Aymefa Yapı, Açelya Park İnşaat Katalog Tasarımı

Aymefa Yapı, Açelya Park İnşaat Katalog Tasarımı

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı - Giriş Sayfası

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı – Giriş Sayfası

Giriş Sayfası Detaylı Görünüm

Giriş Sayfası Detaylı Görünüm

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı - Bina Tanıtım Sayfası

Bina Tanıtım Sayfası

Bina Tanıtım Sayfası Detaylı Görünüm

Bina Tanıtım Sayfası Detaylı Görünüm

İnşaat Katalog Tasarımı - Site Özellikleri Sayfası

İnşaat Katalog Tasarımı – Site Özellikleri Sayfası

İnşaat Kataloğu Site Özellikleri Sayfası

İnşaat Kataloğu Site Özellikleri Sayfası

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı - Kat Planı

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı – Kat Planı

Kat Planı

Kat Planı

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı - Salon

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı – Salon

İnşaat Katalog Tasarımı Salon Tanıtım Sayfası

İnşaat Katalog Tasarımı Salon Tanıtım Sayfası

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı - Oturma Odası

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı – Oturma Odası

Oturma Odası

Oturma Odası

Mutfak

Mutfak

Mutfak

Mutfak

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı - Kat Planı Sayfası

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı – Yatak Odası

Yatak Odası

Yatak Odası

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı - Antre

Aymefa Yapı, Açelya Park Katalog Tasarımı – Antre

Antre

Antre

İnşaat Katalog Tasarımı - Banyo ve Lavabo

İnşaat Katalog Tasarımı – Banyo ve Lavabo

Banyo ve Lavabo

Banyo ve Lavabo

İnşaat Katalog Tasarımı - Mahal Listesi

İnşaat Katalog Tasarımı – Mahal Listesi

Mahal Listesi

Mahal Listesi

Kroki

Kroki

Kroki

Kroki

Konya’da hizmet vermekte olan Aymefa Yapı’nın yeni projesi olan Açelya Park Konutları için hazırlamış olduğum kurum kimliği standartları ve tanıtım projesi içerisinde yer alan katalog tasarım görselleri.

Firma sahibi Kudret beyle tanışmama Açelya Park projesinin mimari çizimini ve 3 boyutlu dış mekan görsel işlerini yapan arkadaşım, ve Proje Mimarı Sinan UYAR vesile oldu. Kudret bey, Konya ve çevre ilçelerde yürütmekte olduğu inşaat projeleri ve firması için profesyonel görsel destek arayışı içerisinde olduğunu ve destek almak istediğini bizimle paylaşması üzerine, kendilerini ofisimizde misafir ettik. Kısa bir ön görüşme ile ona tam çözüm görsel ve yazılımsal destek verebileceğimiz konusunda karşılıklı olarak anlaştık, ki zaten referanslarımızı ve çalışma şeklimizi çok beğendiğini kendisi de söyledi.

İlk olarak Aymefa Yapı için logo tasarımı hazırladık. Benim şahsi fikirlerim ve yazdığım blog yazılarında da savunduğum ve belirtiğim gibi kullanılmamış fikir her zaman kullanılabilir mantığıma dayanarak. Yıllar önce amatör ve boş zamanlarımda hazırladığım inşaat ve yapı sektörüne yönelik alternatif olarak 2 farklı logo tasarımını da kendisine sundum. Her hangi bir kurum tarafından kullanılmayan ayrıca görsel fikir hakları tamamen bana ait olan bu logo tasarımlarını günümüz standartlarına uyarladım. Yıllar sonra değişen görsel yeteneğime, algıma göre yorumlamış olduğum bu logo tasarımları arasında Kudret bey ve ortağı, ki bende dahil olmak üzere karar kıldık. Logo tasarımına ek olarak kazandırdığım diğer bir unsur ise renk paletleri oldu, bu sayede markanın İnşaat ve Yapı sektöründe en azından benim bugüne kadar rast gelmediğim, kendine özgü birde renk kimliği oldu.


İnşaat ve Yapı Sektörü Kataloğu Tasarımı

Beyşehir’de inşası yapılmakta Olan Açelya Park Konutları için hazırlamış olduğum Katalog Tasarımı görsellerine yukarıda eklemiş olduğum resimlerden bakabilirsiniz.İnşaat ve Yapı Sektörü Katalog Tasarımına başlarken, ilk olarak farklı firma ve markaların hazırladığı inşaat ve yapı katalog tasarımlarını inceleyerek başladım, bu sayede elde ettiğim fikirler ile tasarım öncesi yapılması gereken ve ulaşılması gereken görsel standartları belirledim. Elde etmiş olduğum fikirler arasında firma sahipleri ve tasarımcı arkadaşlar ile paylaşmak istediğim birkaç konu da var.

İncelediğim tüm katalog tasarımlarını ayrı, ayrı eleştirdim, kimisi gerçekten çok güzel, itina ile yapılmış baskı öncesi ve baskıdaki işçilik, emek, görsel kalite o kadar iyi ki budur dediğim ve kapattığım kataloglar oldu. Kimi katalog tasarımları ise gerçekten güldürdü beni, olay sanki şu şekilde işlemiş gibi düşünesim bile geldi. Firma sahibi vakıf arazisi üzerine kaçak bir bina inşa ediyor, projede yer alan her şeyi iğnesine kadar milletten ve halktan hayrına toplamış ve o zor şartlarda bu görselleri elde etmişler diyesi geliyor insanın. Geniş düşünmek lazım, at gözlüklerini çıkarmak gerek diyeceğim ama olmayacak, çünkü gözlükten önce görme duyusuna sahip olması gerekiyor insanın. İnsana demezler mi sen ev mi satıyorsun, yoksa döner ekmek mi  diye ? ki köşe başı lokantalarının kullanmakta olduğu tanıtım broşürleri bile daha ağır duruyor bu çalışmalardan. Kimi katalog tasarımları vardı daha kapağını açmadan insanda uyandırdığı duygu ” Eğer arap emirliklerinde petrol kuyun yoksa uzak dur” hissi veriyordu ve bu kataloğu taşımak için 2. bir insan gerekiyordu, bu şöför olabilir veya ilgili kişinin koruması da olabilir. Her zaman marjinal olma fikrini benimsemişimdir ama mantık standartları seviyesinde olmuştur. İnsan bir düşünür diyeceğim ama muhtemelen düşünmüşler o ölçüdeki kataloglarla ileride oturma odasını ikiye bölme şansları olacaktır, yada aynı katalogdan 5 taneyi bir araya getirerek bir insanın yaşayabileceği bir alan elde edilebilir, birde olaya bu açıdan da yaklaşmak lazım dimi. İşin özünde demek istediğim ve vermeye çalıştığım mesaj şudur, aynı resmi 30 farklı açıdan render alıp kataloğu bu resimlerle bitirmeyin ve sadece resimlerden ibaret çalışmalar olmasın. İnsanları bilgilendirin, her zaman dışarıdan bakan bir kişi olun ve algılanabildiği konusunda kendinizi ikna edin. İnsanlar her zaman alacağı malzemeyi görmek ister ama günümüz teknolojisini kullanarak, açılan sayfa kataloğun kapağından ziyade kişinin satın aldığı evin kapısının açıldığını yansıtan bir çalışma olabilir.