Profesyonel Logo Tasarım
Profesyonel Logo Tasarım

Profesyonel logo tasarım çalışması hizmeti almak yada profesyonel logo tasarımcısı olabilmek için bilmeniz gereken maddeleri bir araya topladık.

Profesyonel Logo Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Profesyonel logo grafik tasarım sanatçılarının hizmet vermekte olduğu tasarım kategorisinin yan bir tasarım kategorisi diyebiliriz. Bu tasarım kategorisinin kendi içerisinde uzmanlık gerektiren alanları vardır. Başarılı ve profesyonel bir grafik tasarımcısı, illüstrasyon yada web arayüz tasarımcısı bu alanda başarılı çalışmalar yapamayabilir. Bunun en büyük nedeni logo tasarımı için gerekli bilgiye ve bu tasarım mantığının doğasına hakim olmamasından kaynaklanmaktadır. Çünkü logo tasarımı diğer tasarımlar kadar esnek, yenilenmeye müsait yada sürekli değişimi yapılabilecek bir şey değildir. Bir kere tasarlanan logo yada amblem tasarımı kullanılacağı markanın adı kadar önemli bir yeri teşkil eder. Hazırlanan logo tasarımı markanın görünen yüzü olacağından ötürü kullanılacak yada hazırlanacak çalışmanın hatasız ve kusursuz bir yapıda olması zorunludur. Profesyonel logo tasarımına sahip olmak yada olabilmek için aşağıda listelemiş olduğumuz şartların bir arada olmasını önem gösterin.

Profesyonel Logo Tasarımında Olması Gerekenler

Kullandığınız yada kullanmakta olduğunuz logo tasarımının profesyonelce hazırlanıp hazırlanmadığını aşağıda listelemiş olduğumuz kurallar dizisinden göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgiler hem tasarımcı hemde bilinçli markaların bilmesi gereken bir konudur.

Markaya Yönelik Tasarlanmalı
Markaya Yönelik Tasarlanmalı

Hazırlanan logo tasarımı kullanılacak markaya yönelik tasarlanmış ve özgün çizime sahip olmalı

Hazırlatmış olduğunuz yada hazırlayacağınız logo tasarımı markaya yönelik özgün olarak çizilmeli. Tasarıma başlamadan önce kullanılacak olan sektör veya marka için ön araştırma yapılmalı. Yapılan tüm bu araştırmalar sonucunda tasarıma başlamadan önce bir yol haritası çizilmeli ve tasarım stratejisi buna uymalı. Özgün çizimlere sahip olmayan tasarımlar kullanıldığı markanın sırtında bir kambur gibi duracaktır. Şirket veya kurumun markalaşma sürecine olumsuz olarak etki edecek ve yasal sorunlara neden olabilir.

Logo Tasarımında Doğru Renk Seçimi Yapılmalı
Logo Tasarımında Doğru Renk Seçimi Yapılmalı

Logo tasarımında doğru renk seçimlerinin yapılması

Logo tasarımının başarılı olabilmesi için tasarımda kullanılan renklerin doğru yapılması gerekmektedir. Kullandığınız renklerin tamamının bir anlamı olduğunu unutmayın, renkler insanlar üzerinde duygusal çağrışım yapabilecek güce ellerinde tutarlar. Aynı zamanda seçmiş olduğunuz renk yada renklerin kurumsal kimlik, iletişim ve görsel standartlarınız da yer bulacağını göz ardı etmeyin. Logonun marka ile bütünleşeceği gibi markalaşma sürecini tamamlayan ve bu renklerin sürekli kullanımı sağlayan şirketlerinde renklerle özdeşleştiğini görebiliriz. Örnek olarak kırmızı rengi ile McDonalds markası yada mor ile Milka. Seçmiş olduğunuz renklerin pantone karşılığının olduğundan emin olunuz aksi halde basılı işlerinizde aynı renk değerlerini almanız mümkün olmayacaktır. Bu konuda daha önceden yazmış olduğumuz Logo Tasarımı ve Renk Seçimi adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Logo Tasarımın Bir Hikayesi ve Kurgusu Olmalı

Logo bir hikaye ve kurguya sahip olması

Logo tasarımının bir hikayesi olmalı ve bunun üzerine inşa edilmeli. Bu duruma örnek olarak Apple markasını ve logosunu örnek gösterebiliriz. Tasarlanan ilk logo tasarımını daha önce gördüyseniz Newton’un yer çekimini bulmasını konu alan görsel içeriğe sahipti. Marka ile bu hikayeyi bütünleştirmenin yanlış olduğunu ve hazırlanan logo tasarımının kullanışsız olduğunu kısa sürede fark ettiler. Kısa süre içerisinde yapılan yeni logo tasarımı ile günümüzde kullandıkları görsel formu kazandı. Günümüzde kullanılan tasarımda ise ısırılmış bir elmayı yani doğuşu simgelemekte. Bu sayede logo tasarımlarına bir anlam ve duygu yüklemiş oluyorlar. Apple markası bile kısa süre içerisinde yanlış kurgulanan ve yanlış bir hikayeye sahip olan logo tasarımlarını değiştirdi.

Başarılı Logo Tasarımı Farklılık Oluşturabilmeli
Başarılı Logo Tasarımı Farklılık Oluşturabilmeli

Sektöründe farklılık oluşturabilmesi

Kullanmakta olduğunuz veya hazırlatmakta olduğunuz logo tasarımın faaliyet göstermiş olduğunuz sektörde farklılık oluşturabilecek görselliğe sahip olması gerekir. Bu sayede rakip markalardan rahatça ayrışabilir ve hedef kitleniz üzerinde farkındalık sağlayabilirsiniz. Bu durum şirketinizin kurumsallaşma ve markalaşma sürecine pozitif etki sağlayacaktır. Doğru ve etkili reklam modelleri ve mecraları kullanarak satışlarınıza da etki edebilir.

Logo Tasarımı Karmaşık Bir Yapıda Olmamalı
Logo Tasarımı Karmaşık Bir Yapıda Olmamalı

Logo tasarımının karmaşık bir yapıya sahip olmaması gerekir

Şirketinize ait amblem tasarımının karmaşık bir yapısı olması insanların onu ilk gördüğünde algılama problemine neden olabilir. Karmaşık yazı fontları, figürler, yada sembollerden oluşan logo tasarımları kullanmayın. Logonuz ne kadar net ve anlaşılır bir yapıda olursa insanların görsel hafızalarında daha hızlı yer kazanır. Markalaşma sürecinin marka bilinirliği ile alakalı olduğunu düşünürsek bu durumda kesinlikle önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

Sade Ama Basit Olmayan Bir Formu Olmalı
Sade Ama Basit Olmayan Bir Formu Olmalı

Sade ama basit olmayan bir görsel forma sahip olmalı.

Profesyonel logo tasarım sade bir görsel yapıya sahiptir. Net, çabuk anlaşılabilir sade ama basit olmayan felsefeyi ilke edinin. Büyük ve global markaların kullandıkları profesyonel logo tasarımlarını incelediğimizde karşımıza çıkan ortak nokta budur. Renk konusunda farklılık gösterebilir, kullandıkları sembol ve amblemler farklıdır, yazı tipleri farklıdır fakat hepsi sadedir. Sadelik kavramının basitlikle karıştırılmaması gerekmektedir, sade bir şeye neden para vereyim gibi bir soruyu asla aklınıza getirmeyin. Logo tasarımının sade ve yalın bir halde olması onun amatörce hazırlandığı anlamına gelmez. Tam aksine işi bilen tasarımcılar yada ajanslar tarafından hazırlandıysa inanın olması gerektiği gibidir.

Logonun Siyah Beyaz Kullanımı Mümkün Olmalı
Logonun Siyah Beyaz Kullanımı Mümkün Olmalı

Logo Siyah ve beyaz olarak da kullanılabilmeli

Profesyonel logo tasarım konusunda bu konuda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bazen şirketler hem teknolojiden dolayı hemde bütçe durumundan ötürü tek renk baskı alabiliyor. Basılı işlerinde tasarruf edebilmek için kullandıkları logo tasarımını tek renk baskı alabiliyorlar. Bu durum oldukça olası ve sık rastlanan bir şey. Sahip olduğunuz logo veya hazırlayacağınız tasarım tek renk baskı alındığında da kullanılabilir yapıda olmalı ve görsel formu bozulmamalı. Ayrıca elinizde logonuzun siyah beyaz kullanım şeklide bulunmalıdır.

Profesyonel Logo Tasarımı Kolay Anlaşılır ve Kolay Okunur
Profesyonel Logo Tasarımı Kolay Anlaşılır ve Kolay Okunur

Profesyonel hazırlanmış logo tasarımları kolay anlaşılır ve kolay okunur

Amblem, logo yada kullanmakta olduğunuz logotype üzerinde bu maddeyi arayın. Logoya eşlik eden marka isminizin kolay okunur yapısı olduğuna dikkat edin. Okunması zor olan font ve tipografi tasarımlarından kaçının. Karmaşık yapıya sahip logo ve logotypelar okunma güçlüklerine neden olabilmektedir.

Tüm Ölçeklendirme İşleminde Görsel Formunu Korur
Tüm Ölçeklendirme İşleminde Görsel Formunu Korur

Profesyonel tasarlanmış logo tasarımı küçük kullanımlarda bile görsel formunu korur

Başarılı logoların bir diğer ortak noktası ise logo tasarımın küçük kullanımlarında da görsel yapısında değişiklik olmayışıdır. Logo tasarımı yaparken ve yaptırırken göz önünde tutulması gereken bir durumdur. Çünkü logonuz 20 m2’lik bir tabelada da yer alabilir 2cm x 5cm büyüklüğünde bir kaşede de. Bu nedenle her iki kullanımda da aynı görüntüyü verebilir yapıda olmalı. Dijital ortamlarda bu duruma en iyi örnek ise uygulama ve web tarayıcılarında yer alan favicon bölümününü örnek verebiliriz.

Logo Tasarımı Doğru Mesajı İletiyor Olabilmeli
Logo Tasarımı Doğru Mesajı İletiyor Olabilmeli

Tasarımın içerisinde taşıdığı mesaj markayı, sektörü yada yapılan işi temsil edebilme gücüne sahip olmalı

Logo tasarımına anlam ve duygu yükleyebilmek aynı zamanda üzerinde taşıdığı görsel mesaj tasarımda ana kilit noktasıdır. Logonuz sizi temsil edebilecek görsel gücü sahip olmalı. Boş beleş hazırlanmış bir tasarımın markanızı temsil etmesine izin vermeyin. Eğer bir tasarımcıysanız bu tarz çalışmayı yapmaktan kaçının. Çünkü başarılı yapmış olduğunuz her çalışma bumerang etkisi oluşturup uzun vadede size daha iyi fırsatlar getirecektir. Markanızı temsil edecek çalışmanın çalıntı, taklit, benzer görseller içermemesi gerekmektedir. Aksi halde uzun vadede pişti olabileceğiniz durumlara sebep olabilir. Bu durumlar genelde fiver ve benzeri tasarım sitelerden alınan hizmetlerde sıkça rastlanılıyor. 100 TL karşılığında bir çalışma satın alıyorsunuz aynı tasarımın marka ismi değiştirilip farklı firmalara satılıyor. Sonra bir bakıyorsunuz size ait olduğunu sandığınız bir logoyu x firması da kullanıyor. Aslında o firmada kendine ait sanıyor bu tarz sitelerde günü kurtarmaya yönelik hizmet veren insanların olduğunu gözden kaçırmayalım. Bu tarz durumlarda logo tasarım tescil işlemlerinde de sıkıntılı süreçler oluşabiliyor.

Profesyonel Logo Tasarımları Taklit Yada Çalıntı Olmaz
Profesyonel Logo Tasarımları Taklit Yada Çalıntı Olmaz

Örnek veya taklit yada çalıntı bir logo çalışması olmamalı

Başarılı logo tasarımları markaya yönelik özgün olarak çizilir hazırlanır. Taklit, benzer ve çağrışım yapan tasarımlar markaya uzun yada kısa vadede zarar verir. Markaya zarar vermemek adına taklit, çalıntı, hazır görseller içeren ve stock logo  tasarımları kullanılmamalıdır. Tasarımcılar için logo tasarımla alakalı Udemy’de yayınlanan bu eğitime de göz atabilirsiniz.