Vupet Petrol ve Petrol Ürünleri Logo Tasarım Çalışması
Vupet Petrol ve Petrol Ürünleri Logo Tasarım Çalışması
Vupet Petrol Logo Tasarım
Vupet Petrol Logo Tasarım
Vupet Petrol Logo / Tek Renk Görünüm
Vupet Petrol Logo / Tek Renk Görünüm
Vupet Petrol Logo / Yalın Görünüm
Vupet Petrol Logo / Yalın Görünüm
Vupet Petrol Logo / Tipografi Çalışması
Vupet Petrol Logo / Tipografi Çalışması

Vupet Petrol Logo Tasarım Çalışması

Vupet Petrol için hem isim çalışması hemde logo tasarım çalışması hazırladık. Logo tasarımı ve marka ismi bulma çalışmalarının genel ilerleme sürecini detaylı olarak ele aldık. 2012 aralık ayında Egemen beyin bizimle iletişim kurması ve kuracağı yeni şirket için ihtiyaçlarını belirtmesi sonrasında çalışmalara start verdik. İlk olarak marka için isim çalışması yapılması gerekiyordu. Marka isim bulma çalışmamız yaklaşık olarak 3 günlük bir süreç içerisinde oldu. Petrol sektöründe bulunan ulusal ve yerel markaların bir çoğunu inceleyerek yola başladık. Yapmış olduğumuz araştırma ardından özellikle .com adresinin boş olanları göz önünde olacak şekilde 5 farklı isim önerisi hazırladık. Bu isimlerden marka sahibi iki isim arasında gereksiz kaldı. Bu marka isimleri ise PETRO ve VUPET marka isimleriydi.

Logo Tasarım Süreci Nasıl İşledi?

Yapmış oldukları toplantı sonrası ve şirket ortaklarınının ortak kararı ile VUPET markasını kullanmaya karar verdiklerini belirttiler. Marka ismine karar verildikten sonra Vupet için logo tasarım çalışması aşamasına geldik. Logo çalışmasına başladığımızda belirlediğimiz uyulması gereken kurallar vardı. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz, markaya yönelik özgün bir logo, özgün tipografi tasarımı ve sektör için farkındalık oluşturabilecek renk seçimi. Kurallarımıza bağlı kalarak hazırladığımız çalışmada markayı temsil edecek figürümüzü kartal başı olarak belirledik. Kartal figürünü kullanmamızın asıl nedeni ise hız, sürat ve bu sektörde daha önceden kullanılmıyor oluşundan kaynaklanıyordu.

Tasarım eskizlerini yaklaşık olarak 2 günlük bir sürede hazırladık. Ortaya çıkartmış olduğumuz hem logo hemde tipografi eskizlerini kısa süre içerisinde son düzenlemelerini yaparak dijital ortama aktardık. Bu işlemin ardından logo tasarım sunumu işlemini yaptık, aldığımız geri dönüşler oldukça olumluydu. Her hangi bir revize işlemine tabii tutulmadan direkt olarak seçilen amblem ve logo tasarımı direkt olarak kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda tasarım tescilini alabilmek için gerekli yasal başvuruları yaptık. Bu işlemlerin ardından marka için gerekli olan kurumsal kimlik çalışmasını hazırladık.

Proje Tarihi 2012
Lokasyon Türkiye / Antalya
Hizmet Süresi 7 İş Günü
Kullanılan Programlar Adobe Illustrator