Logo Tasarım marka var olduğu süre boyunca onu temsil eden ana görsel unsurdur. Markanın kişilik ve kurumsallık kazanmasında yer alan en önemli faktördür. Logonun hatalı tasarlanması durumunda markalaşma ve algı sürecinde olumsuz etki olarak geri dönüş sağlar. Logo tasarımında yapılan hatalar ve uyulması gereken başlıca kurallara göz atalım.

Günümüz dünyasında her oluşum, platform, şirket, kurum ve marka kendini temsil edebilmek için bir logoya ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duydukları bu görsel objeyi kullanmaya başladıkları andan itibaren marka ve logo ilişkisi oluşmaya başlar. Logo şirketi ve markayı temsil etmeye başladığı anda, insanlar tarafından üzerinde taşıdığı görsel hatalar ve doğruları ile kabul görür.  Doğru tasarlanmış logolar görsel formlarını bozmadan uzun yıllar boyunca kullabadnılabilir olmuştur. Hatalı tasarlanmış logolar markaya olumsuz etkiler doğurabileceği gibi hedef kitlesi ile olan iletişimini kısıtlamaya neden olmaktadırlar. Logo tasarımında yapılan hatalar marka ve projeye anlık ve uzun vadede maddi ve manevi zararlar doğurabilir.

Logo Tasarımında Yapılan Hatalar

Logo Tasarımında Yapılan Başlıca Hatalar

Marka için en büyük problemi teşkil eder, bu tarz tasarımların neredeyse uymuş oldukları hiçbir kural yoktur. Simetri, oran, hatalı renk seçimi, yanlış tipografi kullanımı yapılmaktadır. Bu durumlara çalıştığınız deneyimsiz grafik tasarımcı, profesyonel olmayan tasarım ajansı veya marka sahibinin logo tasarımı için bütçe ayırmamış olması neden olabilmektedir. Bu konuda markanıza yapacağınız yatırımın uzun vadede markalaşma sürecinde pozitif etkilerini görebilirsiniz. Bu durum Logo Tasarımında Yapılan Hatalar olarak göze çarpan ilk etkendir.

Hatalı ve Kötü Tasarlanmış Logo Tasarımları

Hatalı logo tasarımlarından kaçınmanın ve müdahale etmenin genel kurallarına aşağıda değindim. Bu kuralları göz önünde bulundurarak logo tasarımınızdaki hataları tespit edin. Bu kurallara uyarak gerekli düzenlemeleri ve yeniden tasarlanma işlemi yapın.

Kötü Tasarlanmış Logo Tasarım Örnekleri
Kötü Tasarlanmış Logo Tasarım Örnekleri

Logo Tasarımında Yanlış Renk Seçimi Yapılması ve Kullanımı

İnsan beyni rengi logoda tasarımından daha hızlı olarak algılarlar, bu algı sonucundan sonra logo tasarımı ile bağ kurarlar. Logonuz da kullanmış olduğunuz rengin, faaliyet gösterdiğiniz sektör ve markanızla ilişkilendirilebilir olması gerekmektedir. Yanlış seçilen renkler tasarımın negatif etki bırakmasına neden olabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için Logo Tasarımı ve Renk Seçimi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Logo Tasarımında Yanlış Renk Seçimi
Logo Tasarımında Yanlış Renk Seçimi

Taklit ve Çalıntı Logo Tasarımları

Böyle bir logoya sahipseniz değiştirmek için vakit kaybetmemelisiniz. Günümüzde yapılan birçok büyük ödüllü logo tasarım yarışmasında bile galibiyeti alan tasarımların taklit, benzer çalışmalar olduklarına şahit olduk. Gün geçtikçe yetenekli ve deneyimli grafik tasarımcı sayısı artıyor ve hazırlamış oldukları çalışmaların izinsiz kullanımları sonucunda bu tarz durumlar doğabiliyor. Şu anda bile benim tasarlamış olduğum logo tasarımlarından birinin dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir şehrinde birilerinin bilinçsizce kullanabiliyor olması mümkündür.

Bu durumda hak sahibi olabilmek için çalıştığınız tasarımcı ya da ajans ile aranızda resmi sözleşme olmasına dikkat edin. Bu durum katılabileceğiniz bir fuarda sizin kullandığınız logo ile aynı görsel hatlara sahip başka bir logonun yan stant da olmasına neden olabilir.

Taklit Logo Tasarımları
Taklit Logo Tasarımları

Logo Tasarımında Hazır Görseller Kullanmak

Grafik tasarımcıların ve ajansların işlerini hızlandırmak amacı ile ücretli olarak hazır vectorel çalışmalar ve fotoğrafların satışlarının yapıldığı bir çok site mevcuttur. Bu sitelerin kullanımdaki amaçları ise daha basit lokal işler için fotoğraf ve illustrasyon temini elde etmek içindir. Sitelerin arşivleri oldukça geniş olup aradığınız bir çok görsele rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Burada satılan resimler ve illustrasyonlar tekil satışlar için $20, aylık aboneliklerde ise 750 görsel hakkı $200’dır. Bu sitelere ödeme yaptıktan sonra istenilen görsele dünya üzerinde birden fazla kullanıcı sahip olabilir. Tasarımcıların ve ajansların yaptıkları en büyük hata ve etik olmayan davranış ise buradaki $20’lık görseli fahiş fiyatlara logo adı altında satıyor olması.

Bu konuda ihtiyaç sahiplerini kandırıyorlar tam olarak bunu demek istedim, kandırıyorlar! Şahit olduğumuz durumlardan bir kaçından bahsedeyim. Çok büyük bir mühendislik firmasına dört haneli rakamlarla satılan logonun aynısı bahsetmiş olduğumuz sitelerde $20 dolara satılması beni marka adına üzüyor. Şahit olduğumuz bir kaç diğer olay ise Garanti One, Gaziantep Belediyesi ve Avea’nın güncellemiş oldukları logolarına örnek verebiliriz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için logonuzu Google Görsel Arama bölümünü kullanarak görsel geçmişi hakkında bilgi edinin. Biz mesleki tecrübemizin ve deneyimimizin getirdiği güvenle bu tarz tasarımları ve işi ayaklar altına alanları şiddetle ayıplıyoruz. Logo Tasarımında Yapılan Hatalar arasında en büyüğü diyebiliriz.

Logo Tasarımında Hazır Görseller Kullanmak
Logo Tasarımında Hazır Görseller Kullanmak

Logo Tasarımında Yapılan Genel Hataları Listelediğimizde

Amatör Hazırlanmış Logo Tasarımı

Profesyonel bir işe profesyonel bakmak gerekir, yeni iş sahipleri genellikle maddi durum,  zaman,  sebeplerinden ötürü böyle bir işe yatırım yapmaktan kaçınmıyorlar. Kendine uygun tasarım yerine sadece logonun yerini dolduracak ve onu yansıtacak her hangi bir şeye sahip oluyorlar.Bu sebeple bir çok tasarımı amatör olarak değerlendirmemizin genel nedeni şunlardır;

Amatör ve Kötü Hazırlanmış Logo Tasarım Çalışmaları
Amatör ve Kötü Hazırlanmış Logo Tasarım Çalışmaları
 1. Deneyim Eksikliği
   Amblem tasarım işini takip eden yada projeyi başlatan kişinin logo tasarım hakkında ileri derecede bilgisiz ve deneyimsiz olması. Anlatmak istediğimiz tasarlamaktan ziyade seçip, onay verip kullanması ile alakalı.
 2. Önem Vermemek
  Tasarım deneyimi olmayan tanıdıklardan yardım almak, ücretsiz logo tasarım servisleri kullanmak.
 3. Yanlış İnsanların Görevlendirilmesi
  Logo tasarım projesi için yanlış insanlara verilen görevler, uzun süre başınızı ağrıtacak yada zaman ve para kaybedeceğiniz olaylara dönüşebilir.
 4.  Amatör Tasarımcılarla Çalışmak
  Amatör tasarımcılara yaptırılan logo tasarım çalışmalarını kullanmayın. Markanız yada projeniz tasarımcının kendini geliştireceği deneme tahtası değildir.
 5. Tasarım Yarışmaları
  Başlı başına yanlış bir durum olmasa da iki taraf içinde haksızlıklar oluyor. 1 gün içerisinde 100 farklı logo tasarım çalışması görmek sizi mutlu etmesin çünkü bunlardan sadece birini kullanacaksınız. Yapmanız gereken tek şey sadece doğru ajansı yada tasarımcıyı bulmak.
 6. Düşük Bütçe
  Tasarımı gerçek manada ucuz logolar sunan online yada görsel tasarım ajansına vermek. Bir ürün yada hizmetin pahalı olmasının nedeni onun kalitesinden kaynaklanmaktadır. Kalitenin ortaya çıkmasını sağlayan faktörler emek, zaman ve fikirdir, buna ucuz olmasını beklemek yanlış bir kanıdır.
 7. Eksik ve Yanlış Brief (yönlendirme)
  Ajansı yada tasarımcıyı proje başında eksik bilgilendirmeniz ortaya çıkacak çalışmaların red veya beğeni görmemesi ihtimalini arttırır.
Profesyonel ve Başarılı Logo Tasarım Çalışmaları
Profesyonel ve Başarılı Logo Tasarım Çalışmaları

Onaylamadan Önce

Yukarıda listelemiş olduğumuz maddeler felaket sonuçlarına neden olabiliyor. Yeni bir logo tasarımına ihtiyaç duymanız durumunda nereye ne şekilde bakılması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu sebeple görsel tasarım ajansının yada tasarımı hazırlayacak tasarımcıda arayacağınız özellikler şunlar olmalıdır;

 1. Özgün Olmalı
  Talep etmiş olduğunuz logo tasarım çalışması markanıza veya projenize yönelik özgün görsel formları içerisinde barındırıyor olmalı.
 2. Temsil Edebilmeli
  Onaylayacağınız veya kullanacağınız logo tasarım çalışmasının markanızı / projenizi görsel olarak temsil edebilme gücüne sahip olmalı.
 3. Görsel Hatalara Mahal Vermeyin
  Kullanacağınız logo tasarımında görsel hataların olmamasına özen gösterin. Basit olarak çizim, simetri, tipografi ve renk hataları olmamalı.
 4. Daha Önceki Çalışmaları İnceleyin
  Çalışacağınız tasarımcı yada ajansın daha önceden yapmış olduğu örnekleri inceleyin. Karşınıza kötü bir portfolyo ve örneklerle ile çıkıyorsa size yapabileceği tasarım çalışmaları da biraz daha iyisi olabilir.
 5. Sunum İsteyin, Teslim Alacağınız Çalışma Marka Adınız_onay02.pdf olmamalı
  Görmeniz gereken ve istediğiniz şey sadece logo tasarımı olabilir elbette. Ortaya çıkartılmış işin sunumunu görün değerlendirmelerinizi onun üzerinden gerçekleştirin. Nedir bu logo tasarımı? Neyi temsil ediyor? Hikayesi yada kurgusu nedir? Kullanılan Renkler? Onu değerli kılacak faktör marka yada proje isminiz olmasın. Önce kendi görsel gücü ve tasarım felsefesi ile ortaya çıksın.
 6. Renk Değerleri
  Tasarımda kullanılan renk kararlılıklarını görmezden gelmeyin. Mavi ama sizin telefonunuzda mavi, peki bizim ekranımızda? Yada 300 gr Amerikan bristol kağıtta? Kullanılan renk değer bilgilerinin rgb ve ofset arasındaki renk kaybına bakın.

Görsel Trendlere Kanmak

Moda da olduğu gibi görsel konuda da oluşan trendler gelip ve geçici oluyor. İyi tasarlanmış amblem tasarımı zamanın trendlerini ve anlık göze güzel gelen renk karmaşasından arındırılmış olmalıdır, aksi halde ilerleyen zaman içinde logonuzun tamamen bir klişeden ibaret olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalırsınız.

Logo Tasarımında Görsel Trendlere Aldanmak
Logo Tasarımında Görsel Trendlere Aldanmak

Simetri  Kurallarına Uymamak ve Düzgün Çizilmemiş Hatlar

Tasarımda aramanız gereken  şartlardan biriside simetri ve düzgün çizilmiş hatlar olmalıdır. Aynı zamanda çalışmanın vektör çizimine de sahip olmalısınız, çünkü tasarımımızda kullanılacak alanlara göre görsel tutarlığa sahip olması gerekmektedir, eğer elinizde .png .jpg formatlarında bir amblem varsa uygulanabilirlik ve kullanılabilirlik konusunda sizi zora sokacağını unutmayın.
Logo tasarımı için vektörel çizimlerin kullanılmasının başlıca avantajları şunlardır.

– Logo kalitesini kaybetmeden her hangi bir boyuta ölçeklenebilir.
– Her hangi bir alanda baskı, tabela, cnc yada farklı bir uygulamada sorunsuz uygulama imkanı sağlar.
– İleride logo üzerinde düzenleme gerektiğinde müdahale etme imkanınız daha kolay olur.

Logo Tasarımının Stok Görsel İçermesi

Bu hata genel olarak kendi tasarımını hazırlamaya çalışan iş sahipleri tarafından yapılmaktadır. Bu gruba amatör grafik tasarımcılarıda dahil edebiliriz, internet üzerinde yer alan ücretli yada ücretsiz vector stock hizmeti veren internet sitelerinden faydalanarak günü kurtarmadan öteye gidemezler. Bunu iş sahiplerinin yapması elbette bir suç değildir ama işin en başında yapılan büyük kurumsal hatalardan biri olarak kalacaktır.

Bir amblem tasarımı benzersiz ve orjinal olmalıdır. Lisans ve patent sözleşmesi marka ve projeye yönelik özel olması gerekmektedir. Eğer sizde hazır görsel stock vector kullanıyorsanız, dünyanın her hangi bir yerinde yada kapı komşunuzda aynı logoyu kullanıyor olabilir ve bu durumda her hangi bir hak idda etmeniz söz konusu değildir.

Müşteri Yerine Kendisi İçin Yapılmış Bir Logo Tasarımı

Tasarımcıların büyük ego probleminin getirmiş olduğu bir sorunsaldır, müşterinin ihtiyacına bakmadan sırf güzel gözüktüğü için alakasız bir görsel kullanması ve bu tasarımı markanın kullanması durumunda ileride kral çıplak diyebilecek insanlarların eleştirilerinize kalmanıza neden olacak bir olaydır.