Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı - Koyu Zemin

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı – Koyu Zemin

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı - Büyük

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı – Büyük

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı - Logo Tipografi

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı – Logo Tipografi

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı - Logo Kurgu ve Hikaye

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı – Logo Kurgu ve Hikaye

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı - Kullanılan Renkler

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarımı – Kullanılan Renkler

Haliç Kültür Sanat Logo Tasarım

Haliç Kültür Sanat için hazırlamış olduğum logo tasarımı, logoyu hazırladığım kurum Haliç Kongre Merkezinin sanat ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü markaya yöneliktir. Bildiğiniz gibi Haliç Kongre Merkezinde bir çok sosyal etkinlik ve faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Haliç Kültür Sanat markasının oluşturulmasında ki amaç ise bu etkinlik ve faaliyetlerin desteklendiği ve ayrıca bu tarz oturumlarda bu markayı ön plana çıkartmaktır. Bundaki genel amaç ise Haliç Kongre Merkezinin insanlar tarafından sadece kongre ve bu tarz resmi oturumların yapıldığı bir yer olarak bilinmesi ve bu algıyı kırmaya yöneliktir. Bu duruma örnek olarak İstanbul Kültür Sanat, Beşiktaş Kültür Sanat ve Akbank Kültür Sanat etkinliklerini ve faaliyetlerini gösterebiliriz. Bu marka adı altında yapılacak faaliyetler genel olarak konserler, yarışmalar, etkinlik programları ve ödül törenleridir.

Logo Tasarım Süreci

Bu marka Haliç Kongre Merkezinin açmış olduğu konkur için oluşturulmuş ve kabul görmüştür. Markayı oluşturan ajans, The Mediatix olup konkur hazırlık süresi boyunca ajans ekibi ile oldukça kafa yordum ve çalıştım. Yirmiye yakın kişinin bu konkur için oldukça çaba sarf ettiğine ve eğlenceli geçen o sürece şahit oldum ve içinde yer aldım. Oluşturduğumuz bu markayı daha somut bir hale getirip müşteriye sunabilmek için elimizde iyi saptanmış bir tespit, güzel bir hikaye ve bu hikayeye uygun olarak somutlaştırılmış çalışmalar lazımdı. Bu logo tasarımı da o sürecin ufak bir parçasını temsil etmektedir. Ortada bana verilmesi gereken bir brief yoktu, çünkü sıfırdan kendimizin ürettiği bir fikri hayata geçirmeye çalışıyorduk. Yaptığımız yüzeysel araştırmalar sonucunda Halicin daha önceden “Golden Horn” (altın boynuz) olarak da anıldığını gördük. Bu benim için kullanılabilecek bir done oldu, sanatla özdeşleşebilecek bir çok figür, amblem ve çalışma inceledim. Kafamda canlandırmış olduğum çalışmaya göre yapmış olduğumuz araştırmada hepsi düşündüğümüzden uzak ve soluk kalıyordu. Bizim amacımız aynı zamanda akılda kalıcı ve marka ile bütünleşip iyi bir hikayeye sahip olan bir tasarımdı.

Logo Tasarımı Kurgusu

Bir lafım vardır, hep öyledir ya ansızın gelir fikir diye. Bu tasarım sürecinde de öyle oldu ansızın gelen bir fikrin üstünde durdum. İddaa ediyorum tasarımcıların tamamının esinlendikleri bir çok şey vardır, buna örnek olarak başka tasarımcılar, doğa, müzik, filmler yada idol edindikleri kişilerin yaşam biçimleri. Bu çalışmada aklıma gelen fikir Altın Kelebek Ödülleri ve bu oturum esnasında sanatçılara dağıtılan ödüllerdi. Bu ödül töreninin isminde bulunan kelebek ve yıllardır yapılan oturumların insanlar üzerinde sanatla alakalı çağrışımlar getirdiğini düşünüyorum. Kendimce yapmış olduğum anketle de bu sonucu gördüm. Yapmam gereken Golden Horn ile kelebek figürünü birleştirmekti, çizerken çok fazla vaktimi almadı. Kreatif düşünmek ve anlam yüklemek daha fazla zamana bedel oldu. Logo tasarımında kullandığım renkler altın boynuzu temsil edebilmek için kelebeğin üst bölümüne uyguladığım altınsı görünüm, ağırlık ve netlik kavramlarını yükleyebilmek için siyah ve koyu gri. En alt bölümde kelebeği tamamlayabilmek için ise açık gri renklerini kullandım. Logo tasarımında simetriyi ileri düzeyde özenle kullandım. Tipografi kısmı için göze hoş gelecek bir font seçimi üzerinde yapmış olduğum düzenleme işlemi ile logonun yayınlanmış halini tamamladım.

Çalışmayı hazırladığım ajans: The Mediatix