Antetli Kağıt Tasarım Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Antetli kağıt tasarım nasıl yapılır? Hazırladığımız bu tasarım İpuçlarını kullanarak şirketinizin kurumsal kimlik evrakları arasında fark oluşturabilecek güce sahip olduğunuzu anlatan bir yazı hazırladık. Antetli kağıt tasarım mantığı geçmiş olduğumuz yirmi yıl içinde oldukça önem kazandı. Bunun en büyük nedeni firmaların kurumsal kimlik tasarımına verdiği önem ve markalaşma sürecine faydalı olduğu görüşüydü.

Profesyonel Antetli Kağıt Tasarım Örneği
Profesyonel Antetli Kağıt Tasarım Örneği

Bir markanın imajını görsel anlamda etkileyebilecek birden fazla faktör vardır antetli kağıt ise bunlardan sadece birini kapsamaktadır. Oluşturulan görsel kimlik içinde yer alan tüm tasarımların ince düşünülerek ve profesyonelce tasarlanması markaya olumlu etkiler sağlamaktadır. İyi tasarıma sahip antetli kağıt tasarımının yapabildiği ilk şey şudur. İletildiği yerde ve ilk temas sağlandığında markanın profesyonel bir duruş sergilemesini sağlamak amacı ile hazırlanır.

İyi bir şirket imajı çizebilmek için antetli kağıt kullanımı oldukça önemlidir. Ne kadar küçük ve önemsiz bir malzeme gibi gözükse de teslim edildikleri yerde bıraktığı etki büyük olabilmektedir. Farklı tasarıma sahip kağıtlar müşterilerin dikkatini çekme gücüne sahiptir.  Bu sayede müşterilerinizin markanız için tasarıma önem verdiğiniz fikrinin oluşmasını kolayca sağlayabilirsiniz.

Antetli Kağıt Tasarım Nasıl Yapılır?
Antetli Kağıt Tasarım Nasıl Yapılır?

E posta kullanımının yoğunluğu ne kadar artsa da hala basılı olarak gerekli olabilen yazışma durumları vardır. Antetli kağıt tasarımlarında çeşitli ve farklı tasarım stilleri bulunmaktadır. Bu tasarımlar markaya yönelik hazırlandığı için hem sade anlaşılır yapıda olanları vardır. Hemde aşırı görsel karmaşa barındıran çalışmalar vardır. Antetli kağıt tasarım çalışması tek başına yapılması çok sağlıklı bir durum değildir. Marka için oluşturulacak kurumsal kimlik tasarım çalışmasında yer alan diğer tasarımlarla uyumlu olması gerekmektedir. Bu sayede daha bütün ve kurumsal bir görün sergilenebilir.

Antetli Kağıt Tasarımında Neler Yer Alır?

Genel olarak standart içeriklerin yer aldığı bilinmektedir. Hazırlanan antetli kağıt tasarımında firma logosu, firmanın iletişim bilgilerine yer verilmektedir. Bu bilgiler ile antetli kağıt hazırlamak mümkündür. Daha detaylı olarak ele alacak olursak, firmanın mevcut logo tasarımı şirketin açık adresi, şirkete ait telefon ve fax bilgileri.

Ayrıca web sitesi adresi ve kurumsal yazışmalar için gerekli olan e posta adresi de yer gereklidir. Antetli kağıt çok sayfalı yazışmalarda sadece üst sayfada yer alır diğer sayfalar devam kağıdı olarak adlandırılır. Devam kağıdının antetli kağıt tasarımından tek farkı ise firma iletişim bilgileri yer almaz. Sadece logo tasarımı aynı şekilde konumlandırılmış durumdadır. Antetli kağıt tasarım ipuçları arasında bunları değerlendirebilirsiniz.

Antetli Kağıt Tasarım
Antetli Kağıt Tasarım

Antetli Kağıtların Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Antetli kağıtlar birden fazla alanda kullanımı mümkün olabilecek fonksiyonel yapıya sahip kağıtlardır. Bunlardan ilki şirket dışı yazışmalarda ve pazarlama faaliyetleri içerisinde kullanılabilir. İhale ve fiyat teklifi gibi durumlarda. Şirket içi ve dışında yapılacak resmi yazışmalarda da yoğun olarak kullanılabilmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kullanım alanlarında normal kağıt kullanılması markanın görünümünü olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Antetli Kağıt Tasarımı Nasıl Olmalı?

İnsanlar ve markalar kendileri ile alakalı olan her reklam mecrasını iyi şekilde kullanmak ister. Müşterilerini her zaman etkilemek istemeleri gayet normal bir durum olup neredeyse tüm görsel çalışmalarında insanlardan wow efekti geri dönüşü almak ister. Ama antetli kağıt tasarımı için bu durum böyle olmamalıdır. Web siteniz, katalog tasarımınız hatta kartvizit tasarımınız bu etkiyi bırakabilir bunda bir sakınca yoktur ama. Antetli kağıt tasarımında kullanılacak renkler, tasarım sadeliği ve yazı yazılacak alan boşluğu oldukça önemlidir.

Kurumsal Antetli Kağıt Tasarım
Kurumsal Antetli Kağıt Tasarım

Antetli Kağıt Ölçüsü Nedir?

Avrupa ve Türkiye’de kullanılan antetli kağıt ölçüsü standarttır. Ama bu durum dünyanın her tarafında aynı ölçüye sadık kalınmamıştır. Türkiye’de kullanılan tasarım ölçüsü 21,5 cm genişlik ve 29,5 cm yükseklik değerlerine sahiptir. Amerika’da kullanılan antetli kağıtlar letterhead olarak geçmektedir. Ölçüleri bizim kullandığımız antetli kağıtların ölçüsüne yakın olsa  da aynı değildir. Bu bilgileri antetli kağıt tasarım ip ipuçları başlığı altında bir araya getirdik.

Antetli Kağıt Kaç Renk Olmalı

Antetli kağıt tasarımı çalışırken CMYK renk düzenini baz aldığımızda maksimum 4 + 0 renk şeklinde baskı alabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz renk düzenini ve seçeneklerini indirmeniz durumunda baskı maaliyetleri dolaylı olarak ucuzlayacak ve daha ekonomik çıktılar elde etmeniz mümkün olacaktır.

Ek olarak belirtmiş olduğumuz bu sitede antetli kağıt ile alakalı farklı bilgilere ulaşabilirsiniz; https://blog.hubspot.com/website/letterhead-examples-with-logos