Pantone markası 1962 yılında Amerika’da kurulmuş renk, boya, kumaş, kozmetik, plastik renklendirme üzerine hizmet vermekte olan bir kuruluştur. Markanın dünya genelinde kabul görmüş global renk standartları bulunmaktadır. Günümüzde Pantone markası direkt olarak renk standartları ile ilgili bilinmektedir. Pantone markasının amacı ise oluşturmuş oldukları Pantone Renk Eşleştirme sistemi ile aynı renk değerlerinin baskı sürekliliğini sağlamak ve eşsiz renkleri bir arada sunmaktır.

Pantone ve Spot Renk Nedir?

Tasarım ve baskı endüstrisi ile yakından ilgilenmiyorsanız Pantone ve spot renk terimlerine yabancı olabilirsiniz. Pantone renkleri ile zift siyah, parlayan sarı, refleks mavi, florasan yeşil gibi benzersiz renklere merhaba diyebilirsiniz.  Bu renkleri bir çok alanda baskı alabilmenize ve kullanabilmeniz için olanak sağlamaktadır. Pantone veya spot renk kullanarak elde edeceğiniz baskıların en belirgin özellikleri şöyle sıralayabiliriz. Karma boya veya cmyk baskıya nazaran daha tutarlı, stabil ve Pantone markasına özel renkleri kullanabilmeniz için imkan sağlamaktadır. Bu renklerin diğer baskı tekniklerine göre farklılıkları ise en iyi renk değerini ve görüntüsünü elde etmenizi amaçlamaktadır. Markanız için kullanmakta olduğunuz logo, kurumsal kimlik, ürün, ambalaj, etiket gibi materyallerde her zaman doğru çıktılar alabilirsiniz.

Pantone ve Spot Renk Nedir?
Pantone ve Spot Renk Nedir?

Pantone markasının kendi üretmiş olduğu ve boya karışımını kendilerinin yaptıkları özel renklerde bulunmaktadır. Konu başlığında sıralayarak bahsettiğim renkler bunlardan sadece bir kaçı. Bu özel renkleri doğru görebilmek için tasarım programlarının paletlerini kullanmaktansa kendiniz için bir Pantone kataloğu edinebilirsiniz. Çünkü bilgisayar ekranında göreceğiniz renk karşılığı ile boyanın baskısı yapıldıktan sonra ortaya çıkan renk değerleri tam olarak bir birini tutmamakta.

Baskı hazırlık aşaması öncesinde size bu konuda kılavuzluk edecek ve sizi doğru şekilde yönlendirerek renk kıyaslaması yapabileceğiniz birden fazla katalogları mevcuttur. Bu renk standartları sadece kağıt üzerine yapılacak baskı ile sınırlı değildir. Tekstil, kumaş renklendirme ve serigrafi tekniklerinde de oldukça yoğun olarak kullanılmaktadır. Pantone spot renkleri kullanmanın en önemli rolü benzersiz ve aynı değerde renkler elde etmek isteyenlerin başvurdukları bir çözüm yoludur. Spot renk terimi ise Pantone katalogları içerisinde yer alan renkler için kullanılmaktadır.

Pantone markasının sürekli olarak güncellediği ve birden fazla alanda kullanılmak üzere çıkartmış oldukları renk kataloglarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Pantone Renk Katalogları

PANTONE FORMULA GUIDE C / U SOLID Coated/Uncoated

Tasarımlarınız için ilham olabilecek renk özelliklerini bu seride bulmanız mümkündür. Baskı hassasiyeti ve en iyi değerler için dünyada en çok satan Pantone renk rehberi Formula kılavuzu. İçerisinde 1867 adet Pantone spot rengi içermektedir. 2018 yılı için limitli sayıda bu kataloğa Ultra Viyole adı altında güncelleme geldi ve yeni renkler eklendi. Pantone.com sitesi üzerinde adet başı 155 dolar karşılığında satılmaktadır.

Pantone Formula Renk Kataloğu
Pantone Formula Renk Kataloğu

PANTONE COLOR BRIDGE C / U SOLID Coated/Uncoated
Color Bridge Set serisi grafik ve dijital tasarımcılar için vazgeçilmez kullanışlı araçlardan birisidir. Bu renk kataloğunda CMYK renk değerlerinin ve Pantone spot renk değerlerinin kaplamalı ve kaplama yapılmamış basılı halleri mevcuttur. Bu katalog aracılığı ile baskı sonrası renk karşılaştırmalarını ve renk doğruluklarını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca katalog içerisinde renklerin CMYK, HEX ve RGB renk değerlerine de ulaşmak mümkün. Pantone sitesi üzerinde Color Bridge Uncoated ve Coated renk kataloğu set halinde 300 dolar karşılığında satılmakta.

Pantone Color Bridge CMYK Renk Kataloğu
Pantone Color Bridge CMYK Renk Kataloğu

PANTONE PASTELS & NEONS C / U SOLID Coated/Uncoated

Pantone renk kataloglarından pastel ve neon renk rehberini içeren katalog serisidir. Pazar odaklı yapılan bir çok üründe kullanılan renkler bu katalogda yer alan içeriklerden oluşmaktadır. Bu renk kataloğu içerisinde oldukça şaşırtıcı renkleri bir arada bulmak mümkün. Pastels & Neons renk kataloğunun fiyatı ise 99 dolara satılmaktadır.

Pantone Pastel ve Neons Renk Kataloğu
Pantone Pastel ve Neons Renk Kataloğu

PANTONE Metalics Coated

Baskı alacağınız tasarımlarda 300 farklı metalik renk kombinasyonunu bir arada bulabileceğiniz seri. Bu serideki renkleri bir araya getirdikleri üretim tarihi 2011 yılı öncesine dayanmaktadır. Pantone spot kataloglarının tümünde olduğu gibi bu seride de boya karışım oranları detaylı olarak verilmektedir. Pantone Metalics Coated serisi ile alacağınız tüm baskı işleriniz oldukça zengin ve gösterişli bir görünüme sahip olması mümkündür. Pantone.com üzerinde satış fiyatı 99 dolardır.

Pantone Metalics Coated
Pantone Metalics Coated

PANTONE Premium Metalics Coated

Tasarımlarınız için özel renk yüzeyleri kullanmanızı sağlayacak ve eşsiz metalik renk geçişlerini içerisinde barındıran bir katalog. Pantone Premium Metalics renk rehberinde değerlerin rafine edilmiş hallerini bir arada bulmanız mümkündür, muhtemelen kalite olarak alternatifi bulunmayan seridir. Bu renk kataloğu serisinin fiyatı ise 99 dolardır.

Pantone Metalics Premium
Pantone Metalics Premium

Gerçekten eklenebilecek çok fazla sayıda renk kataloğu bulunuyor. Biz şimdilik bu yazıda hali hazırda kendi kullandığımız katalog serilerini ekledik. İlerleyen süreçte arşivimize katacağımız yeni katalogları da bu yazı altında toplayacağız. Konu tamamen renklerle alakalı olduğundan dolayı Logo Tasarımında Renk Seçimi adlı yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.