Logo Tasarım Örnekleri adlı yazımızda, dünya çapında başarılı ve iyi olarak nitelendirilebilecek logo tasarım örneklerini bir araya topladık. Günümüz dünyasında ve dijital yaşamın hayatımıza katmış olduğu kolaylıklarla beraber, logo ve logo tasarımları hayatımızın her alanında yer almaya başladılar. Icon şeklinde kullanılarak telefonlarımızda, uygulamalarda, bilgisayarlarımızda. Akıllı televizyonlarla birlikte evlerimizde yada aklınıza gelebilecek bütün alanlarda yer alıyorlar. Çünkü logolar artık temsil ettikleri marka, ürün, uygulama yada topluluğun kimliğini baştan sona taşıyor. Bu yazımızda incelediğimiz çalışmaların çağrıştırdıkları anlamları, çizim tekniklerini,  kullanılan renkleri tekniksel olarak ele aldık ve değerlendirdik.

Logo Tasarım Örnekleri

Başarılı logo tasarımları neye göre nasıl yapılıyor daha önceki yazılarımızda yüzeysel olarak anlatmıştık. Dünya genelinde logo tasarım sanatını icra eden gerçekten yetenekli insanlar var ve her geçen gün bunların arasına yenileri katılıyor. Dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünen bu iş aslında kendi içinde oldukça zor ve tecrübe gerektiren bir durumdur. Bunun nedeni ise uyulması gereken kurallardan tutunda her işte ortaya çıkartılacak başarılı çalışmaların bir çok sebepten dolayı başarısız olması. Buna örnek olarak özgürce hazırlanılmamış ve müşteri müdahalesi olan çalışmaların bir çoğunda kötü görsel sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Bu tarz çalışmaları genelde grafik tasarımcılar portfolyolarında bulundurmazlar, sadece günü kurtarmak için bitse de gitsek mantığı ile yapılmış tasarım türleri olurlar.

Genelde müşteri kendi egosunu tatmin ettiğinden dolayı tasarımcıyı ve ajansı orada parasıyla değil mi mantığı ile çalıştırır. Ortaya çıkan işi de kimisi sonuna kadar sahiplenir, kimiside bu kadar oldu, bu kadar yapabiliyorlar mantığı ile yaftalar. Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok burada anlaşılması gereken nokta verilmek istenilen mesaj şudur; gerçekten yeterli deneyime ve tecrübeye sahip ajans ve tasarımcıların fikirlerine ve çalışmalarına güvenin, saygı gösterin. Çünkü onlarda sizin markanızı en az sizin kadar sahiplenmiş durumda olacaklar. Markanız sektöründe faaliyet gösterdiği süre boyunca hem sizi hemde onları temsil etmeye devam edecek.

Logo Tasarım Örnekleri

Logo Tasarım Örnekleri

Freedom logotype, gerçekten oldukça basit, yalın, anlaşılır ve net olan bir çalışma. Logo tasarımında verilmesi gereken mesaj net ve keskin olarak kolay algılanabilir şekilde. Bu logo tasarım örneği gerçekten başarılı bir çalışma ve benim ilk 10 favori logom arasında yer almaktadır. Freedom ingilizcede özgürlük manasına gelmektedir. Yapılan çalışmada M harfinin sağ üst bölümü kesilerek logodan uzaklaşan bir kuş görünümüne benzemektedir. Görsel olarak özgürlük kelimesini direkt temsil edebilecek bir seçim kuş resmi yada figürü olurdu.

Bull Entertainment

Bull Entertainment

Bull Entertainment logosu gerçekten başarılı olarak nitelendirilebilecek örnekler arasında bana göre ilk sırada yer almaktadır. Logo tasarımında kullanılan negatif alan tekniği gerçekten başarılı olmuş. Logoyu tasarlayan sanatçı boğanın boynuzlarını yan kullanarak B harfi içindeki boşluklara denk gelecek şekilde yerleştirmiş. Ortaya çıkan görüntü ise boğa kafası ve B harfi bütünlüğünü oluşturuyor.

Families

Families Logo

Alanında başarılı olarak gösterilebilecek bir diğer çalışmada Families logosudur. Yeterince basit ve akıllıca hazırlanılmış bir logotype örneğidir. L ve İ harflerinde yapılan ufak oynamalarla elde edilen ikonik çekirdek aile görseli hem isimle, hemde yansıtmış olduğu mesajla ben buradayım diyor. Bu tarz logo tasarımlarını gerçekten başarılı buluyorum ama Türkiye genelinde bir çok firma, kurum yada kuruluş bu tip çalışmaları pek benimsemiyorlar yada tasarımcının bu tarz çalışamalar yapmasına izin vermiyorlar.

Barcode

Barcode Logo

Barcode Logo

Bu logo tasarımını ilk gördüğümde bir saniye ne oluyor dedim kendi kendime. Bu tarz fikirleri ve uygulamaları hem seviyorum hemde değer veriyorum, yapılan bu çalışma bir bar işletmesi için hazırlanılmış. Bira bardağına uygulanan barkod çizgileri ile marka ismi görsel olarak bütünleştirilmiş durumda. Üst tarafta ise bira görselini tamamlamak için köpük görseli kullanılmış. Yine net, yalın ve anlaşılır diyebileceğimiz başarılı bir çalışma.

Killed Production

Killed Production

Killed Production

Bana göre prodüksiyon firmaları arasında en başarılı logo tasarımına sahip firma. Evet böyle olmalı logo tasarımı, basit, anlaşılır ve gerçekten akıllıca yapılmış hareketlerle elde edilmiş olmalı. Killed Prodüksiyon firmasının logo tasarımı içerisinde yatan mesaj ise İ harfine temsili insan olarak yaklaşılmış ve 90 derece sol tarafa yatırarak, ölü yada cansız bir bedeni yansıtan bir görüntü elde edilmiş. İyi mi? iyi gerçekten iyi.

Foxography

Foxography Logo

Foxography Logo

Bir fotoğrafçılık hizmeti veren markanın hem ismi hemde logosu. Güzel olan sadece logo tasarımı değil, markanın ismi de bir o kadar dikkat çekici ve akılda kalıcı bir seçimden yana olmuş. Yapılan bu çalışmada fotoğrafçılığı temsil eden objektif ikonu ve tilki harmanlanarak elde edilen görüntü hem marka ismini hemde yapılan işi başarılı olarak temsil etmekte.

Wine Forest

Wine Forest Logo

Wine Forest

Logo tasarımında negatif alan kullanım konusunda oldukça başarılı gösterilebilecek bir çalışma. Buraya kadar bir çok başarılı çalışma inceledik, dikkat etmeniz gereken nokta marka ismi ile çalışmanın oluşturduğu bütünlük. Yukarıdaki diğer tasarımlarla yada henüz görmediğimiz çalışmaların ortak noktası logodaki basitlik, sadelik, taşıdığı mesaj ve iyi kullanılmış negatif alanlar oluyor. Bu çalışmada marka şarap sektöründe faaliyet gösteriyor ortaya çıkartılan logoda ise çizilen ağaçların oluşturduğu negatif alanlarda elde edilen şarap şişesi görüntüleri. Hem marka ismini hemde yapmış oldukları işi bire bir temsil edebilme potansiyeline sahip.

Bison

Bison Logo

Bison Logo

Logotype diyince aklıma gelen ilk logo tasarımı muhtemelen bu çalışmadır. Bu logo tasarımını ilk gördüğümde gerçekten beni şaşırttı ve etkiledi ayrıca hazırlamış olduğum çalışmalarda bana ilham kaynağı oldu diyebilirim. Çalışma internette uzun süredir kendini gösteriyor ne amaçla yapılmış olduğunu hala bilmiyorum çok fazlada araştırmadım. Muhtemelen yapan tasarımcının boş vaktinde aklına gelen bir fikri resmetmesi ile anlık olarak ortaya çıkan başarılı bir iştir diyorum kendi kendime.

Music Poet

Music Poet

Music Poet

Yine aynı bakış açısı yine aynı mantık ile başarılı bir logo tasarımı daha. Gerçekten seviyorum böyle çalışmaları belki buraya kadar incelemiş olduğunuz çalışmalar hoşunuza gitmemiş olabilir ama şimdi olmasa bile ileride fikrinizin değişeceği konusunda kendimi emin hissediyorum. Bu tarz Logo Tasarım Örnekleri inceleyerek hazırlayacağınız yada yaptıracağınız çalışma öncesi fikir edinebilirsiniz. Amblem tasarım işi fikir ve yetenek isteyen bir çalışma alanıdır, markanız için kullandığınız logo sizi değiştirmediğiniz sürece ilelebet temsil etmeye devam eder. Bu konuda tasarımcılar kadar sizinde ince düşünmenizi tavsiye ediyorum. Birde bu kaynaklara göz atarak bir çok sanatçının logo tasarımlarını inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Logopond Logo Moose