Coca Cola Red Ürünleri ve Ambalaj Tasarımları

Coca Cola markası dünya üzerinde kesinliklikle en bilinir ambalaj tasarımlarına sahip olan bir firmadır. Bu durum ambalaj tasarımının başarılı olması ile alakalı değil ürünlerinin milyonlara ulaşması ile doğru orantılıdır. Kırmızı Coca Cola ile bütünleşen bir renktir ama o rengi daha etkileşimli kullanabilen topluluklar ve oluşumlar da vardır.

RED oluşumunu bilmeyen yoktur sanırım, kısaca değinmek gerekirse dünya üzerinde HIV (aids) virüsü ile savaşma topluluğudur. Bir çok büyük ve global marka topluluğa maddi destek sağlayabilmek için üretmekte oldukları ürünleri RED’i temsil edebilecek ve anımsatabilecek yönde piyasaya sunmaktadır. Bu ürünlerin gelirleri tamamen RED için toplanmaktadır, her hangi bir kar amacı güdülmemektedir.

Coca Cola Red Ürünleri
Coca Cola Red Ürünleri

Daha önceden benim haberini gördüğüm bir kaç marka ve üründen bahsedeyim. Apple Mac Pro ürünlerini RED oluşumuna destek vermek amacıyla kırmızı olarak üretip sattı. Vespa bu destek için çok şirin kırmızı motorlar üretti. Beats kırmızı hoparlör  ve kulaklık tasarımları ile bu oluşuma destek sağladı. Bu ürünlerin bazıları çok yüksek rakamlara sınırlı sayıda üretilen ürünler oluyor.

Bazıları da sürekli satın alabileceğiniz ve destek sağlayabileceğiniz türden oluyor. Kırmızı renginin bu şekilde hiv virüsünü temsil etmesi kırmızıya yüklenebilecek en iyi anlam olmuş. Ürünlerden toplanan paraların hiv virüsü araştırmasına katkı sağlamak amacı ile toplanması, sosyal sorumluluk projesinin de ilerisine giderek resmen marka sorumluluğu adı altında bir proje haline dönüşmüş.

Coca Cola Red Ürünleri Ambalaj Tasarımı
Coca Cola Red Ürünleri Ambalaj Tasarımı

Coca Cola markası da bu alanda desteklerini esirgemeyerek bu tarz ürünler hazırlamış. Satın alacağınız her bir bardak için RED oluşumuna 1 dolar destek ve bağışta bulunuyorsunuz. Toplanan paraların tamamı kar amacı gütmeyen RED oluşumuna aktarılıyor.  Coca Cola bu ambalaj tasarımı ile bu oluşuma destek verirken aynı zamanda Coca Cola şişesinin 100. yıl dönümünün kutlamasını gerçekleştirdi.

RED oluşumu büyük markalarla bu şekilde ortaklıklar yaparak hiv araştırmaları için bağış toplamaya devam ediyor.  Coca Cola haricinde hangi markaların bu oluşumda yer aldıklarını merak ediyorsanız oluşumun sitesini ziyaret edebilirsiniz, https://red.org/