Logo tasarımı ve font seçimi konusunda bir çok tasarımcının bu terminoloji hakkında fikir ve cevaplara ihtiyaç duyduğu bilinen bir konudur. Uyulması gereken başlıca kurallar nelerdir? Yazı tipi anatomisini tasarlarken neler baz alınır ve nelere dikkat edilir gibi arayışlarımızda olmuştur. Başarılı logo tasarımlarının yanında her zaman ona eşlik eden marka ismi aynı oranda iyi tasarlanmış font veya tipografi tasarımlarından oluşmaktadır. Oluşturduğunuz veya oluşturacağınız logo tasarımı için kullanacağınız yazı tipi seçimi konusunda detaylara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Makale İçerik Başlıkları

Logo Tasarımında Font Seçimi
Logo Tasarımında Font Seçimi

Logo Tasarımında Font Seçimi Neden Önemlidir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz nedenlerden dolayı başarılı bir logo tasarım çalışması elde etmek istiyorsanız ona eşlik edecek font ve tipografi tasarımı seçimini de o denli başarılı olması gerekmektedir. Marka veya proje var olduğu süre boyunca onu temsil edecek logoda var olacaktır. Eğer markanız global olarak ileri düzeyde tanınmış ve bilinen bir marka değil ise logo tasarımınızı yalın halde kullanamazsınız. Bu nedenle hazırladığınız veya var olan logo tasarımınız için kullandığınız yazı karakteri tasarımları logo ile görsel uyum içerisinde olmalıdır. Günümüzde global ölçekte kurumsallaşmış ve popüler olan markaların zamanla logolarında yer alan yazı tasarımlarını kullanmayı bıraktıklarını görebiliriz.

Eğer mevcut markanız veya projeniz yeterince tanınmamış ve fazla popüler değil ise marka isminizi type, text, veya yazı karakterlerinden meydana gelen tipografi tasarımları ile kullanmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. İnsanlar için isim ne kadar önemli ise markaların isimleri de onları temsil etmek ve çağrıştırmak için o denli önemlidir. Marka ismini insanlara ulaştırmanın en iyi ve görsel olan yolu, logo tasarımında kullanılan konumlandırılması ile yapılmaktadır. Bu nedenle logonun kullanıldığı her alanda marka isminin de yer alacağını biliyoruz.

Logo Tasarımında Font ve Yazı Tipi Seçimi
Logo Tasarımında Font ve Yazı Tipi Seçimi

Yazı Karakteri ve Font Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Logo tasarımı ve font seçimi yaparken, yazı tipi kullanırken logo ve amblem tasarımlarınız da kullanacağınız veya oluşturacağınız yazı karakteri ve font seçimlerinde dikkat edilmesi gereken kuralları aşağıda listeledik.

 1. Kolay Algılanabilir Olmalı
  Kullandığınız veya seçimini veya çizimini yapmış olduğunuz font, tipografi ve yazı karakterleri birlikte ve ayrı olarak rahatlıkla algılanabilir görsel formda olması gerekmektedir. Fazla karışık yazı tiplerinden ve tarzlarından uzak durmakta fayda var.
 2. Kolay Okunabilir Olmalı
  Kullandığınız veya seçimini yapmış olduğunuz font veya tipografi tasarımları hem bütünsel olarak hem de harf, harf ele alınarak kolay okunabilir olmalıdır. Yapılan deneysel tipografi tasarımlarında harflerin alışılageldik görsel formlarının fazla bozulmasından dolayı marka isminin yanlış okunması ve akılda kalması mümkün olabilmektedir.
 3. Markanıza ve Projenize Yönelik Özgün Olmalı
  Var olan kabul görmüş yüksek standartta ye alan fontları her zaman kullanabilirsiniz. Bu durumun hiçbir sakıncası yoktur ama standartlar, standart olarak kalmaya devam eder. Marka isminizi daha dikkat çekici, çarpıcı ve farklı kılmak için yazı tipinizi özgün hale getirmeye çalışın. Bunun en basit yolu beğenmiş olduğunuz font tasarımlarına akıllıca dokunuşlar yaparak başlayabilirsiniz.
 4. Görsel Uyumlu Tasarımlar Kullanın
  Bazen çok güzel tasarımlar ortaya çıkabilir ama markanın bulunduğu konum, yaptığı iş ve bulunduğu sektör gereği font seçimleriniz akıllıca olmalıdır. Markayı bulunduğu sektörde temsil edebilecek ve logonun yanında sırıtmayacak tasarımlara odaklanın. Bir hukuk bürosu için Comic Sans fontunu kullanmak elbette hoş olmayacaktır.
 5. Karakter Aralıklarına Dikkat Edin
  Marka isminin oluşturulduğu alanda harf boşluklarına ve aralıklarına dikkat edin. İlk harften gelen bir sonraki harf ile arasında oluşan boşluğun, üçüncü harfte de aynı oranda ve ölçüde olmasına özen gösterin.
Font ve Yazı Karakterleri Periyodik Tablo
Font ve Yazı Karakterleri Periyodik Tablo

Kullanabileceğiniz Font ve Yazı Karakteri Çeşitleri

Tasarım aşamasında kullanacağınız ve oluşturacağınız yazı tipleri isimlendirme listesi aşağıda belirtmiş olduğumuz şekildedir. Seçimini gerçekleştireceğiniz fontun amacına uygun tasarım hatlarını üzerinde taşıdığından emin olun. Yanlış yapmış olduğunuz seçimlerle oluşturulan veya yenilenen çalışmaların marka imajına zarar verebileceğini göz önünde tutunuz.

Logo Tasarımında Kullanabileceğiniz Ücretsiz Font Siteleri

Hazırladığınız logo tasarım çalışmasına marka ismini yazmak ve konumlandırmak için size fayda sağlayacak ücretsiz font ve yazı tipi sitelerini aşağıda detaylı olarak listeledik.