Kurumsal Kimlik Nedir? Bir kurumun kendini sektörü ile ilgili hedef kitlesini tanımlamak için kurum ve kuruluş içerisinde ve dışarısında tanımlamış olduğu unsurların tamamına verilen isimdir. Bu unsurlar kurum ve kuruluşta çalışanların davranışlarından, kuruluşun iletişim biçimini, felsefesini ve vizyonunu oluşturur ayrıca kurum ve kuruluşa hazırlanmış olacak görsel standartlar ile desteklenir. Bu görsel standartların amaçladığı hedefler şunlardır, söz konusu olan markanın kurumsal duruşunu ve imajını, hedef kitle ve kamu üzerinde prestijli algılanmayı, rakip kuruluşlara göre konum ve tanınırlığı ve algıyı kolaylaştırmayı hedefler.

Kurumun etkinlik gösterdiği alanlarda ve konumlarda diğer kurum ve kuruluşlardan ayıracak öncülüğü ve farklılığını vurgulayacak bir Kurumsal Kimlik Tasarım standartları çalışması ile başarabilir, ilerleyen zamanları da göz önünde bulundurarak sağlam ve doğru bir yatırımı ifade eder.Aynı zamanda kurumsal Kimlik bir marka yada kurumun global olarak kendini gösterme biçimine verilen isimdir, kurumsal kimlik marka ve oluşumun faaliyet göstermekte olduğu alanda duruşunu sergilemektedir. Bu duruşu şirket, kurum içi iletişimin yanı sıra markanın var oluşunun hikayesini ve hedef kitlesi ile arasında köprü görevi görmektedir.

Kurumsal Kimlik Tasarım

Kurumsal Kimlik Tasarım

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

– Kurumsal kimlik markanın global olarak görünen yüzüdür
– Markanın imajını ve duruşunu sergilemektedir
– Şirket içinde ve dışında iletişim standartlarını sağlar
– Pazarlama faaliyetlerinde pozitif getirisi olur
– Markalaşma sürecinde büyük önem taşır
– Markanın kim olduğu, ne yaptığını ve bu hizmeti nasıl yaptığını anlatmasında kolaylık sağlar
– Markanın ana felsefesi yansıtır

Kurumsal kimliğin önemini sadece bu maddelerle sıralayamayız, daha öncede bahsettiğim gibi kurumsal kimlik bir şirket yada markanın dış yüzü ve o markanın duruşunu temsil etmektedir, bu sebeple alakalı marka ve kurum için oluşturulmuş kurumsal kimlik çalışması o markanın hedef kitlesine daha hızlı ve pozitif sonuçlar alarak amacına ulaşmasında önem teşkil etmektedir. Aynı zamanda bir marka kurumsallaşma aşamasında markasına böyle bir kimlik kazandırmak için bütün bir kurumsal kimliğe ihtiyaç duyar.

Kurumsal Kimlik Çalışması Nelerden Oluşur?

Kurumsal kimlik tasarımı kurum yada marka için akla gelebilecek herşeyin o markanın felsefesi ile bütünleşerek görsel bir standartla somutlaştırılmış halidir, kurumsal kimlik çalışmasını sadece antetli kağıt ve kartvizit tasarımı olarak ele almak konunun hem yanlış anlaşıldığı hemde yanlış adlandırıldığı anlamına gelir. Kurumsal kimlik çalışması alakalı marka için hazırlanılmış bir kurum kimliği standartları kılavuzu ile sunulur, bu kurumsal kimlik standartları içerisinde neler yer alır ve neler olmalıdır gelin göz atalım.

Kurumsal Kimlik Çalışması

Kurumsal Kimlik Çalışması

Logo Kullanımı ve Renk Standartları
Markaya ait tasarlanmış logo, logotype’ın kullanım ve renk standartlarının yer aldığı bölümdür. Renkler, kültür ve dilin ötesine geçen bir yanıt oluştururlar renklerin kullanımındaki süreklilik sayesinde markanın hem faaliyet gösterdiği ülkede hemde ticaret yaptığı farklı coğrafyalara benimsetmek açısından çok önemli bir faktördür. Markaya ait logonun baskı ve dijital ortamlarda kullanılmak üzere pantone, cmyk, rgb, hex, ayrıca maliyetli baskı işlerinde tasarruf sağlamak amacı ile siyah ve beyaz renk versiyonları olmalıdır.

Ayrıca logonun contrast renk versiyonları da yer almalıdır bu sayede kullanılacak koyu renkler üzerinde logonun keskinliği kaybolmamış olur. Bu sayede markaya ait diğer şubeler veya farklı ülkelerde olabilecek faaliyetler durumunda bu kılavuzda yer alan standartlara sadık kalarak kurumsal kimlik bütünlüğünü korumanın ilk adımını atmış oluruz. Logo kullanım standartları içerisinde logonun nasıl kullanılacağı ve varyasyonları örnek olarak bulunmalıdır. Kullanılan logo her alanda sorunsuz uygulanabilir ve işlevsel olmalıdır. Ayrıca önemli bir kritere sahip olan logo tasarımı, markanın yüzünüde ifade edebilen bir tasarıma sahip olmalıdır. Logo Tasarımında Yapılan Hatalar adlı yazımızda bu konuda nelere dikkat etmeniz gerekiyor bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazı Karakterleri ve Font Ailesi
Kurum içi ve dışı yazışmalarda, kullanılan evrak tasarımlarında ve görsel iletişimin sağlandığı her alanda markaya ait oluşturulmuş kurumsal kimlik tasarımı içerisinde yer alması gereken önemli unsurlardan birisidir. Hazırlanılan bu font ailesi okunabilir, sade, aynı zamanda marka ile bütünleşebilen stile sahip olmalıdır comic sans criminal adlı siteyi inceleyerek bu konun gerçekten önem teşkil ettiğini gözlerinizle görebilirsiniz. Markaya yönelik oluşturulmuş font ailesinde olması gereken font sitilleri şu tiplerden oluşmaktadır.

Marka için seçilen yazı tipi hafif ve ferah bir duygu oluşturmalıdır, yazının satırları arasında gerekli boşlukların olması gerekmektedir, ne çok yakın nede birbirlerinden çok uzakta durmamalılardır. Parağraflar arasında 1 satır boşluk bulunması gerekmektedir bu sayede yazı daha iyi görünür ve okunması daha kolay olur. Bullet noktalar kullanırken tutarlı olun, kısa ve basit kullanımı tercih edin eğer birden fazla satıra ihtiyaç duyursanız satırların aynı hizada olmasına dikkat edin.

Normal Tip:  Yazışmalarda, açıklamalarda, iletişim bilgilerinde, kullanılacak metin karakteridir.
Yarı Kalın Tip: Ara ve alt başlıklarda kullanılmak üzere ara başlıklarda kullanılacak metin karakteridir.
Kalın Tip: Başlıklarda ve vurgu yapılması gereken yerlerde kullanılacak metin karakteridir.
İtalik: İmza, dipnot ve kısa açıklamalarda metin karakteridir.

Marka Kimliği Tasarımı

Marka Kimliği Tasarımı

Antetli Kağıt
21 cm genişliğinde ve 29.7 cm yükseliğinde global ölçü standartlarında markanın logosunun ve iletişim bilgilerinin yer aldığı iletişim amaçlı hazırlanılan fonksiyonel malzemedir. Genel olarak logonun kullanım alanı orta ve sağ köşeye konumlandırılır, iletişim bilgileri de aynı şekilde. Bu durumun nedeni ise antetli kağıtlar klasör içerisine konulduğu anda logo ve iletişim bilgisinin sol tarafta zor gözükmesine neden olduğu içindir. Antetli Kağıt Tasarım ile alakalı makalemize göz atabilirsiniz.

Devam Kağıdı
Devam kağıdı profesyonel imaj oluşturan fonksiyonel bir kurumsal iletişim malzemesidir, antetli kağıttan tek farkı ise devam kağıdında iletişim bilgileri yer almaz. Kullanılan antetli kağıdının arkasından ikinci veya üçüncü sayfaları yani devam eden metinleri veya içerikler bu kağıda yazılır. Ölçü, renk ve kağıt özellikleri antetli kağıtla birebir aynı şekildedir.

Diplomat Zarf
Kurum kimliği içerisinde yer alan şirket içi ve şirket dışı yazışmalarda kullanılan zarf türüdür farklı ebatları olmasına rağmen genellikle 11 cm yüksekliğinde ve 24 cm genişliğinde olur. Diplomat zarf türleri pencereli, penceresiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Logo zarfın sol üst köşesinde yer alır iletişim bilgileri sol alt köşeden 1.5 cm yukarıda başlar.

Kartvizit 
Bütün dünyada kullanılacak şekilde global ölçü standartlarına uygun, markanın iletişim bilgilerini açık şekilde iletilmesini sağlayan fonksiyonel malzemedir. Logo sol üst köşede, personele ait kartvizit ise personel bilgileri sağ orta bölümde, iletişim bilgileri ise alt bölümde yer almaktadır. Kartvizitin standart ölçüsü 85 mm genişliğinde 55 mm yüksekliğine sahiptir. İsteğe ve duruma göre dikey olarak kullanılabilir. Kullanılan kağıdın kalınlığı ve gramajı diğer evraklarla uyum içerisinde olmalıdır.

Fatura
Profesyonel imaj oluşturan resmi evraktır, marka logosu faturanın sağ üst köşesinde iletişim ve diğer bilgiler altında yer almaktadır. Kurumun ihtiyacına göre irsaliyeli olarak da tasarlanılabilir. Ölçüleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Sürekli form olarak kullanılan faturalar baskı yapan yazıcıların kullandığı kağıdın ölçüsü ile aynı olmak zorundadır. Renkli lazer yazıcılarda kullanılan faturalar ise a4 kağıdı ölçüsündedir ve otokopilidir.

Sevk İrsaliyesi
Sevk irsaliyesi profesyonel imaj oluşturan fonksiyonel resmi evrak malzemesidir. Marka logosu irsaliyede sağ bölümde iletişim ve resmi bilgiler hemen altında, sol köşede yazışma bilgileri ve diğer resmi bilgiler ise orta bölümde yer almaktadır. Sevk irsaliyesi dört ana başlıktan oluşmaktadır, bunlar açıklama, miktar, birim, ambalaj durumu olarak ayrılır. Sevk irsaliyesinin alt bölümünde ise teslim alan ve teslim eden kişiler ve tarih bilgileri yer almaktadır.

Tahsilat Makbuzu
Tahsilat makbuzu ve nakit tahsilat makbuzu olarak kullanılan resmi evraklardır. Genel yerleşim standartlarına tüm evraklarda olduğu gibi bu evrak tasarımlarında da aynı olmalıdır ebat olarak genellikle a5 ölçüsünde kullanılmaktadır.

Gider Pusulası
Gider pusulası firma ve kurumların vergilendiremedikleri giderlerin kaydını resmi olarak tutmaya yarayan formlardır. Örnek olarak vergi yükümlülüğü bulunmayan şahıslarla yapılan ticaret veya hizmetin kaydını tutmak amacı ile kullanılmaktadır.

Torba Zarf
Kurum içi ve kurum dışı yazışma, dosya paylaşımı ve gönderilecek basılı materyallerin ambalajlanmasını sağlayan zarf tipidir. Torba zarfın ölçüleri ise 206 mm genişliğinde 287 mm yüksekliğine sahiptir. Ön yüz ve arka yüz olarak iki bölüme de baskı yapılabilir. Arka üst bölümünde 50 mm yüksekliğinde ağız bölümü bulunmaktadır. Torba zarfın ön yüzünün orta bölümünde marka logosu yer almaktadır, arka bölümde ise iletişim bilgileri.

Sunum Dosyası
Sunum dosyası profesyonel imaj oluşturan fonksiyonel malzemedir. Standart dosya ölçüsü 440 mm genişliğe 310 mm yüksekliğe sahiptir. Sunum dosyasının iç yüzüne ve dış yüzüne baskı uygulanabilmektedir. Dosyanın ön yüzünde marka logosu arka bölümde ise iletişim bilgileri yer almaktadır. Markanın ihtiyacına ve farklılık isteme durumuna göre özel bıçak tasarımları yapılabilme imkanı sağlamaktadır. İç yüzünde kartvizit, cd tutacağı ve kalemlik gibi bölümlerde eklenebilmektedir.

Tebrik Kartı
Özel günlerde marka bilinirliğini ve imajını arttırmasına fayda sağlayacak fonksiyonel malzemedir. Ön kısımda marka logosu yer almakta, arka tarafta adres ve iletişim bilgileri bulunmaktadır. Özel gün mesajı ise kartın iç bölümünde bulunmaktadır.

Yaka ve Kimlik Kartı
Yaka kartı şirket içinde, yurt içi ve yurt dışı fuarlarda, seminerlerde, konferanslarda, oturumlarda, basın toplantılarında kullanılan fonksiyonel malzemedir. Yaka kartının ölçüleri 85 mm yüksekliğinde 55 mm genişliğindedir. Marka logosu kartın üst orta bölümünde, karta sahip olan kişinin fotoğrafı ve adı soyadı hemen altında yer almaktadır.

Sertifika Cover
Şirket içinde ve dışında kullanılan profesyonel imaj oluşturan fonksiyonel malzemedir, sertifika coverın ölçüleri 500 mm genişliğinde 330 mm yüksekliğindedir. Ön bölüm pencereli olup üst tarafta markaya ait logo bulunmaktadır. Kullanılma amacı ise verilen belgelerin korumasını ve ambalajlanmasını sağlamaktır.

Ayrıca
Kurum ve Marka kimliği bu evrakların tamamını kapsamamaktadır, ayrıca masraf belgelendirme formu, debit note, faks gönderim kağıdı, iş akış formu, çek bordrosu, dekont, cd cover, cd sticker, kaşe, blok not, küp blok not, e posta imza standartı, basın ilanı standartı, kurumsal ilan standartı, karton çanta, poşet çanta, dış mekan tabela, iç mekan kapı önü tabela, şirket içi yönlendirmeler marka kimliğine etki edecek minimum gereklilikteki materyallerdir.