Ford Markasının Logo Tasarımları ve Tarihi Geçmişi

Ford logo tasarım tarihi ve geçmişi yüz yılı aşkın süreye yayılan bir hikayeye sahip. Ford markasının değişen logo tasarımları ve korunan marka kimliğini inceliyoruz. Ford markası 1902 yılında Henry Ford tarafından 12 yatırımcıdan destek alınarak kurulmuştur. Bu yatırımcıların arasında “Dodge Brothers Motor Vehicle Company” markasının sahibi ve kurucusu da bulunmaktadır. Ford şirketi Amerika’da kurulan ilk otomobil markasıdır. Şirketin resmi kuruluş tarihi ise 16 Haziran 1903 yılıdır.

1903 Yılı ve İlk Logo Tasarımı

Ford Logo Tasarım Tarihi ve Geçmişi
Ford Markasının 1903 Yılında Kullandığı Logo Tasarımı

Şirketin resmi kuruluşu ile birlikte markanın kullandığı logo tasarım aşağıda yer almaktadır. Logo tasarımındaki detaylara fazla bakacak olduğumuzda Generals Motors’un kullandığı logo ile benzer figürler karşımıza çıkmaktadır. Ford markası bu logo tasarımını toplamda 6 yıl kullandı. Geçen 6 yılın ardından markanın ilk logo tasarım değişiklik işlemi yapıldı. Marka ilk logo tasarımını “Model A” adındaki ilk üretim otomobillerde kullandı.

1910 Yılında Markanın Genel Hatları Oluşuyor

Ford Logo Tasarımı 1907 Yılı
Ford Logo Tasarımı 1910 Yılı

Ford markasının günümüzde kullandığı logo tasarımında ki yazı tipi tarzı bu logo tasarımı ile kullanılmaya başlanmış gibi görünüyor. Tam olarak bire bir aynısı değil, kullanılan yazı tipi aynı kategoride ele alınabilir doğrultuda. Bu logo tasarımını Ford markası 1912 yılına kadar üretmiş olduğu tüm otomobillerde kullandı. Ayrıca bu logo tasarımının Amerikan patent ofislerinde tescil kaydı da bulunmaktadır. Eklemiş olduğumuz örnek logonun görsel kalitesi fazla iyi değik, internet ortamında bulabildiğimiz en iyi çözünürlüğe sahip logo buydu. Yeniden çizmek için fazla vaktimiz yoktu.

1912 Mavi Rengin Ford’la Buluşması

Ford Logo Tasarımı 1912 Yılı
Ford Logo Tasarımı 1912 Yılı

Markanın mavi renkle buluşması bu yılda gerçekleşiyor. Logo tasarımında aşırı görsel değişiklikler yapılıyor. Oluşturulan logo tasarımında üçgen içine yarım daire gibi gözüken kanatlar dahil ediliyor. Ford markası isminin altına ise “the universal car” sloganı ekleniyor. Yazı tipinde yapılan değişiklik gözlerden kaçmıyor. Marka bu değişikliği günümüze kadar koruyor ve sürekli kullanımını sağlıyor. Günümüzde koyu mavi rengi marka ile özdeşleşmiş durumda. Ford markası bu tasarımı 1912 yılından sonra gelecek 5 yıl kullanmaya devam ediyor.

1927 Günümüze Kadar Kullanılacak

Ford Logo Tasarımı 1927 Yılı
Ford Logo Tasarımı 1927 Yılı
Ford Logo Tasarımı 1927 Renkli
Ford Logo Tasarımı 1927 Renkli

1927 yılına geldiğimizde Ford markası kullandıkları logo tasarımları üzerinde yeniden düzenleme işlemi yapıyor. Günümüzde de kullanılan Ford markası ile özdeşleşmiş olan elips logoya bu yıllarda dahil ediliyor. Kullandıkları bu tasarımda logoda yine renk kullanımına yer vermiyorlar. İlerleyen yıllarda ise kraliyet mavisi rengi dahil ediyorlar. Ford markası bu logo tasarımını 1927 yılından 1957 yılına kadar kullanıyor.

Ford Markasının Günümüzde Kullandığı Logo Tasarımı

Ford Logo Tasarımı Günümüzdeki Hali
Ford Logo Tasarımı Günümüzdeki Hali
Ford Logo Tasarım
Ford Logo Tasarım