Logiba Logo Tasarım

Logiba Logo Tasarım

Logiba Logo Tasarım - Negatif Versiyon

Logiba Logo Tasarım – Negatif Versiyon

Logiba Logo Renk Ailesi

Logiba Logo Renk Ailesi

Logiba Logotype Tasarım Çalışması

Logiba logotype tasarım çalışmasını 2010 yılında hazırladık. Logiba markasının faaliyet göstermiş olduğu sektör elektrik ve enerji üzerine olup bu alanda verimli tüketime yönelik çözümleri bulunmaktadır. Firma Konya’da kurulmuş olup Başaranlar Mühendislik bünyesine bulunan bir  şirkettir. Firmanın kurulma aşamasında karar kıldıkları marka ismi için logo ve logotype çalışması arayışları içindeydiler. Reklam hizmeti vermekte olan bir kaç ajansa yaptırmış oldukları çalışmaları beğenmediklerini ve benim neler yapabileceğim konusunda görüşmek istediklerini belirttiler. Firma yetkilileri ile daha önceden doğrudan tanışmışlığım olmadı bir tanıdığım vasıtası ile çalışma fırsatı bulduk. Bana daha önceden hazırlatmış oldukları çalışmaları gösterdiler. Oluşturmak istedikleri markaya ait logotype tasarımı için daha başarılı bir çalışmaya ihtiyaç duyduklarını üstünde durarak anlattılar.

Kendilerinden almış olduğum brief sonrasında kısa bir süre sonra hazırlamış olduğum logotype çalışmalarının sunumunu gerçekleştirdim. Sunum sonrası ortada hali ile bir kafa karışıklığı oldu, o dönemlerde boş vaktim olduğu için normalden daha fazla çalışma yapmak istedim. Bu durumda doğrudan karar verme sürecinin uzamasına etken oldu. Logotype için yapılan çalışmalar arasında yapılan seçimden sonra, renk seçimi konusunda daha uzun vakit harcayarak kullanılacak uygun renge karar verdik. Onay aldıktan sonra marka için gerekli olacak kurumsal kimlik tasarım çalışmasını da hazırladık. Kısa süre içerisinde baskıya göndermek üzere onay alıp teslimini gerçekleştirdim. Logo tasarımında kullanmış olduğumuz renkler yeşil ve beyaz tonlarından yana oldu. Bu durumun sebebi ise Logiba markasının üretmiş olduğu ürünlerin elektrik tüketimini azaltmak ve tasarruflu hale getirmesi ile alakalı. Ne kadar az enerji kullanılırsa doğada o oranla temiz kalıyor.

Şuraya ufak bir not:

Yaklaşık olarak 10 yıl kadardır bu alanda çalışmalar yapmaktayım, vakit buldukça site içerisindeki çalışmalara açıklama ekliyorum ve eski görselleri yeniliyorum. Bu çalışmayı da 01.01.2018 tarihinde güncelleme fırsatı buldum. Zamanla gerçekten kendimizi geliştirdiğimizi fark ettim. Bu aslında bilmediğim yada yapamadığım anlamına gelmekten ziyade tarz ve trend algısı değişiyor.  Bu duruma en iyi örnek, bundan 20 yıl önceki takım elbise kesimleri ve modelleri ile günümüzdekiler arasında dağlar kadar tasarım farkı bulunuyor. Aslında kumaş aynı tarz ve trend güncelleniyor diyor insan kendi kendine.