Logo Tasarımı kendi içerisinde iki farklı kola ayrılmaktadır, bunlar Logo ve Logotype olarak isimlendirilir. Logo ve Logotype Arasındaki Farklar nelerdir ve bunların arasındaki farklar nelerdir göz atalım. İlk olarak logo, kısaca marka ve kurumu temsil edecek görsel içeriğe sahip simge ve sembollerin tamamına denmektedir. Logotype ise yanında simge yada semboller içermeyen, direkt marka adını yansıtmaya yönelik hazırlanmış harf, rakam, ve yazı tipinin tasarımına denmektedir. Aynı zamanda özgün, farklı ve farklılık uyandırabilecek algıyı da içerisinde taşımaktadır. Günümüzdeki büyük markaları incelediğimizde Logonun kullanım oranının Logotype’a oranla daha yüksek olduğunu görürüz.

Logo ve Logo Tasarım Arasındaki Farklar

Logo ve Logo Tasarım Arasındaki Farklar

Logo ve Logotype Arasındaki Farklar Nelerdir?

Global anlamda markalaşma sürecini ileri düzeye çıkartmış markalar logolarında type kısmını tamamen kaldırdıklarına şahit oluyoruz. Bu duruma en iyi örnek Apple ve Nike firmasını örnek verebiliriz. Eğer markanızı temsil etmekte olan görsel iletişim aracından logotype’ı seçmiş iseniz böyle bir kullanım sergileme imkanınız olmayacaktır. Bahsetmiş olduğumuz her iki kullanımda markayı ve kurumu temsil etmeye yönelik tasarlanmaktadır. Logo ve Logotype arasındaki genel farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Kullanım Esneklikleri

● Logo tek başına kullanılabilir yapıdadır, gerekli durumlarda marka ismine gerek duymadan da istenilen her alanda kullanılabilir.
● Logotype marka ismini içerisinde barındırdığı için parçalanamaz bir yapıya sahiptir.

● Logo, markayı marka ismi de olmadan temsil etme gücüne sahiptir ve hedef kitle üzerinde bu şekilde algılanır.
● Logotype bir alfabeye bağlı kalarak hazırlanılmış ise okunma kolaylığı sadece o alfabeyi bilen kitle tarafından gerçekleştirilebilir.

● Tasarlanan logodaki mesaj doğru verildiği taktirde, logoyu gören kişi markanın faaliyet göstermiş olduğu sektörle alakalı çağrışım yapabilir.
● Logotype da sadece marka ismi yer almasından dolayı gören kişi sadece marka ismini görecektir.

2- Avantajları Dezavantajları

● Logo tek başına ait olduğu markayı temsil edebilir, marka ismine ihtiyaç duymaz.
● Logotype sadece marka isminden meydana gelir.

● Logo yapısı gereği ve profesyonel tasarlanması durumunda görsel mesaj verebilir.
● Logotype da bu durum karışıklığa neden olacağından dolayı marka isminin okunmasını güçleştirebilir.

● Logo marka için hazırlanmış görsel ifadeyi ön planda taşır.
● Logotype marka ismini taşır ve daha ön planda tutar.

● Logo kullanım alanlarına göre küçülse de anlam kaybına uğramaz, taşıdığı mesajı iletmeye devam eder.
● Logotype marka isminin uzun olması durumunda fazla küçültüldüğünde okunma problemlerine neden olabilir. Grafik tasarım açısından konumlandırma problemleri yaşatabilir.

● Logolar icon görünümüne uygulanıp, favicon, mobil uygulama iconu veya normal uygulama simgesi halini alabilir.
● Logotype formunu bozmadan yukarıda bahsetmiş olduğum icon görünümlerine dönüştürülemez.

Logo ve Logotype Arasındaki Farklar farklar kısaca yukarıda listelemiş olduğumuz maddelerdir.

Hangi Tasarımı Kullanacağınıza Nasıl Karar Vereceksiniz?

Her iki tasarım yöntemi de markanızı temsil etmek için hazırlanır, bunların arasında kötü veya iyi olan bir seçim yoktur, bunların kötü olmasına neden olan yapılan hatalı tasarımdır. Postashi.com üzerinde gelir seviyesi en yüksek şirketler ve kullandıkları logolar listelenmiş. Hangi tasarım tipini kullanacağınıza, yukarıda listelemiş olduğum maddeleri değerlendirerek karar verebilirsiniz. Logo Tasarımı ve Renk Seçimi adlı yazımızı da göz atın.