Anadolu'da Bugün Gazete Logo Tasarım Çalışması
Anadolu’da Bugün Gazete Logo Tasarım Çalışması
Anadolu'da Bugün Gazete Logo Tasarım
Anadolu’da Bugün Gazete Logo Tasarım
Anadolu'da Bugün Gazete Mizanpaj Tasarımı ve Logo Kullanımı
Anadolu’da Bugün Gazete Mizanpaj Tasarımı ve Logo Kullanımı
Anadolu'da Bugün Gazete Logo Tasarım / Yüksek Kontrast Zemin
Anadolu’da Bugün Gazete Logo Tasarım / Yüksek Kontrast Zemin
Anadolu'da Bugün Gazete Mizanpaj Tasarımı ve Logo Kullanımı
Anadolu’da Bugün Gazete Mizanpaj Tasarımı ve Logo Kullanımı

Anadolu’da Bugün Gazete & Haber Sitesi Logo Tasarım Çalışması

ABK şirketler grubu altında bulunan Anadolu’da Bugün markası için hazırlamış olduğum logo tasarım çalışması. Anadolu’da Bugün markası İç Anadolu bölgesinde Konya, Karaman ve Aksaray’da bölgesel günlük gazete çıkarmaktadır. 2017 yılı içerisinde şirket yetkilileri gazetenin 4. yıl dönümü etkinlikleri için bazı yenilik kararları aldılar. Yapılacak olan yenilikler arasında logo tasarımının değiştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildi. Yapmış olduğumuz tespitler sonucunda mevcut logo tasarımları için yenilik önerisinde bulunduk. Bu durum çok sağlıklı karşılanmasa da hazırladığımız çalışmalar ve bu çalışmalara dışarıdan gelen olumlu yorumlar sayesinde değişiklik yoluna gidildi.

Anadolu’da Bugün Logo Tasarım Adımları

Anadolu’da Bugün logo tasarım çalışmasını hazırlarken, amacımız sırf iş olsun diye gazetenin logo tasarımını değiştirmek değildi elbette. Tasarım değişikliğine gidilmesi gerektiğini savunduğumuz fikirlerimiz ve tespitlerimiz vardı. Logo tasarım çalışmalarını hazırlarken mevcut markayı daha ulusal ve global değerlendirerek ele aldık. Logo tasarımında yapmış olduğumuz başlıca değişiklikler ise şu şekilde ilerledi;

  • Yeni Logo tasarımı için daha okunaklı tipografi tasarımı
  • Eski logo tasarımına nazaran daha modern hatlara sahip çizgilerden oluşan tipografi
  • Anadolu’da Bugün markası için kullanılacak yeni kurumsal renk paleti
  • Logo tasarımı logoya eklenecek info bilgilerin yerleşimleri
  • Doğru kullanım ve yerleşim için kullanım kılavuzu

Logo tasarımında izlediğimiz yol ve tasarım stratejisi ise eski tasarımda kullanılan mevcut renkleri ele alarak başladık. Bu renkleri Türkiye’de habercilik ile bütünleşen kırmızı ve siyah renkleri ile değiştirdik. Bunun ardından daha modern hatlara sahip bir logotype ile yeniden şekillendirdiğimiz Anadolu’da Bugün markasına yönelik type çalışması yer aldı. Aynı zamanda mevcut gazete için görsel mizanpaj değişikliği ve dizgisinin yapılacağı yeni bir font ailesi ile logo tasarımına eşlik edecek görsel değişiklikleri de beraberinde getirdik. Anadolu’da Bugün markası için hazırladığımız logo tasarımında çalışma tamamen type bazlı yönde ilerledi.

Bunun en büyük nedeni marka isminin net ve anlaşır bir şekilde görünmesini istiyor oluşumuzdan kaynaklandı. Yapmış olduğumuz tüm değişiklikler gazetenin 4. yıl dönümünde tanıtıldı ve beğeni ile karşılandı. Çalışmayı The Mediatix Türkiye şubesi adına hazırladım. 2018 Ocak ayı içerisinde Anadolu’da Bugün markası için promosyon ürünü olarak dağıtılması istenilen takvim çalışması hazırladık, kısa süre içerisinde takvim çalışmasına da işler bölümünden göz atabilirsiniz.

Proje Tarihi 2016
Lokasyon Türkiye / Konya
Hizmet Süresi 7 İş Günü
Kullanılan Programalr Adobe Illustrator