Logo Nedir?

Logo nedir sorusunun cevabı; Bir marka, kurum, kuruluş, şirket, oluşum, topluluk yada fikri temsil eden ve içerisinde grafiksel ögeleri barındıran sembol yada şekillere verilen isimdir. Logo kendi içerisinde birden fazla gruba ayrılmaktadır, bu durumun nedeni ise tasarımlarda kullanılan tekniklerden dolayıdır. Genel olarak bilinen ve aşina olduğumuz türler ise logo, logotype ve amblem tasarımlarıdır. Logolar sadece ikonik çizimler sembol şekillerden meydana gelir.

Logotypelar ise tamamen yazı karakteri ve tipografi teknikleri üzerinden hazırlanmış tasarımlardır. Her iki tasarımında kullanım alanları farklı olabildiği gibi kullanılma amaçları aynıdır. Marka, kurum, topluluk, kişi veya oluşumu temsil etmek ikisininde bilinen görevidir. Logo kelimesi Türkçe diline İngilizceden geçmiştir. Logo ile çok sık olarak karıştırılan amblem kelimesi aynı anlamı taşımamaktadır. Amblem tasarımı ve kurallarının logo tasarım nazaran farklılıkları bulunmaktadır.

Logo Nedir?
Logo Nedir?

Türkçe kaynaklarda logo ve logotpye için yapmış olduğunuz aramaların çoğunda yanlış bilgi bulunmaktadır.Bunun nedeni ise logo ve logotype için sadece logo yada amblem olarak yapılan isimlendirmelerden kaynaklanmaktadır. Aslında her ikisi de farklı kavram ve hazırlama teknikleri doğrultusunda yapılır. Bu durumun karıştırılma sebebine şöyle basit bir örnek verebiliriz.

Logo ve logotype aynı amaca hizmet eden iki farklı görsel türüdür. Bu durum için gösterilecek en iyi örnekler ise Coca Cola’nın kullanmakta olduğu çalışma logotype olarak isimlendirilir, Pepsi markasının kullanmış olduğu çalışma ise amblem bazlı logodur. Logo tasarım çeşitleri ve türleri hakkında hazırladığımız yazımızda bu konuyu daha detaylı olarak anlattık.

Logotype Nedir?

Aslında bu sorunun cevabının yazının ilk giriş bölümünde vermiş olduk ama bu başlık altında da kısaca açıklayacağız. Logotype yazı stilleri kullanılarak özgün olarak hazırlanan çalışmalara denmektedir. Bu çalışmanın yanında ona eşlik eden bir sembol yada amblem yer almaz. Sadece amacına uygun olarak tasarlanmış harflerden meydana gelmektedir. Logotype kullanımı yapan bir kaç marka örneği verecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz.

Dell, Lenovo, Google, Facebook, Microsoft, Adobe, Fedex firmalarının logotype çalışmalarını örnek gösterebiliriz. Aşağıda yer alan görselden logotype kullanan firmalara göz atabilirsiniz. Logo tasarımında font seçimi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz, ayrıca logo tasarımında renk seçimi konusu ile alakalı bu makaleye de göz atabilirsiniz.

Logo ve logotpye bir birlerinden farklı anlamlara gelen grafik tasarım terimleridir. Logoda tipografi, marka ismi yazısı yer alabilirken logotype çalışması sadece marka isminden oluşur. Logotpye çalışması içerisinde negatif alan kullanılarak (gizlenmiş) yazıya sembol veya şekiller eklenebilmektedir. Bu şekiller logotype çalışmasından bağımsız ve ayrı kullanılamaz. Logotypeın görsel yapısında harf aralığında her hangi bir değişiklik olursa bu görüntü kaybolur veya bozulur. Logotype çalışmasının bir sembole, ikona veya şekile ihtiyacı yoktur yalın olarak kullanılabilir.

Logotype Örnekleri
Logotype Örnekleri

Yukarıda incelemiş olduğunuz logotype örnek çalışmalarının genel ortak noktası marka ismine yönelik hazırlanmış özgün yazı, harf ve tipografi çalışmalarının olduğunu görebilirsiniz. Ayrıştıkları genel nokta ise yazı tipi stilleri ve amacına uygun olarak seçilmiş renklerdir.

Logonun Tarihi ve İlk Kullanıldığı Yıl

Yapılan araştırmalar sonucunda Hz. İsa’dan 2300 yıl önceye kadar kullanımı gözlemlenmiştir. Buda demek oluyor ki yaklaşık olarak 4000 yıllık bir geçmişe sahip. Sadece zamanın getirmiş olduğu yenilikler ve teknoloji ile kullanım şekillerinin değiştikleri gözlemlenmiştir. Babil uygarlığına ait olan silindir yuvarlak mühür kalıntıları üzerinde imparatorluğa ait simge ve semboller bulunmuştur.

O tarihlerde kullanılan bakır, gümüş, altın paraların üzerinde de bu sembollere rastlanılmıştır. Logo tasarım için modern tarih başlangıcını 1870’li yılları gösterebilmekteyiz. Logo günümüzde o kadar yoğun ve yaygın olarak kullanılmakta. Marka ve kurumların dışında topluluklar, fanlar, taraftarlar, siyasi görüş birlikleri ve saymakla bitiremeyeceğimiz kategoriye ayrılmış durumda.

Stella Artois Tescillenmiş İlk Logo Tasarımı
Stella Artois Tescillenen İlk Logo Tasarımı

Tarihte ilk tescillenen logo tasarımı için Stella Artois firmasının logosunu örnek gösterebiliriz. Markanın faaliyet gösterdiği sektör içecek. Firmanın kuruluş yılı ise 1366 yılında Belçika’da gerçekleşmiştir. Yenilenmiş logonun siyah beyaz halini ilk logo olarak gösteren kaynaklarda var ama yukarıda yer alan resimde sol tarafta yer alan çalışma ilk logo tasarımları. Logo tasarımının genel yapısına baktığımızda ilk logo ile son kullandıkları logo arasında büyük oranda değişim geçirdiği gözlerden kaçmıyor.