Serkon İnşaat Logo Tasarım
Serkon İnşaat Logo Tasarım
Serkon İnşaat Logo Tasarım / Koyu Zemin
Serkon İnşaat Logo Tasarım / Koyu Zemin
Serkon İnşaat Logo Tasarım / Yalın Kullanım
Serkon İnşaat Logo Tasarım / Yalın Kullanım
Serkon İnşaat Logo Tasarım / Tipografi Çalışması
Serkon İnşaat Logo Tasarım / Tipografi Çalışması

Serkon İnşaat Logo Tasarım Çalışması

Serkon İnşaat markası Konya’da ve Konya’nın çevre ilçelerinde faaliyet gösteren inşaat ve yapı üzerine faaliyet gösteren bir kuruluştur. Konya’da bir çok bölgede yapı, kooperatif, yapsat gibi projelerle bir çok referansı vardır. Bunları kısaca apartman dairesi, müstakil ev, villa, toplu konut, lüks konut ve residence gibi yapı unsurları takip etmektedir.  Firma yetkilileri ile 2014 yılında inşaat projelerinden biri olan İnşaat katalog tasarım için tasarım sürecini bizimle çalışmak için irtibata geçtiler.

Karşılıklı anlaşmamızın sonucunda ve hazırladığımız katalog tasarımını beğenmelerinin ardından inşaat firmaları için logo tasarımı ve kurumsal kimlik çalışması ihtiyaçları olduklarını da belirttiler. Hazırladığımız katalog tasarımını çok beğenmelerinden ve görsel yeteneğimize ve bilgimize güvendiklerinden dolayı logo tasarımı konusunda tüm ipleri bizim elimize bıraktılar. Çalışma sürecinde oldukça özgür olmak ve fikirlerimize güvenmeleri konusu bizi gerçekten sevindirdi ve ortaya güzel bir iş çıkartık. Logo tasarım çalışmasının detayları ve sürecini aşağıdan detaylı olarak ele alıyoruz.

Logo Tasarım Kurgusu ve İçerdiği Mesaj

Serkon İnşaat için çizdiğimiz bu logo tasarımında bir biri ile bütünleşmekte olan üç farklı binanın yan yana duruşu bulunmaktadır. Logo tasarımında farklılık oluşturabilmek için kullandığımız bir kaç yöntem olmuştur. Bunlardan ilki tamamlanmakta olan binalar ile yapmış oldukları işi temsil etmeye çalıştık. Aynı zamanda bina çizimini tek ve bütün olarak değil parçalı ve boyut kazandırarak oluşturduk. Boyut ve  derinlik hissiyatı artırabilmek için birden fazla rengin yakın tonlarını bir arada kullandık. Bu sayede göze daha estetik ve modern gelen bir logo tasarımı elde etmiş olduk.

Hazırladığımız bu tasarıma uygun olarak tipografi çizimleri yaptık. Çizimlerini gerçekleştirdiğimiz bu tipografi tasarımı logonun yanında markanın faaliyet gösterdiği sürece eşlik edeceğini biliyorduk. Bu sebeple logonun kötü gözükmesini engelleyecek  ve marka isminin rahat okunabileceği bir çizim yaptık. Logonun genel yapısını oluşturan şerit kalınlıklarından daha kalın bir yapıda bir form oluşturduk. Bu nedenle marka ismi logonun yanında sönük kalmayarak kendini ön planda tutabilme gücüne sahip oldu.Marka isminin alt bölümünde ise firmanın faaliyet göstermekte olduğu info bilgisine yer verdik.

Firma sahipleri tanınabilirlik ve firmanın tam olarak ne iş yaptığının bu şekilde daha net anlaşılacağı düşündüğünden dolayı bu tarz bir istekleri oldu. Tasarımın iki farklı hali bulunmaktadır.  Bunlardan ilki renkli logo tasarımı diğeri ise logo tasarımın siyah, beyaz versiyonu.  Yüksek sayılı baskılarda aynı kontrast değerlerini korumak ve logonun formunun bozulmaması için aynı tonları siyah beyaz formlarına uyarladık. Bütçe durumlarından dolayı bazen basılı işlerde tek renk gibi baskılar alınabiliyor.  Logonun siyah beyaz versiyonu bu durumlarda kullanılmak için düzenlendi. Serkon İnşaat için hazırladığımız logo tasarımını kullanarak markaya yeni bir kurumsal kimlik çalışması hazırladık. Bu çalışmaları kısa süre içerisinde kurumsal kimlik adlı kategoride paylaşacağız. Diğer benzer tasarımlar için İnşaat Logo Tasarım kategorisini de göz atabilirsiniz.

Proje Tarihi 2014
Lokasyon Türkiye / Konya
Hizmet Süresi 7 İş Günü
Kullanılan Programlar Adobe Illustrator