacına bakmadan sırf güzel gözüktüğü için alakasız bir görsel kullanması ve bu tasarımı markanın kullanması durumunda ileride kral çıplak diyebilecek insanlarların eleştirilerinize kalmanıza neden olacak bir olaydır.