Logo Tasarımında font seçimi nasıl olmalıdır, nelere dikkat etmemiz gerekir ve incelikleri nelerdir?
Logo Tasarımı ve Font Seçimi nasıl olmalıdır? Uyulması gereken başlıca kuralları bir araya getirdik. Başarılı logo tasarımlarının yanında her zaman sıfırdan çizilmiş, düzenlenmiş yada başarılı font seçimleri kullanılmaktadır. Bu durumun asıl sebebi logo ile kullanılan yazı stilinin birbirlerinden bağımsız oldukları kadar, meydana getirilmiş görüntü ve görselliğin bir bütün olarak algılanmasından kaynaklanmaktadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum nedenle logonun yanında marka ismini temsil etmekte olan yazı stilinin özenle seçilmesini gerektirmektedir.  Çünkü logonun var oluş süresi boyunca ona eşlik edecek ve görsel bütünlük sağlayacak bir alanda konumlanmalıdır. Eğer seçilen yazı stili Logo Tasarımı yanında logonun görselliğine negatif anlamda  görsel olumsuzluk teşkil ederse yada buna benzer etkenleri içerisinde barındırıyorsa başarılı bir logo tasarımına sahip olmadığımızı kavramamız gerekmektedir.

Logo Tasarımında Font Seçimi Nasıl Yapılır

Logo Tasarımında Font Seçimi Nasıl Yapılır

Font Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Logo tasarımında veya Logotype da kullanılan veya sıfırdan oluşturulan font seçimlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar arasında en önemli etken ve kriter ilk olarak yazının okunabilir ve algılanabilir bir çizime sahip olması gerekmektedir. Bu durumla ters orantılı bir seçim yaparsanız, markanıza olumsuz olarak şu maddeler etki edecektir. Logo Tasarımı ve Font Seçimi oldukça önemli bir konudur, yazı tipleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Yanlış ve hatalı yapılan font seçimlerinde ilk olarak markanızın okunması ve algılaması konusunda insanlar zorluk çekeceklerdir. Marka için hazırlanan basılı, açık hava, görsel adwords reklamı, televizyon reklamı ve youtube reklamlarınız da hedef kitlenin marka ismini algılayabilmeleri ve hatırlama konusuna olumsuz etkilere neden olabilecektir. Bahsetmiş olduğumuz konu yayınladığınız reklamların iyi veya kötü olması ile alakalı değildir. Reklamlarda yer alan logo tasarımında kullanılan font ve yazı stilinin kötü olması durumunda okunabilirlik, görsel algı ve hatırlanma gibi eylemlere olumsuz etki etmesidir. Bu durum direkt olarak markanın görsel kurumsallaşma sürecine olumsuz etkiler doğurur.

Seçmiş olduğunuz yada kullandığınız font yada yazı karakterinin logo ile birlikte uyum içerisinde olması gerekmektedir. Eğer bu uyumu sağlayamıyorsanız yada çok alakasız seçimler yapmışsanız, logonuzu bu eziyetten kurtararak yeniden bir font seçimine yönelebilirsiniz. Aynı zamanda seçmiş olduğumuz fontun okunabilir, algılanabilir, uygulanabilir bir yapıda ve çizimde olması gerekmektedir. Bunu şu şekilde düşünün şirketiniz için kullanacağınız bir tabela tasarımında yazı ve logo kısmının lazer kesim yapılarak her hangi bir materyal üzerine basılması yada kabartılması gibi. Kulanmış olduğunuz yazı sitilinin büyük ve küçük harflerinde yer alan tüm harflerin simetrik olarak bir birleri içerisinde uyum sağlıyor olmaları gerekmektedir. Logo Tasarımında Renk Seçimi adlı yazımızı inceleyerek hazırlayacağınız logo tasarımlarında renk seçme konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Logo tasarımınız için ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz font sitelerine linklerden göz atabilirsiniz,

Ücretli Font Siteleri

My Fonts
Type Kit

Ücretsiz  Font Siteleri

Google Fonts
Font Fabric