Kartvizit tasarımı nasıl yapılır? bilinmesi gerekenler nelerdir? ve uyulması gereken yöntemler nasıl olmalıdır sorusuna hazırladığımız cevapları inceleyin. Kurumsal kimlik tasarım içinde  yer alan en ucuz maliyetli basılı evraklar arasında yer almaktadır. Kartvizitin ucuz olması onun önemsiz ve basit bir şey olduğu anlamına gelmemektedir. Halbuki tam tersine müşterileriniz ile kurmuş olduğunuz iletişim ardından verdiğiniz kartın profesyonel tasarlanması onlar üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.

Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır?
Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır? Profesyonel Kartvizit Nasıl Olmalıdır?

Müşterileriniz üzerinde bıraktığınız ilk izlenim oldukça önemlidir bunu onları karşılama şeklinizden iletişim kurarken seçeceğiniz kelimelere, sunmuş olduğunuz ikram ve ağırlama yöntemlerinize kadar bir çok faktör belirlemektedir. Bu yöntemlerle müşterileriniz ile şirketiniz arasındaki diyaloğun sağlam temellerini atabilme imkanına sahipsiniz. Sizden bilgi alan bir müşteri ile genellikle kurulan muhabbet ve bilgilendirme işlemi sonrası firma veya şahsi kartvizit verilerek sizinle iletişim kurmaları hedeflenir. Kartvizit kurumsal kimlik tasarımının önemli bir parçasıdır ve özenle tüm grafik ve baskı kurallarına uyarak hazırlanmalıdır. Kartvizit tasarımı nasıl yapılır? Yazı içerğimizin alt bölümlerinde teknik detaylar yer almaktadır.

Kartvizit Tasarım Nasıl Yapılır?
Kartvizit Tasarım Nasıl Yapılır?

Genel olarak vermiş olduğunuz kartvizit tasarımı standartlaşmış ve kalıplaşmış tasarım mantıkları üzerine inşa edilmektedir. Evrensel ölçülerde tek yüz veya önlü arkalı basılmış olan, içerisinde şirket adres bilgileri, adres  bilgileri, telefon bilgileri, web sitesi bilgileri ve mail bilgilerinin yer aldığı yapıda olmaktadır.

Bahsetmiş olduğumuz bu bilgilerin kartvizitte yer verilme sebebi ise müşterinin tüm iletişim kanallarını kullanarak firmanıza veya müşteri temsilcinize ulaşabilmesini sağlamayı hedeflemektedir. Genel olarak standart yapıya ve tasarıma sahip olan kartvizitler üzerinde kreatif fikirler üretilerek daha dikkat çekici ve akılda kalıcı yöntemler izlenebilmektedir. Bu yöntemlere ve profesyonel kartvizit tasarımı örnekleri aşağıda yer almaktadır.

Profesyonel Kartvizit Tasarımı Nasıl Olur?
Profesyonel Kartvizit Tasarımı Nasıl Olur?

Profesyonel Kartvizit Tasarım Nasıl Olur?

Bir kartvizitin profesyonel olarak tasarlanması sadece üzerinde yer alan tasarımla alakalı değildir. Buna etki eden birden fazla faktör ve uygulama teknikleri vardır bunları şu şekilde listelenebilir. Farklı bir tasarıma sahip olabilmek için farklı kartvizit tasarım ölçüleri kullanın. Standart ölçülerle hazırlanmış bir kartvizit tasarımı insanlar üzerinde dikkat çekici bir his uyandırmaz, evirip çevirip bakmalarına neden olmaz. Çünkü daha önce görmüş oldukları tasarımların bir benzerini eline aldıklarını düşünerek cüzdanlarına koyarlar ve işleri bittiğinde atarlar.

Farklı Tasarım Ölçüleri Kullanın
Farklı Tasarım Ölçüleri Kullanın

1- Farklı tasarım ölçüleri kullanın
Hazırlayacağınız veya yaptıracağınız kartvizit tasarımında farklı ölçüler kullanarak insanların o kartı ellerine aldıklarında ne olduğunu düşünmesine neden olacak bir ortam hazırlamış olursunuz. Bu sebeple ön yüzüne ve arka yüzüne bakma gereği hissederler ve size ait kartvizit tasarımının farklı bir yapıya sahip olduğu izlenimine kapılırlar.

2- Farklı Kağıt Türü Seçimi Yapın Kartvizit tasarımında seçmiş olduğunuz kağıdı farklı kullanın, seçeceğiniz farklı kağıt türleri ile kartvizitiniz dikkat çekme olasılığını yükseltmiş olursunuz.

3- Uzun Ömürlü Malzemeler Kullanın
Daha uzun ömürlü ve kullanışlı malzemelerden yana seçim yapın, bu sayede kartvizitiniz saklandığı süre boyunca daha az eskime oranına sahip olacaktır.

4- Selefon Kullanımına Dikkat Edin
Parlak selefon ve benzeri baskı işlemlerinden kaçının, kartvizit tasarımına uygulanan bu tarz baskı teknikleri kartvizitin ucuz gözükmesine neden olmaktadır. Parlak selefon yerine mat selefon kullanımını tercih edin bu sayede tasarım daha zengin bir görünüme sahip olacaktır.

5- Düzenli Gözükmesini Sağlayın
İletişim bilgileri ve diğer yazıların bir düzen olmasına özen gösterin. Gelişi güzel yazılmış bu bilgiler kartvizit üzerinde karmaşık gözükmesine ve görüntü kirliliğine neden olabilmektedir.

Uzun Ömürlü Malzemeler Kullanın
Uzun Ömürlü Malzemeler Kullanın

Yukarıda listelemiş olduğumuz teknikleri tasarım ve baskı aşamasında uygulayarak ve uygulatarak daha profesyonel tasarımlar elde edebilirsiniz. Kartvizitler en ucuz ve yaygın kullanılan promosyon ürünleri oldukları için firmalar ve şirketler için oldukça önemlidir. Çoğu zaman gözden kaçırdıkları ve hata durumuna dönen yanlış uygulamalar olmaktadır. Tasarımın her zaman sade ve temiz olması profesyonel gözükmesine olanak sağlayacak bir faktördür, bu durumu göz ardı etmeyin. Aşağıda listelediğimiz profesyonel kartvizit tasarım örneklerini inceleyin.

Kartvizit Tasarım Örnekleri

Profesyonel olarak hazırlanmış sade, anlaşılır ve firmayı ve kurumu profesyonel olarak temsil edebilecek kartvizit tasarımı örneklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Kartvizit Tasarım Örneği
Kartvizit Tasarım Örneği
Fotoğrafçılık Hizmeti İçin Hazırlanmış Profesyonel Kartvizit Tasarımı
Fotoğrafçılık Hizmeti İçin Hazırlanmış Profesyonel Kartvizit Tasarımı
Hosting Firması Kartvizit Tasarımı Örneği
Hosting Firması Kartvizit Tasarımı Örneği
Kişisel Kartvizit Tasarım Örneği
Kişisel Kartvizit Tasarım Örneği
Şirket Kartvizit Tasarım Örneği
Şirket Kartvizit Tasarım Örneği
Kişisel Kartvizit Tasarım Örneği
Kişisel Kartvizit Tasarım Örneği

Ek olarak bu link üzerinden pinterest.com’da yüzlerce kartvizit tasarım örneğine göz atabilirsiniz.
https://tr.pinterest.com/search/pins/?q=business%20card%20design&rs=typed