Webadam Hosting Web Arayüz Tasarım
Webadam Hosting Web Arayüz Tasarım

Webadam.com Hosting Arayüz Tasarımı

Hosting Web Tasarımı Süreci

Grafik tasarım işine ilk başladığım yıllarda neredeyse ilk müşterilerim arasında yer alan markadır. Şirketin sahibi Batuhan Bulakla yaklaşık olarak 10 yıl önce tanışmıştım. İlk hazırladığım işler webadam.com’un o yıllarda kullanacağı slider ve banner tasarımlarıydı. Çalışmalarımı o günün şartlarına ve görsel alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak beğendiler. Batuhan bu sebeple benimle webadam.com’un ilerleyen süreçlerde ki tüm tasarım çözümlerini yürütme kararı aldı.

Bugüne kadar Webadam için toplamda 3 farklı hosting arayüz tasarımı hazırladım. İçlerinde en detaylı ve kapsamlı olan çalışma buydu. Bu çalışmayı hazırlamaya başlamadan önce Webadam markasının logosunda yenileme kararı da aldıklarını bildirdiler. Yenileme işlemini komple ele alaraklogo tasarım çalışmasına başladık. Yaklaşık olarak 2 haftalık bir süreçte 3 farklı logo tasarımı hazırladım. Muhtemelen 30 dan fazlada type çalışması ve renk seçimi çalışması yapmışımdır.

Renk, type ve logo tasarımına karar kıldıktan sonra kurumsal kimlik çalışması adımına geçtik. Marka için gerekli olabilecek tüm kurumsal kimlik materyallerinin tasarımını hazırladım. Bu çalışmada aklınıza ne gelirse var firma kartvizit tasarım çalışmasından, promosyon tshirt tasarımına kadar her şeyi düşündük. Kurumsal kimlik çalışmasını da ortalama olarak 10 günlük bir süreçte sonlandırdık. Webadam.com için hazırladığım logo tasarımı ve kurumsal kimlik tasarımıadlı çalışmamızı inceleyin.

Tasarladık da Tasarladık

Geldik yumurtanın faydalı olan kısmına, işin en teferruatlı ve detaylı olan süreci başladı. Onay almış olduğum logo ve kurumsal kimlik tasarımın ardından web arayüz tasarım süreci başladı. Benim için uzun soluklu bir çalışma süreci oldu, bir hosting sitesinde neler olabilir, nelere yer verilmeli, ana sayfa düzeni nasıl olmalı. Müşteriyi yönlendirecek adımlar ve kullanılan yöntemler nasıl en basite indirgenir ve kullanışlı hale getirilir çok kafa yorduk ve hosting sitesi tasarım sürecinde bunları tek tek not aldık.

Anasayfa tasarımı üzerinde çalışırken alt sayfaları da farkında olmadan hayal edip kurguluyor insan. Aklına gelen tüm kullanılabilir ve interaktif fikirleri sunuyor, deniyor veya yanılıyor insan, eğlenceli bir süreci var. Hosting arayüz tasarım çalışması hazırlarken aklımıza gelen bir çok fikri kullanılabilir fikri çalışmaya ve Webadam’a kazandırmaya çalıştık.  Gözümde o kadar büyüdü ki bir an petrol buldum sandım, sanki hiç bitmeyecek gibi bir havası vardı.

Projeyi hızlandırmak adına bitirmiş olduğumuz sayfaların css ve xhtml döküm işlemlerine de bir yandan başlandı. Yaklaşık olarak 40 dan fazla landing page çizdim. Hosting paketlerini daha görsel bir forma kavuşturduk. Tüm hosting, vps, sanal sunucu ve fiziksel sunucularla alakalı paket tasarımları hazırlayarak müşterilere sanal ortamda daha somut görseller sunmayı hedefledik 🙂

Projenin Başına Neler Geldi Neler

Farklı bir yapıya sahip olan bu üçüncü jenerasyon tasarımı üzerinde e ticaret sistemi de dahil oldu. Bu nedenle iş baya karmaşıklaşmaya başladı. Bizimde amacımız bunu daha sade ve anlaşılır şekilde ziyaretçilere sunmaktı ve başardık. Her şey çok güzel gitti tasarımı sonlandırdık css xhtml döküm işlemleri gerçekleşti, entegre işlemi başarı ile yapıldı. Son anda Webadam’ın yatırım alma durumu gündeme geldi hatta tamamen satışı bile gündemdeydi. Yatırım yapacak firma yeni tasarımı kabul etmedi bunun sebebi tasarımın kötü olmasından kaynaklanan veya beğenmediklerinden dolayı değildi.

Yeni tasarımda yer verilen e ticaret platformunun mevcut müşterilerin ve yeni gelecek müşterilerin beğenmemesi, kullanmaması veya müşteri kaybına neden olması korkusu yer alıyordu. Bu nedenle tasarımı yayınlamadılar. Yapacak bir şey yok üzüldüm, güzel iş güzel projeydi daha sonradan bir tasarım yenilendi ama gerçekten bir eski versiyonundan daha kötü ve kullanışsız bir yapıdaydı. Hayırlı ve kullanışlı olması dileklerimizle Webadam hikayemize son verdik. Ortada da kullanılmayan başarılı bir hosting arayüz tasarım çalışması bulunmakta.

Proje Tarihi 2014
Lokasyon Türkiye / İstanbul
Hizmet Süresi 30 İş Günü
Tasarım Yapılan Sayfa 36
Kullanılan Programlar Adobe Photoshop