Hostuse Logo Hosting Logo Tasarım Çalışması
Hostuse Logo Hosting Logo Tasarım Çalışması
Hostuse Logo Hosting Logo Tasarım
Hostuse Logo Hosting Logo Tasarım
Hostuse Logo Hosting Logo / Yalın Kullanınm Örneği
Hostuse Logo Hosting Logo / Yalın Kullanınm Örneği
Hostuse Logo Hosting Logo / Lines
Hostuse Logo Hosting Logo / Lines
Hostuse Logo Hosting Logo Tasarım / Koyu Zemin
Hostuse Logo Hosting Logo Tasarım / Koyu Zemin
Hostuse Logo Hosting Logo / Tipografi Çalışması
Hostuse Logo Hosting Logo / Tipografi Çalışması
Hostuse Logo Hosting Logo / Kurumsl Renk Ailesi
Hostuse Logo Hosting Logo / Kurumsl Renk Ailesi

Hostuse Hosting Logo Tasarım

Hostuse için hazırlamış olduğumuz Logo Tasarım çalışmalarını yukarıdan inceleme fırsatı bulmuşsunuzdur. Hostuse yurt içi ve yurt dışı hosting hizmeti verene bir kurum ve kuruluştur. Marka için hazırlamış olduğumuz logo tasarımını 2015 yılında yaptık. Çalışmayı yayınladık ama içerisine her hangi bir açıklama ekleme fırsatı bulamamıştık. Şimdi genel olarak marka için neler yaptık kaleme alalım. Her hosting firması gibi günümüzde olmazsa olmazlar arasında istenilen cloud özelliği bu firmada da oldukça ön planda. Bu sebeple logo tasarımını hazırlarken bulut bilişimi ön planda tutacak sade ama basit olmayan yalın ve net bir görüntü sergileyecek çalışma hazırladık.

Hazırladığımız çalışmalar arasında iki numaralı tasarımdı.Çalışmayı adobe creative cloud logosuna benzetenler de oluyor ama uzaktan yakından alakası yok. Tek benzerlikleri ikisininde günün sonunda bulutu temsil ediyor olmalarıdır. Logo tasarımına başlamadan önce uzunca online araştırma yaptık. Hem yurt içindeki hosting şirketlerini hemde yurt dışındaki firmaları enine boyuna inceledik. Çünkü hazırlayacağımız çalışma sadece logo tasarımı ile sınırlı değil. Ek olarak kurumsal kimlik tasarım çalışması ve web sitesinin arayüzünün de hazırlanması gerekiyordu. Bu tarz tasarımları hazırlarken hem brief hemde pazar ve sektörde kimler var neler yapılmış bilgisine her zaman detaylı olarak ihtiyaç duyulur.

Tasarımda Araştırma Süreci

Gerçekten vakit alan ve ince işçilik isteyen bir durum. Tasarım araştırmasına ilk olarak yurt dışındaki büyük hosting firmalarının logo tasarımlarını ve web arayüz tasarımlarını inceleyerek başladık. Sizinde tahmin edebileceğiniz gibi bunlar GoDady, Hostgator, Bluehost, iPage, Host1Plus, eHost, Web.com şirketleri oldu. Yurt içinde ise Natro, Vargonen, Turhost, Radore, Borusan Hosting gibi kurumsal firmaları incelemeyi tercih ettik. Bu şirketler arasında gerçekten markalaşma sürecini iyi yöneten ve gerçekten etkili tasarımlara sahip olan firmalar var.

Logo tasarımını hazırlarken sıfırdan kurulan bir firma gibi yaklaşmadık. Sanki dünya devi olan bir firmanın logosunu yenileniyormuş gibi davrandık. Mevcut hedef kitle ve site üzerindeki ziyaretçilerin logo tasarımını gördüklerinde direkt olarak algılamaları hedefledik. Kullanım yoğunluluğu ve gösterim çokluğu ile zamanla oluşacak markalaşma süreci ile bu logonun Hostuse markasını temsil etmesini hedefledik. Yurt dışında yer alan rakip firmaların logo tasarımlarını http://www.topdesignmag.com/20-examples-of-web-hosting-logos/ bu linkten inceleyebilirsiniz.

Logo Tasarımı ve Hikayesi

Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda bir çok karmaşıklığı netleştirdik. Çizmiş olduğumuz bu bulut görünümü ilk etapta yekpare tek çizimden oluşmaktaydı, lakin ufak dokunuşlarla üst sağ ve alt soldan kestiğimiz bölümler logo tasarımına farklı bir hava kattı. Bu kesik çizgileri onay ve güven temsili veren tik işaretinin simetrisi ile gerçekleştirdik.

Bulutun içerisine yerleştirdiğimiz tik işareti ile bütünlük sağlamasını bu şekilde tamamlayabildik. Kullandığımız renkler kırmızı ve koyu lacivert tonlarından yana oldu. Bunun nedeni ise bu iki rengi neredeyse yurt içinde ve yurt dışında kullanan hiç bir firmaya rast gelmemiş olmamızdı. Seçtiğimiz renklerle de ziyaretçiler ve müşterilerin görsel hafızalarında farkındalık uyandırmak mümkün oluyordu. Başarılı bir Hosting Logo Tasarım hazırladığımızı düşünüyoruz ve marka için uzun yıllar boyunca kullanılabileceği konusunda marka sahipleri ile hem fikiriz.

Proje Tarihi 2015
Lokasyon Türkiye / İstanbul
Hizmet Süresi 7 İş Günü
Kullanılan Programlar Adobe Illustrator