Ücretsiz Logo Tasarım Siteleri ve Servisleri Online Logo Tasarım Yapma

Logo tasarım çalışmaları günümüzde artık sadece firma yada şirketler için gerekli olan bir ihtiyaç değil neredeyse her oluşum için gerekli görsel bir materyal haline dönüşmüştür. Bunun ana nedeni ise oluşumlar, topluluklar, cemiyetler, faaliyetler, etkinlikler, gruplar saymakla bitiremeyeceğimiz bir çok şeyin kendini temsil etmek için görsel bir amblem tasarımına ihtiyaç duymasından kaynaklanıyor. Buna örnek olarak bir sanatçının, takım fan kitlesini yada her hangi bir konu üzerine içerik oluşturan facebook grup sayfasını basitçe örnek gösterebiliriz.

Bu gerekliliğin altında ise markalaşma, tanınma ve farklılaşma çabası olduğu gerçeği yatmaktadır. Hal ve durum böyle olunca ihtiyaçlara göre çözümlerde oluyor. Logo tasarımını ücretsiz olarak yaptırmak isteyenler yada geçici olarak ücretsiz logo tasarım siteleri çalışması ile idare edebilecekler için bu hizmeti veren oluşumları ve projeleri bir arada topladık. Ücretsiz logo tasarım kaynaklarını ve Online Logo Tasarım ile bir araya getirdiğimiz bu arşivi inceleyin. Belirtmeden geçmemekte fayda var, ücretsiz logo tasarım arayışınız kendinize, markanıza yada özgün bir tasarım çalışmasına yönelik ise bu kaynakların sizin için faydalı olabileceğini söyleyemeyiz.

Bu kaynaklardan elde edeceğiniz çalışmalar size ait olmamakla beraber sizden farklı firma, kurum yada kişiler kullanıyor olabilir. Hatta Türkiye şartlarında bu kaynaklardan alınmış bir logoyu sizden önce birisi kendisi yada şirketi üzerine tescil işlemi yaptırdı ise hukuken suçlu duruma bile düşebilirsiniz.

Freelogodesign.org / Kısmen Ücretsiz Logo Tasarım Hizmeti Sağlıyor

Ücretsiz logo tasarım siteleri arasında başı çeken sitelerden biri freelogoservices.org adresini ekledik. Bunun sebebi aslında neredeyse ismiyle birebir olmasa da kısmen uyuşan bir site olduğundan dolayı. Bu tarz platformların neredeyse tamamı proje isimlerini bedava, ücretsiz gibi hedef kelimeler üzerine inşaat edip ama tam anlamıyla öyle bir hizmet vermeyişleri dikkatimizden kaçmadı. Freelogodesign.org gayet sade ve kullanılabilir bir web arayüze sahip.

Siteyi ziyaret ettiğinizde sizi ana sayfada marka isminizi girip kategori seçerek logo tasarımına başlayacağınız bir alanla karşılıyorlar. Bunun hemen altında sektör kategorilerine göre 4 adet slide biçiminde yer alan tasarımlar bulunuyor. Bedava logo tasarım yapma işlemine direk bu alanda marka isminizi girerek ve sektör seçerek başlayabiliyorsunuz. Sizi bu adımdan sonra karşılayacak tasarım düzenleme bölümüne yönlendiriyor. 5 Ocak 2018 tarihinde kullanılan tasarım arayüzünde ise şu adımlar mevcut.

Ücretsiz Logo Tasarım Siteleri
Freelogodesign.org / Düşük Çözünürlük Ücretsiz Logo Tasarım Sitesi

Header bölümünün sol üst kısmında 4 adet eylem butonu bulunuyor. Bunlar çalışma ekranına yazı, resim, icon ve logo ekleme eylemlerini gerçekleştiriyor. Orta bölümde ise yapmış olduğunuz işlemleri ileri ve geri almanıza sağlayacak butonlar mevcut. Tasarım alanına eklediğiniz yazı, logo ve iconlar üzerine tıklayarak sağ tarafta açılan sidebar bölümünden düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Bunlar kısaca yerleşim ve konumlandırma yapmanızı kolaylaştıracak butonar, renk değiştirmenizi sağlayacak renk paleti ve font seçimi yapabileceğiniz bir drop down menü yer almakta.

Bu araçları kullanarak hazırlamış olduğunuz logo tasarımınızı sağ üst bölümde bulunan save butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebiliyorsunuz. Bizi asıl ilgilendiren kısımda burası oluyor, karşımıza çıkan ekranda 4 farklı alan bulunuyor.

Freelogodesign.org’dan Alabileceğiniz Hizmetler

www.freelogodesign.org sitesinedn alabileceğiniz ücretsiz logo tasarım hizmetleri aşağıda listelediğimiz gibidir.

  1. Free Low Resolution Logo – Ücretsiz Düşük Çözünürlük Logo Png formatı ile transparan olarak logo tasarım çalışmanızı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu seçenekte elde edeceğiniz logo tasarım ölçüleri ve dosya formatı ise şu şekilde. PNG dosya formatı ve 200 piksel x 200 piksel ebatlarında. Logo tasarım dosyasını indirmek için sizden adınızı soyadınızı ve e posta adresini girmenizi isteyen bir ekrana yönlendirip bu işlemin ardından dosyayı indirmenize olanak sağlıyor. Bu ebatlarda logo veya amblem tasarımı işinizi göreceğini düşünüyorsanız freelogodesign.org sitesini denemekte fayda var.
  2. High Resolution Logo – Yüksek Çözünürlük Logo Bu kısımda malesef site sizden ücret istiyor. 34 euro karşılığında size hazırlamış olduğunuz logo tasarımının pdf, eps, svg ve 5000 piksel x 5000 piksel boyutlarında transparan png olarak tasarım dosyalarını verebiliyor.
  3. Web Site ve Logo Tasarımı Bu adımda logo tasarımı ile birlikte ihtiyaç duymanız durumunda alan satın almış olduğunuz alan adına hazır web sitesi şablonlarından bir tanesini kullanmanıza olanak sağlıyor.
  4. Profesyonel Logo Tasarım Bu seçenekte profesyonel tasarımcılar tarafından 199 euro karşılığında markanız için 3 adet logo tasarım çalışması yaptırabiliyorsunuz. Tabi durum profesyonelliğe geçtiği anda hazırlanacak logo tasarımlar bu platformun alt yapısı kullanılarak yapılmıyor. Daha profesyonel grafik tasarım programları kullanılarak yapılıyor. Bu işlemi satın aldığınızda sınırlı sayıda da olsa düzenleme ve revize işlemi talep edebiliyorsunuz.

Freepik.com / Ücretsiz Logo Tasarım Arşivi Bulunuyor

Ücretsiz logo tasarım siteleri arasında olan bir diğer site freepik.com. Muhtemelen ücretsiz grafik tasarım kaynakları konusunda en popüler sitelerden biri www.freepik.com‘dur. Siteyi aylık 230 farklı ülkeden 30 milyon üzeri tekil kişi ziyaret ediyor. Oldukça yüksek trafik hacmine sahip. Freepik sitesi için içerik üreten 30 dan fazla çalışanı bulunuyor. Site sürekli olarak içerik bakımından güncelleniyor ve her gün yeni materyal ekleniyor. Bu materyaller sadece logo tasarımı ile sınırlı olmayıp grafik, vector, fotoğraf, illustrasyon gibi içeriklerde oldukça fazla.

Freepik.com Ücretsiz Logo ve Grafik Tasarım Servisi
Freepik.com Ücretsiz Logo ve Grafik Tasarım Servisi

Freepik.com gelir modeli muhtemelen google ve shutterstock.com reklamları üzerine kurulu. Bu reklamlara ne kadar ilgi gösterirseniz bu proje o kadar ayakta kalır ve gelişir. Ücretsiz içerikleri kullanabilmek için üyelik yada her hangi bir şart koşulmuyor. Freepik.com’u yenilikleri ve gelişmelerini daha yakından takip etmek için sosyal medya hesapları ile iletişim halinde kalabilirsiniz. Eğer bir tasarımcıysanız ve bu alanda içerik üreterek para kazanmak istiyorsanız freepik.com’a içerik üreterek para kazanma fırsatınız da bulunuyor. Bunun için join.freepik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Free-logo-design.net / Ücretsiz Logo Tasarım Arşivi Bulunuyor

Ücretsiz logo tasarım hizmeti veren sitelerden bir diğeri de www.free-logo-design.net projesi. Site wordpress altyapısı üzerine kurulu bir blog. Sitede toplamda 35 farklı kategori altında 500 adetten daha fazla logo tasarım çalışması bulunuyor. Bu tasarımların tamamını ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz.Tek yapmanız gereken sitede yer alan ve listelenen logo tasarımlarından birini yada daha fazlasını detay sayfasına giderek download butonuna tıklamak.

Free-logo-design.net / Ücretsiz Logo Tasarım Arşivi
Free-logo-design.net / Ücretsiz Logo Tasarım Arşivi

Free-logo-design.net projesinin gelir modeli ise google reklamları üzerinden kazandıkları paraya odaklı. Çalışmaları kullanmadan önce Term Use bölümünden kullanım ve yayınlama şartları hakkında bilgi almanızda fayda var. Eğer bir tasarımcı iseniz bu sitede yayınlanmak üzere tasarım göndermenizi sağlayacak bir arayüz yada bilgi yer almamakta.

Logologo.com / Ücretsiz Logo Tasarım Arşivi Bulunuyor

Logologo.com sitesi için aslında konu başlığı ile tam uyuşan bir proje diyebiliriz. Eğer hali hazırda grafik tasarım programlarını yüzeysel olarak kullanabiliyorsanız bu sitede yer alan logo tasarımlarını bedava olarak kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sadece logologo.com’u ziyaret edip karşınıza çıkan listeleme sayfasında yer alan logo tasarımları arasında size gerekli olan tasarımı bulmak.

Kullanmak istediğiniz tasarımı download butonu aracılığı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirmiş olduğunuz logo tasarım dosyası içerisinde png, pdf, psd, ai ve eps formatları halinde dosyalar bulunmaktadır. Illustrator, Photoshop veya Corel programları kullanarak metin bölümünü düzenleyebilirsiniz.

Logologo.com / Ücretsiz Logo Tasarım Arşivi
Logologo.com / Ücretsiz Logo Tasarım Arşivi

Logologo.com aynı zamanda ücretli olarak da logo tasarım hizmeti sağlıyor. Ücretli olan çalışmalarda site içerisinde yer alan ücretsiz listelenen çalışmaların hemen altında yer almaktadır. Ücretli çalışmalar için 145$ fiyat söz konusu. Ama bu ücrette bile çalışmayı sizden daha önce satın almış biri kullanabiliyor. Yani ücret bile ödemiş olsanız size ve markanıza özgü olmuyor.

Freelogoservices.com / Dönemsel Olarak Ücretsiz Hizmet Veriyor

Ücretsiz logo tasarım sitelerinden bir diğer proje olan freelogoservices.com. Birden fazla dilde global olarak hizmet veren Logomix INC’ye ait bir projedir. Freelogoservices sitesine girdiğinizde muhtemelen sizi Türkçe sayfasına yönlendirecek ve karşınıza bir popup sayfası gelecektir. Bu sayfadan vermiş oldukları hizmeti ve projeyi anlatan yüzeysel düzeyde metinler bulunmaktadır. Hemen sağ bölümde ise logo tasarım aşamasına başlıyorsunuz.

İlk olarak sizden logo tasarımının hangi kategoriye dahil olduğunu seçmeniz gereken bir seçenek bulunuyor. Bu alandan faaliyet gösterdiğiniz alanı seçiyorsunuz. İlerleyen adımlarda bu alanla alakalı hazır logo tasarımlarını karşınıza getirecek. Bu kutucuğun hemen altında marka ismi yazmanız için bir alan onun altında ise info bilgisini girebileceğiniz bir alan bulunuyor.

Freelogoservices.com / Ücretsiz Logo Tasarım Hizmeti
Freelogoservices.com / Ücretsiz Logo Tasarım Hizmeti

En alt bölümde ise logo tasarımında yer alması gereken görselle alakalı bir anahtar kelime girmenizi istiyor. Bu sayede size direkt olarak o görsellerle oluşan önceliklere yer vermekte. Bu adımdan sonra logo tasarımını seçin adlı butona basarak bir sonraki logo ve amblem seçim bölümüne geçiyorsunuz. Bu arada marka ismi altında yer alan info bilgisi 30 karakter sınırlamasına tabii tutulmaktadır.

Bu adımdan sonra örnek ve hazır logo tasarımlarını seçim yapmanız için bir listeleme sayfası ile karşılaşıyorsunuz. Seçeceğiniz logo tasarımı üzerinde ilerlemek için iki farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki logo tasarımını direkt olarak bilgisayarınıza kaydetmek. Diğeri ise seçmiş olduğunuz tasarım üzerinde düzenleme yapma adımı. Düzenleme adımında logonuz ve yazınız üzerinde renk, boyut ve yerleşim değişiklikleri yapabiliyorsunuz. Logo kaydetme adımında sizin siteye üye olmanızı istiyor. Üyelik işlemini gerçekleştirdiğinizde aman yarabbi oda ne sizden bu saçma sapan çalışmalar ve logo tasarımlar için 90 TL para istiyor.

Üstelik bu çalışmayı sadece firma ismini yazmış olduğunuz için istiyor. Çünkü sitede yer alan tüm tasarımlar zaten başkaları tarafından kullanılıyor. Yani size ait olmayan bir şey için bu parayı ödeme size kalmış bir durum. Hızlı çözüm için mantıklı olabilir, gayri resmi işler için ideal. Ayrıca dönemsel olarak mevcut hizmetlerini ücretsiz olarak sunabiliyorlar, örnek olarak 31 Aralık 2017 tarihinde sistemi ücretsiz olarak kullanmanıza imkan sağladılar. Yayınladığımız bir çok site yüksek çözünürlük içeren çalışmalar istediğinizde ücretsiz logo tasarım siteleri kategorisinin dışında kalıyor.