Logo tasarımı renk seçimi nasıl yapılır ve uygulanacak yöntemler

Logo tasarım başarılı olabilmesi için büyük etkenlerinden biri tasarımı yapılmış çalışmadaki doğru renk seçimi yapılabilmiş olmasıdır. Logo tasarımı renk seçimi yanlış yapılması sonucunda markaya, kuruma veya tanıtımı yapılan ürünle alakalı olumsuz faktörlerin oluşmasına neden olabilir. Bu durum markalaşma sürecinden, tanıtım faaliyetlerinize kadar peşinizi bırakmayacak olumsuzlukları beraberinde getirebilir.

Logo Tasarımında Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Bilinmesi Gerekenler

İşletmeniz için logo tasarımı yaptırırken hedef kitlenizin renkleri yorumlama şeklini bilmek ve bu durumu dikkate almak önemlidir. Renk kavramını daha iyi anlayabilmek için hangi rengin neyi çağrıştırdığını bilmemiz gerekiyor. Bütün büyük global markalar, logo tasarımlarında kullandıkları rengin neyi nasıl temsil ettiğini bilerek ve bilinçli olarak kullanmaktadırlar. Psikologlar renklerin insanlar üzerinde bıraktığı etki ve ilişkilendirilen duygusal tepkileri uzun yıllar boyunca incelemişlerdir. Elde ettikleri veri kaynakları ise renklerin insanların duygusal tepkileri arasında kuvvetli bir bağ oluşturduğu yönündedir.

Örneğin, Pizza Hut, Mcdonalds, KFC, Wendy2s ve Popeyes gibi fast food sektöründe global hizmet veren markalar, açlık hissini kırmızı rengi ile ilişkilendirmiş durumdalar. Bu markaların bu renkleri kallanma amaçları renklerin insanlar üzerinde bıraktığı etkilerin bilimsel araştırma verilerine dayanmaktadır. Bir diğer örnek ile lükslük kavramını oluşturabilmek için ise Chanel, Prada, Michael Kors gibi büyük markalar logolarında siyah, beyaz, gümüş ve altın renklerine yer vermişlerdir. Bu hissiyatı bize veren ilk etapta renk olup ardından marka ile bağdaştırdığımız görsel algımızdır.

Renk duygusu kılavuzundan faydalanarak oluşturacağınız logonun kurumsal renklerine karar verebilir ve markanız için doğru logo tasarımı renk seçimini yapabilirsiniz.

Logo Tasarımı Renk Seçimi / Renk Duygusu Kılavuzu
Logo Tasarımı Renk Seçimi / Renk Duygusu Kılavuzu

Logo Tasarımı ve Renk Seçimine gelecek olursak eğer, ilk olarak logo tasarımın insanlar üzerinde hangi dört farklı duyguyu tetiklemesini istediğini biliyor olmanız gerekmektedir. Bu dört maddeyi bir kenara yazın. Bunun ardından renklerin anlamları ve büyük markaların kullandıkları renkleri inceleyerek kullanmanız gereken doğru rengi seçin. Unutmamanız gereken bir diğer konu ise renk seçimi logo tasarım sürecinin sadece bir bölümünü kapsamaktadır. Bu sebeple doğru renkleri kullanarak başarılı bir logo tasarımı elde edemezsiniz, sadece doğru rengi seçmiş olursunuz.

Aşağıda hazırlamış olduğumuz renk duygusu kılavuzundan yararlanarak, oluşturacağınız markadaki ana renklere karar verebilirsiniz. Aynı zamanda büyük markaların hangi renkleri kullandıklarını inceleyebilir ve renklerin çağrıştırdığı anlamlar hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Renk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo tasarımınızda kullanmak istediğiniz rengi seçerken ilk olarak renklerin taşıdığı anlamları incelemelisiniz. İkinci adım olarak sektörde kullanılan renklerin araştırması yapın. Hangi sektör ağırlık olarak hangi renk ile temsil ediliyor. Bu konuda bilgi sahibi olun, üçüncü adım kullandığınız renklerin bölgesel ve kültürel olarak yaptıkları çağrışımları araştırın.

Örneğin X markasının tasarladığı bir t-shirt düşünelim ve sahip olduğu renkler sarı, kırmızı, yeşil renklerini barındırıyor. Bu ürünün Türkiye şartlarında satış rakamları çok düşük olacaktır. Çünkü alakalı renkler bizim ülkemizde terörü temsil etmektedir. Ayrıca ek renk seçimi yaparken renkler arasındaki uyum ve kontrast değer farklılıklarını göz önünde bulundurun.

Renk Duygusu ve Renklerin Çağrıştırdığı Anlamlar

SARI
Sarı rengi insan üzerinde iyimserlik, açıklık, sıcaklık duygularını harekete geçirmektedir. Sarı rengini kullanan global markalara Nikon, Cat, Ikea, Subway, Best Buy, National Geographic örnek olarak gösterilebilir.

Sarı Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Sarı Renk Çeşitleri
Sarı Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Sarı Renk Çeşitleri

TURUNCU
Turuncu rengin insan üzerinde uyandırdığı ve harekete geçirdiği duygu arkadaş canlısı, neşeli, güven hissiyatlarını oluşturmaktadır. Turuncu rengi kullanan global markalara Fanta, Tnt, Starz, Nickelodeon örnek olarak gösterilebilir.

Turuncu Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Turuncu Renk Çeşitleri
Turuncu Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Turuncu Renk Çeşitleri

KIRMIZI
Kırmızı rengi insan üzerinde uyandırdığı ve harekete geçirmiş olduğu duygu heycan, genç, cesur, açlık hissiyatlarını oluşturmaktadır. Kırmızı rengi kullanan global markalara Youtube, Exxon, Oracle, Cocacola, Cnn, Kfc, Mcdonalds örnek olarak gösterilebilir.

Kırmızı Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Kırmızı Renk Çeşitleri
Kırmızı Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Kırmızı Renk Çeşitleri

MOR
Mor rengi insan ve kitleler üzerinde uyandırdığı ve harekete geçirmiş olduğu duygu yaratıcı, üretken, bilgece, hayali anlamlarının hissiyatını yansıtmaktadır. Mor rengi kullanan global markalar Milka, Twitch, Yahoo, Taco Bell örnek olarak gösterilebilir.

Mor Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Mor Renk Çeşitleri
Mor Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Mor Renk Çeşitleri

MAVİ
Mavi rengi insanlar ve topluluklar üzerinde uyandırdığı ve harekete geçirdiği duygu güven, güç, huzur, özgürlük kavramlarını tetiklemektedir. Mavi rengi global olarak kullanan markalara Ford, Ibm, Intel, Dell, General Motors, American Express örnek olarak gösterilebilir. Teknoloji firmalarının

Mavi Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Mavi Renk Çeşitleri
Mavi Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Mavi Renk Çeşitleri

YEŞİL
Yeşil rengi insanların üzerinde doğa, doğal, güven, güvenilir, güç anlamlarını çağrıştırmaktadır. Yeşil rengi kullanan global markalara Whole Foods, Starbucks, Android, Spotify, Monster, John Deere örnek gösterilebilir.

Yeşil Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Yeşil Renk Çeşitleri
Yeşil Renk Tonları / Çalışmanızda Kullanabileceğiniz Yeşil Renk Çeşitleri

SİYAH
Siyah renginin insanlar üzerinde uyandırdığı ve çağrıştırdığı anlamlar dengeli, sakin, güven, tarafsız, doğal olması ile anlatılmaktadır. Siyah rengi kurumsal renkleri olarak kullanan global markalara Apple, Cartoon Network, Adidas, Nike, Puma, Sony, Wikipedia örnek olarak gösterilebilir.

Kullandığınız rengin sürekliliği ve her alanda uygulanabilir olmasını sağlamak için seçtiğiniz rengi Pantone kataloğundan doğrulayın. Bu sayede baskı aldığınız her ortamda aynı renk değerlerine sahip materyaller elde etmiş olursunuz. Pantone ve spot renk nedir? Adlı makalemizi okuyarak Pantone renk ve spot renk hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Renk Seçimi Yapmanızı Kolaylaştıracak Renk Kombinasyon Siteleri

1- Brandcolors.net
Brandcolors global ve bilnen projelerin renk değerlerini içerik olarak kullanıcılarına sunan bir projedir, site içerisinde yüzlerce markanın kullandığı renk tonlarına erişim sağlayıp kullanabilirsimiz.

2- Materialpalette.com
Materialpalette sizin için seçmiş olduğunuz renk değerleri ile uyumlu renk kombinasyonları üreten bir projedir. Kullanımı ve içeriği oldukça basit bir yapıdadır.

3- Colordrop.io
Colordrop kullanıcıların renk kombinasyonları ve paletleri oluşturup paylaştığı bir sitedir. Bu site üzerinde ziyaretçilerin daha önceden oluşturduğu renk tonlarını kullanabilir dilerseniz kendi renk kombinasyonlarınızı yaparak sitede yayınlayabilirsiniz.