Sans Serif ve Serif Yazı Tipleri Nelerdir?

Sans serif ve serif yazı tipleri arasındaki temel farklar yazı karakterinin üzerinde barındırdığı dekoratif süslere bağlıdır. Ancak her iki yazı tipi arasında seçim yaparken dikkate alınması gereken detaylarda vardır. Her iki tipografi ve harf tasarımlarını bir birlerinden ayıran noktaları yazımızda detaylı olarak ele aldık.

Sans Serif - Serif Yazı Tipleri ve Arasındaki Farklar
Sans Serif – Serif Yazı Tipleri ve Arasındaki Farklar

Sans Serif Font ve Yazı Tipleri

Sans Serif stili barındıran font tasarımlarının genel özellikleri, keskin ve net çizim hatlarına sahip olmalarıdır. Bu tarz fontlar genel düz, anlaşılır ve okunaklı yapıdadır. Sans serif font yazı tipleri mondern ve daha minimalist olarak kabul edilmektedir. Bu yazı tiplerinde kıvrımlar, süslemeler yer almamaktadır. Sans serif font tipi ile hazırlanılan metin ve yazılar daha düzenli ve temiz bir görünüme sahiptir. Sans serif font tipleride kendi içerisine birden fazla kategoriye ayrılmaktadır, bunlar;

Franklin Gothic San Serif - Grotesk Tipi Yazı Fontu
Franklin Gothic San Serif – Grotesk Tipi Yazı Fontu


Franklin Gothic San Serif - Grotesk Tipi Yazı Fontu
Franklin Gothic San Serif – Grotesk Tipi Yazı Fontu

Serif Yazı Tipi Nedir?

Serif yazı tipleri harf tasarımları tırnaklı font olarak isimlendirilmektedir. Genel ve bilinen özellikleri harf karakter tasarımlarında ince görünümler, yumuşak geçişler ve dekoratif görünümlere sahiplerdir. Harf tasarımlarının başlangıç ve bitiş noktalarında çıkıntılara sahiplerdir, düz çizgi görsel formları olarak görünmezler. Serif yazı tipinin tarihi oluşmasındaki süreç ve ileriye atılan teori ise geçmişte fırça ve tüy kullanılarak yazılan yazıların vuruş tamamlamalarında fırçanın veya tüyün bıraktığı izlerle ilişkilendirilmektedir. Serif yazı tiplerine bilinen en iyi örnek font aileleri ise, Times New Roman, Garamond’dur. Serif fontların metinlerin okunabilirliğini arttırdığınada inanılmaktadır. Serif yazı tiplerinin bilinen genel özellikleri aşağıda yer aldığı gibidir.


Sans Serif ve Serif Yazı Tipi Farkları
Sans Serif ve Serif Yazı Tipi Farkları

Sans Serif ve Serif Yazı Tipleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bildiğimiz tüm yazı fontları görünüm ve görsel form anlamında iki farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar serif tarzı fontlar ve sans serif tarzı fontlardır. İlk izlenimde bu fontlar arasında kısmen görsel olarak bir fark olmadığı düşünülsede yakından incelediğimizde keskin hatlarla birbirlerinden ayrıldıklarını gözlemleyebiliriz. İki font ve yazı tipi sitili arasındaki önemli farkları aşağıda listeledik.

Logo tasarımında font seçimi adlı makalemizde ilginizi çekebilir.