Logo Tasarım Süreci uzun uğraş isteyen, detaylı çalışma prensibi gerektiren zorlu bir süreçtir. Bu adımda faydalanmanızı sağlayacak ve işinizi kolaylaştıracak tecrübelerimizi ve çalışma şeklimizi anlatıyoruz.

Logo Tasarım Süreci profesyonel tasarımcıların süreli kullandığı ve uyguladığı bir yöntem şeklidir. Kurumunuzu veya markanızı evrensel olarak simgeleyen çizgi ve resimlerle meydana getirilmiş işaretlerin ve işaret bütünün tamamına logo olarak nitelenmektedir. Bir diğer anlatım ile logo ürün, marka, oluşum, yada bir kuruluş isminin akılda kalıcılığını sağlamak amacı ile hazırlanır. Sizi yada markanızı her alanda ve uygulamada temsil eder. Akılda kalıcı resim ve yazıların oluşturduğu işaretlerin tamamıdır. Hazırlamakta olduğumuz logo tasarımları kurumun veya oluşumun etkinlik göstermiş olduğu sektörde diğer markalardan ayrışmasını sağlar.

Global standartların tamamına uygun, kolay anlaşılabilen ve kullanılacak tüm alan, uygulamalarda oluşabilecek sorunları göz önünde bulundurarak hazırlarız. Logo tasarımına ihtiyaç duyan markaya özgün ve profesyonel olarak sıfırdan tasarlıyoruz. Biz logo tasarımını aşağıda belirtmiş olduğumuz tasarım sürecine uyarak hazırlamaktayız. Bu konuda detaylı bilgiyi bu sayfada yer alan makaleden edinebilirsiniz.

Logo Tasarım Hazırlatırken Bilmeniz Gerekenler

Logo tasarımının hazırlanma sürecinde proje sahibinin oluşturulacak markanın yada projenin temel kalıcı yüzü için, doğru ve stabil kararlar alması gerekmektedir. Bu kararları alabilecek bilgi ve deneyime sahip değilse bu doğrultuda yönlendirilmelidir. Logo tasarımının hazırlanma sürecinde önemsenmesi gereken maddeler şunlardır. Marka / proje sahibi ile birlikte logo tasarımını hazırlayan tasarımcı yada ajansın alanında tecrübeli ve ön araştırma yapmış olarak işe başlaması gerekmektedir. Yeterli deneyime ve tecrübeye sahip olmayan ajans ve grafik tasarımcılar olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilirler.

Her hangi bir araştırma yapmadan yada olaya gelişi güzel yaklaşmanız durumunda, farkında olmadan yaptığımız tüm hatalar ve yanlış uygulamalar olabilir. Bu durum marka ve projenin var olduğu sürece logo üzerinde yer alan bir dizi hataları üzerinde taşımasına neden olabilir. Elimizde olması gereken bilgiler ve yol kılavuzumuzu aşağıda bahsetmiş olduğumuz önergeleri göz önünde tutarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca Logo Tasarımında

1- Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır Sorusu Soralım ve Cevaplayalım

Logo tasarımını hazırlayacak şirket yada logo tasarımcısı kadar bu soruyu firma sahibi de kendine sormalıdır. Etkili ve başarılı bir logo tasarımı her zaman ayırt edici, uygun, basit grafik formunda, her alanda kolayca uygulanabilen ve etkili renk seçimlerinin yapıldığı çalışmaların kesişen ortak noktasında bulunmaktadır. Başarılı ve profesyonelce hazırlanmış logo tasarımlarının nasıl olmasına yönelik aşağıda yer alan maddelere göz atabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz logo tasarımlarında bu maddeleri ve kuralları uyguluyoruz.

Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Basit ve Sade

Basit ve kolay logo tasarımları her zaman başarılı olmuştur. Markanızın kolay tanınmasına olanak sağlar. Etkili logo tasarımları her zaman var olan çizgilerin dışında olan. Abartılı görsel kirlilikten uzak ve her zaman diğer markalardan kolayca ayrışabilen çalışmalar olmuştur. Basit mantığı karıştırılmaması gereken bir anlamı ifade etmektedir. Basit ucuz veya kötü tasarlanmış bir logo tasarımını değil. Sade, kullanılabilir ve başarılı olmasını destekleyen yöntemleri temsil etmektedir. Hazırladığımız logo tasarımlarında sadelik kavramını ilke edinerek çalışmaya başlarız ve bu anlayış üzerine çizimleri gerçekleştiririz.

Anımsatıcı Olnalı

Logo tasarımınız veya logotype tasarımınız her zaman markanızla ilişkili olarak var olur. Çünkü siz ona her baktığınız kendi markanızı hatırlarsınız ve sizi temsil ettiğini düşünürsünüz. Bu şekilde algılamanız gayet normal ve doğal bir durum. Logo tasarımının anımsatıcı olduğunu anlayabilmek için sorduğumuz sorunun sağlamasını tersten yapalım. Size göre markanızı hatırlatan logo yoldan geçen veya sizi tanımayan insanlar için neyi anımsatıyor yada çağrıştırıyor. Bu sorunun cevabı ile doğru sonuçları elde edebilirsiniz. Hazırladığımız logo tasarımlarında markayı sahiplenme duygumuz elbette var. Ama işin başarılı olması ve nokta atışı geri dönüş sağlayabilmek, başarı elde edebilmek için markanıza bir yabancı olarak yaklaşıyoruz. Logo tasarım süreci ile ilgili geniş bilgiye aşağıda ayrıca yer vereceğiz.

Markanız var olduğu sürece onu yansıtmaya ve temsil etmeye devam edecek bir logo tasarımı da bu kurallara uygun olarak hazırlanıyor. Nede olsa sizi temsil edecek logo tasarımı aynı zamanda kısmen bizi temsil ediyor olacak. Bu sebeple kullandığınız veya hazırlattığınız logonun markanızla ilgili bir bütünlük sağlaması gerektiği kavramını ilke edinmelisiniz. Faaliyet gösterdiğiniz sektör yada projenin ilk bakışta algılanmasını sağlanmalı. Kullanılan renkler, yazı tipleri ve Amblem Tasarımı markanızı anımsatmalı ve onu hatırlatmalıdır.

Akılda Kalıcı Olmak Önemli Bir Faktördür

Logo tasarımına ilk bakışta uyandırdığı algının ve akılda yer etmesinin önemi çok büyüktür. Bu durum aynı zamanda  tasarım başarılı olarak hazırlanması ile alakalı önemli bir konudur. Logo tasarımları bir fikir ve görsel mesaj iletme mantığı üzerine inşa edilirler. Başarılı logo tasarımları sade oldukları kadar insanların üzerinde akılda kalıcılık etkisini de sağlamaktadırlar. Logo tasarım sanatını yapan kişiler ve ajanslarda bu konuda yeterli tecrübe ve deneyime sahip oluyorlar. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ilk iki maddenin ardından odaklandığımız üçüncü kısım akılda kalıcılığı sağlayacak yöntemler üzerine oluyor. Özgün, farklı, kreatif ve zekice hazırladığımız logo tasarımlarında bu durumu genel olarak yakalayabiliyoruz.

Çok Yönlü

Logonuzun her ortamda kullanılabilir ve uygun olması gerekir. Buna etki eden faktörler renk, logonun şekil formu, çizimi yer almaktadır. Global olarak kullanılan yada kullanılabilecek tüm materyalleri göz önünde bulundurmakta her zaman fayda vardır. Örnek olarak bir logo tasarımı küçük bir kartvizit tasarımında da yer alır yad çok büyük bir tabelada da yer alabilmektedir. Bu nedenle tasarlanan logo ve amblemin her alanda hem kullanım kolaylığı sağlamalıdır. Küçük veya büyük kullanımlarda görsel formunu koruyor olması gerekmektedir.

2- Hizmet Bedeli ve Teklif

En çok sorulan sorulardan biri budur genelde, her şirketin bu konuda farklı beklentileri vardır. Yapılacak işin çok iyi olmasını isterler ve aynı zamanda hizmet bedelinin de düşük olması taraftarıdırlar. Biz hem tasarımcılara hemde hizmet alan firmaları şu şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. Çok ucuza hazırlattığınız ve kullanamayacağınız onlarca logo tasarımı yada hazır stock görseller almayın. Kırmızı olsun beş fazla olsun mantığı aslında tamda bu iş için söylenebilecek bir durum. Logo tasarımı sürekli değişen ve yenilenen bir şey değildir. İnsanların o tasarımı görmeleri, alışmaları, markanız ile ilişkilendirmeleri uzun bir sürece bağlıdır.

Bu sürecinde doğru tasarımı kullanarak yapılması gerekmektedir. Bu konuda bütçesi olmayan yada çok düşük bütçe ayırmış firmalarla çalışmıyoruz. Onları daha basit ve ucuz yöntemlere yönlendirmekten başka çaremiz kalmıyor. Logo tasarım süreci için ayırmadıkları bütçenin ve önemsemedikleri durumun cezasını ilerleyen süreçte kapılarını çalıyor. Logo tasarımı şirketler ve markalaşma sürecine giren herkes için gerçekten önemli bir konudur. Bu konunun değerini anlamadan ve önemsemeyen bilinçsiz müşterilerimiz olması taraftarı da değiliz. Biz kendi içerisinde butik bir ajans ve Grafik Tasarım atölyesiyiz.

Hizmet verdiğimiz markalar ve şirketler sınırlı olup yönlendirmemize izin vermektedirler. Yani bize inanan ne yapabileceğimizi bilen ve ne istediğinin farkında olan müşterilerle çalışma önceliğimiz her zaman bulunmaktadır. Logo tasarım fiyatı ve bedelini burada açıklamıyoruz iletişim formu aracılığı ile bizden markanız için fiyat teklifi talebi isteyebilirsiniz.

Logo Tasarım Hizmet Bedeli ve Teklifi

Logo Tasarım Hizmet Bedeli ve Teklifi

Teklif 
Logo tasarımı konusunda fiyat teklifini mail yolu iletiyoruz. Fiyat teklifi içerisinde logo tasarım süreci ile alakalı tüm detayları markayı bilgilendirecek şekilde yer veriyoruz. Vermiş olduğumuz teklifin kabul görmesi durumunda karşılıklı logo tasarım hizmeti sözleşmesi imzalıyoruz. Tasarımın hazırlanıp teslim edilme aşamasında hak ve devir işlemlerini marka sahibine veya vekalet verdiği kişi üzerine gerçekleştiriyoruz. Hizmet sözleşmesi kullanıyor olmamızın sebebi, ilk olarak bu işi ne kadar ciddiye aldığımızın göstergesi. İkinci olarak ise her iki tarafında haklarının yasal olarak korunmasını hedefliyor oluşumuzdan kaynaklanıyor.

3- Logo Tasarım Süreci Nasıl İşliyor?

Her tasarımcının kendine göre oluşturduğu iş bitirme ve sonlandırma süreci vardır. Bizimde kendimiz için ve müşterilerimizi tasarım sürecinin nasıl işlediği konusunda bilgilendirmeye yönelik uyguladığımız ve genel olarak uyduğumuz kurallar dizi bulunmaktadır. Sağlıklı ve profesyonel iş bitirme ve sonlandırma sürecimiz aşağıdaki gibidir. Eğer çalıştığınız tasarımcının / görsel tasarım ajansın bu şekilde yada benzeri bir iş bitirme süreci, iş plan bilgisine sahip değilse bunu yada benzer bir iş bitirme süreci sözleşmesi oluşturarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde alacağınız raporlarla yapılan işin sürecine ve işleyişine her iki tarafta hakim olabilmektedir.

Logo Tasarım Süreci

Logo ve Marka Kimliği Tasarım Süreci

Özet Bilgilendirme

Tasarımı hazırlayacak ekip yada kişinin hazırlanacak marka veya projenin hakkında her zaman ön bilgilendirmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu ön bilgilendirmenin ne kadar doğru ve yönlendirici olursa, logo tasarımının ilerleyiş süreci ve sağlıklı sonlandırılmasına büyük katkı sağlamaktadır. İlk olarak logo tasarımına ihtiyaç duyan kurum yada şirketin bilmesi ve farkında olması gereken durumlar vardır. Bunların ilki bizim doğru şekilde yönlendirmeleridir. Marka ve sektör ile ilgili genel bilgi aktarımının sağlanması yapılmalıdır. Hazırlanan brief kısmında hedefledikleri amaçları varsa faaliyet raporları gibi bilgilerin teslimi yapılmalı. Almış olduğumuz bu bilgiler sayesinde marka hakkında yüzeysel yerine daha derin bilgilere sahip oluyoruz. Bu durum logo tasarım süreci ve karar aşamasını pozitif anlamda etkiliyor.

Genel Araştırma

Bu adımda tasarımcı ile beraber proje sahibinin de global anlamda ön araştırma yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu ön araştırma rakip firmalar, benzer projeler, renk bilgisi, sektörde yer alan başarılı örnek işler dahilinde tutulabilmektedir. Araştırma yapmanın bir çok önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki markayı ve sektörü iyi tanımak, sektördeki markaları incelemek. Sektörde yer alan kurumsallaşmış markaların yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak. İzlemiş oldukları iletişim biçimleri hakkında sahibi olmak yapılacak logo tasarımı ve Kurumsal Kimlik Tasarımı için büyük fayda sağlamaktadır.

Tasarım için Referans Kaynak

Tasarımı çalışmasına başladığımızda çizim kısmına geçmeden önce oluşturduğumuz bir yöntemdir. Bu kısım tamam tasarım ekibi tarafından hazırlanmaktadır. Oluşturduğumuz referans kaynak doyası  içeriği ön araştırma yaparken de  zenginleştirilebilir. Bu kaynak dosyasında marka için kullanılacak renk paletleri, kullanılacak font ve yazı tipi seçenekleri. Rakip firmaların kullandıkları logo tasarımları ve uyguladıkları renkler. Sektörü temsil eden başlıca görseller varsa kültürel yapısı ile ilgili araştırma kaynakları yer almaktadır.

Logo ve Amblem Eskiz Çalışma

Hazırlanan logo tasarımının ilk temellerinin atıldığı kare kalem çalışmaları ve tipografi için yapılmış karalamalardan oluşmaktadır. Eskiz çalışma aşamasına geçtiğimizde logo tasarımı için kurguladığımız genel hatlar burada şekil almaya başlar. Hazırladığımız eskiz çalışmalar sayesinde daha hızlı yol alma imkanı sağlamaktayız. Logo üzerindeki var olan hataları daha çabuk kavrayabilir ve çözebiliyoruz. Logo tasarımına ihtiyaç duyan kurum yada kişilerin bu çalışmaları görmesine gerek yoktur, talep edildiği takdirde gösterim sağlayabiliyoruz. Bu çalışmalar tasarımın hazırlanma hızını ve  sağlıklı ilerleme amacı ile yapılmaktadır. Bu yöntem bir çok tasarımcı ve ajans tarafından Logo Tasarım Süreci işlemine dahil edilmektedir.

Logo Oluşturma Adımı

Oluşturduğunuz eskiz çalışmaları ve yazı tipi çizimlerini referans alarak logo tasarımın oluşturma adımına geçiyoruz. Vektör tabanlı olarak çizim yapmanıza olanak sağlayan programlardan her hangi birisi ile Adobe Illustrator veya Corel sayesinde hatları kesinleşmiş logo eskizlerini dijital ortama aktararak gerekli görsel düzenlemeleri sağlıyoruz.

Tipografi Tasarımı

Eskiz çalışmaları hazırladığınız esnada veya var olan okunabilirliği yüksek fontları kullanarak marka ismin görsel form oluşturuyoruz. Gerekli görültüğü taktirde markaya yönelik marka ismini sıfırdan çizerek oluşturma adımlarını da deniyoruz. Marka isminin yazılışındaki görsel formun kalitesi de logo tasarımı kadar önemli bir yere sahiptir. Logo tasarımının yanında sürekli olarak kullanılacak marka isminin kötü bir görsel forma sahip olması, logo ve amblemin kötü gözükmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle tipografi ve yazı stili seçimi ve oluşturma sürecinin üzerinde de yoğun olarak duruyoruz. Logo Tasarımı ve Font Seçimi adlı yazımıza göz atın bu konuda hakkında daha detaylı bilgiye yer verdik.

Logo Tasarımında Renk Seçimi

Renk seçimi logo tasarım süreci konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu durum ile ilgili uzun süredir makale ve renk bilgisi yazıları yayınlıyoruz. Yanlış yapılan renk seçimleri markanın ve logo tasarımın kötü ve yanlış algılanmasına neden olabilmektedir. Renklerin temsil etmiş oldukları mana ve insanlar üzerinde bıraktığı duygusal etkilerin hangi anlamlara geldiği konusunda müşterilerimizi detaylı olarak bilgilendiriyoruz.

Bu bilgilendirme sayesine marka için önerdiğimiz renklerin seçimi daha kolay bir hale geliyor. Bu renkleri beğendiğimiz için değil doğru kullanımı sağlamak adına yapıyoruz. Kurumsal kimlik tasarımı ve markanın iletişim biçimini belirleme konusunda renk seçimi oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Kullandığımız renklerin her alanda tutarlılığını sağlayabilmek adına pantone renk kodlarına karşılık gelen seçimlerle yapmaktayız. Bu sayede alınan tüm çıktı ve baskı işlerinde renk benzerlikleri %99 tutmaktadır. Logo Tasarımı ve Renk Seçimi adlı yazımı inceleyerek bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Logo Sunum Aşaması

Sunum kısmı logo tasarım süreci ve izlediğimiz adımların en keyifli ve zevkli kısmını kapsamaktadır. Eğer bu adıma geldiysek sizin için düşündüğümüz, ürettiğimiz, çizdiğimiz ve bulduğumuz fikirleri görme zamanı gelmiştir demek. Logo tasarım sunumunu 3 farklı logo tasarımı ile yapmaktayız. Hazırlamış olduğumuz bu logo tasarımlarının ifade ettiği renkler, anlamlar,  vermiş olduğu mesaj, kurumsal kimlik tasarımı üzerinde ki demosu gibi adımları kullanarak gerçekleştirmekteyiz. Bu adımın arından onay ve revize için markadan geri dönüş beklemekte ve onayı alınan logo tasarımını marka ve logo tescili yapmak için gerekli dosyaları hazırlamaktayız. Aynı zamanda logo tasarımın JPG, PNG, AI, EPS, PSD ve PDF dosya formatları ile teslimini gerçekleştirmekteyiz.